Milionový grant podpoří výzkum onkologické péče

Čeští vědci mohou žádat do půli srpna 

Praha, 31. 7. 2020 – O více než milionovou podporu výzkumu se mohou ucházet čeští vědci v oblasti zdravotní politiky. Farmaceutická společnost MSD pro ně vypsala grant, jehož účelem je zlepšit onkologickou péči a přístup k inovativní léčbě v České republice. Výsledkem výzkumu bude plán, jak situaci zlepšit a konkrétní kroky, jak toho dosáhnout. 

„Účelem grantu ve výši až 50 000 dolarů, který společnost MSD vypsala, je podpora výzkumu, který by ukázal, jak zlepšit přístup k moderní inovativní léčbě u onkologických onemocnění. Letos poprvé na něj mohou dosáhnout i výzkumníci z České republiky,“ vysvětluje Radka Lang ze společnosti MSD. Nezávislý výzkum by se měl věnovat analýze národních právních norem a zvyklostí týkajících se veřejného zdraví, efektivity využívání finančních prostředků určených na léčbu rakoviny, hodnocení inovací v onkologické léčbě a toho, zda je jejich potenciál plně využit, vyhodnocení společenského přínosu léčby rakoviny či dopadů koronavirové krize na onkologické pacienty. Výsledkem výzkumu pak bude plán, jak situaci v tuzemsku zlepšit, včetně konkrétních návrhů jak. Podobné granty společnost MSD v minulosti podpořila v Brazílii, Německu, Izraeli, Velké Británii, Španělsku, Itálii, Polsku, Koreji a Japonsku.

Ročně v České republice lékaři diagnostikují onkologické onemocnění přibližně u 85 000 lidí, cca 25 000 jich rakovině podlehne. S onkologickou diagnózou v tuzemsku žije téměř 600 000 pacientů. Do roku 2030 se dle odhadů stanou onkologická onemocnění hlavní příčinou úmrtí v Evropě. Podle mezinárodního srovnání IQVIA z roku 2019 čekají čeští pacienti na nové léky až 895 dní od jejich registrace Evropskou lékovou agenturou. Evropský průměr je přitom zhruba poloviční. 

Žádost o grant

Žádost o grant může podat jakákoliv nezisková organizace splňující odborné a etické požadavky zadavatele (univerzity a výzkumné instituce), a to do 14. srpna 2020. Více o podmínkách grantu najdou zájemci na webových stránkách www.msd.cz nebo na vyžádání prostřednictvím e-mailu zaslaného na vaclav.platenik@merck.com. Výsledky řízení společnost oznámí 23. října, grant vyplatí vybraným subjektům 1. listopadu letošního roku. 

O společnosti MSD

MSD je přední globální biofarmaceutickou společností. Již 129 let se zaměřuje na výzkum a vývoj léčiv proti těm nejzávažnějším onemocněním. Vývoj nových možností léčby a prevence byl a zůstává jejím posláním umožňujícím chránit to nejcennější: život.