Jak funguje aktivní potlačení hluku u sluchátek a nejzajímavější sluchátka s ANC

Sluchátka s ANC (Active Noise Cancelling), která umí potlačit ruchy z okolí a vytvořit ideální poslechové podmínky v rušném prostředí nebo zajistit ticho pro soustředění v open space kancelářích patří dnes mezi nejpopulárnější zboží z oblasti elektroniky. Jak to celé funguje, jaké situace jsou pro ně největší výzvou a která nejzajímavější sluchátka ANC najdeme dnes na trhu?

Praha, 6. srpna 2020 – Historicky největším průkopníkem sluchátek s ANC je americký výrobce audiotechniky Bose. Jeho sluchátka řady QuietComfort se během řady let stala takřka synonymem aktivního potlačení okolních ruchů. Dnes nabízí produkty v této kategorii mnoho výrobců. To ale neznamená, že všechna sluchátka s ANC nabídnou stejnou kvalitu potlačení a zvukové vlastnosti.

Jak to funguje

Z pohledu uživatele vypadá ANC jednoduše. Stačí zapnout sluchátka a během okamžiku se výrazně potlačí zvuk ulice nebo ruch z kanceláře. Za tím vším však stojí poměrně náročná elektronika. Prvním krokem, který musí zvládnout, je rozpoznání okolních ruchů a pro handsfree hovory také izolování hlasu uživatele. K tomu slouží mikrofony vestavěné do vnější konstrukce sluchátek. Proto je velmi důležitá kvalita, citlivost a celková charakteristika těchto mikrofonů. Nejnovější generace ANC sluchátek Bose Headphones 700 využívá k tomuto účelu celkem 8 mikrofonů. 

Druhý krok přebírá elektronika, jejímž úkolem je všechny vnější zvuky z mikrofonů smíchat, vzít v úvahu směry, z nichž přicházejí a okamžitě v reálném čase pustit do reproduktorů ve sluchátkách „obrácený“ zvuk (vlnění vzduchu, které po dopadu na vnitřní ucho vnímáme jako zvuk, se před dopadem na ušní bubínek rozpozná, obrátí a pošle do reproduktorů sluchátek, čímž se vyruší původní vlnění a zvuk okolí se eliminuje). Současně je třeba samostatně vyhodnotit a izolovat zvuk od úst uživatele.

Další úkol elektroniky přichází ve chvíli, kdy si uživatel pustí hudbu. V tu chvíli je potřeba hudební zvukové vlny zkombinovat s obráceným zvukem eliminujícím okolí. Tato část je klíčová pro čistou a přesnou reprodukci. Nezastupitelnou roli při poslechu samozřejmě hraje následně kvalita měničů (reproduktorů), nastavení ekvalizéru a provedení samotných sluchátek.

Největší prubířský kámen sluchátek s ANC

Je zřejmé, že každá sluchátka eliminují zvuky z okolí různě kvalitně. Zásadní zkouška ale přichází při handsfree hovorech, které jsou pro většinu lidí velmi důležité. Teprve v tuto chvíli se ukáže, jak si komplexní provedení sluchátek poradí s oddělením nežádoucích zvuků od hlasu uživatele. Některé produkty v této zkoušce na rušné ulici selhávají.

Nejzajímavější sluchátka s ANC

Bose Headphones 700 – sluchátka označená letošní porotou prestižních cen Red Dot v kategorii audio jako “Best of the best”. Představují novou generaci ANC využívající celkem 8 mikrofonů. Šest z nich monitoruje okolní zvuky ze všech stran proto, aby je vestavěná elektronika mohla aktivně co nejlépe potlačit a vytvořit tak uživateli optimální poslechové podmínky. Další úzce směrové mikrofony přesně izolují zvuky od úst uživatele a použitá technologie se stará o vynikající čistotu a srozumitelnost handsfree hovorů i v rušném prostředí. Úroveň potlačení okolního hluku lze dle potřeby nastavit v celkem 11 úrovních. Zvukové vlastnosti Headphones 700 byly nastaveny tak, aby posluchač získal vyrovnanou a věrnou reprodukci. Díky tomu není ani mnohahodinový poslech unavující. Funkce „Conversation mode“ umožňuje snadnou komunikaci s okolím i s nasazenými sluchátky – pokud na vás někdo promluví, stisknete tlačítko, elektronika vypne přehrávání hudby a do sluchátek naopak pustí zvuk okolí včetně vašeho vlastního hlasu. Díky tomu můžete se sluchátky na hlavě naprosto přirozeně komunikovat s lidmi kolem, aniž byste nepřirozeně zvyšovali hlas. Na plně nabitou baterii hrají sluchátka až 20 hodin. Bose Headphones 700 jsou na trhu za 9 990 Kč v černé či stříbrné barvě a nyní také ve velmi atraktivní  limitované edici “Soapstone”.

beyerdynamic Lagoon ANC – sluchátka, která kromě eliminace okolních ruchů umí přizpůsobit reprodukci sluchu konkrétního uživatele. Tato uzavřená sluchátka s funkcí ANC od německého výrobce špičkové studiové audiotechniky ocení ten, kdo chce mít skutečně něco originálního. Oceňována jsou pro svůj velmi přesný a dynamický zvuk. Kromě toho nabízí unikátní možnost optimalizace reprodukce individuálně přesně podle sluchu majitele. Uživatel poslechovou zkouškou pomocí aplikace určí, která frekvenční pásma vnímá silněji a která naopak méně. Po absolvování tohoto osobního testu sluchu je upraven ekvalizér sluchátek beyerdynamic Lagoon ANC tak, že zdůrazní frekvence, v nichž má uživatel sluchový propad a naopak. K dispozici jsou dvě různá nastavení ANC. Sluchátka jsou na trhu za 9 990 Kč ve dvou barvách – černé „Traveller“ a černo-hnědé „Explorer“.  

O společnosti BaSys:

Společnost BaSys je předním distributorem prémiové audio a video techniky se sídlem ve Švýcarsku a s distribučními společnostmi v několika zemích Evropy. Od roku 1990, kdy byla společnost založena, zastupuje světové značky, jako Pioneer, Bose, Loewe, Elac, Marantz, beyerdynamic, Neutrik, Bugera, Behringer, Monster, TC electronics, Midas, KlarkTeknik, Turbosound, Cordial, Rean.