BOOTIQ nově patří mezi hlavní partnery Apify, pomůže s integrací řešení pro velké klienty i s hledáním nových byznysových příležitostí

Praha 12. srpna – Český startup Apify umí sledovat a plně automaticky vyhodnocovat cokoliv, co se objeví na internetu. Porovná například vývoj cen na e-shopech a upozorní na falešné slevy, shromáždí podklady k hledání zneužívaných dětí nebo pomůže lépe sledovat protichůdné výroky politiků. Technologie zpracování dat z webových stránek (web scraping) společně s automatizací procesů prostřednictvím robotů (RPA) je trendem posledních let, který startupy i korporace využívají pro budování nových digitálních produktů i sledování konkurence. Aby Apify uspokojilo poptávky velkých společností ze zahraničních trhů, rozvíjí od letošního roku i svou síť takzvaných „solution providerů“. Ti mají nejenom pomáhat zájemcům s integrací, ale nové klienty zároveň vyhledávat. Největším partnerem se nově stává československý BOOTIQ, který má přes 350 vývojářů ve 12 pobočkách.

„RPA využívá roboty k automatizaci procesů, které by za běžných podmínek museli dělat lidé dlouhé hodiny nebo i dny. Ve světě je to aktuálně jedna z nejvyhledávanějších technologií. Schopnost Apify kombinovat web scraping právě s RPA je opravdu klíčová technologie současné doby a my jsme velice rádi, že můžeme s tímto nadějným českým startupem spolupracovat,“ říká Marcel Červený, CEO skupiny BOOTIQ.

Apify chce díky modelu partnerství raketově růst

Model partnerství nastavil startup Apify již v lednu jako reakci na zvyšující se poptávku po integraci své platformy. Pro spolupráci musí mít firma potřebné know-how, technologické zázemí a proškolený tým specialistů. Poté může poskytovat zákazníkům z řad startupů i korporací komplexní službu. Z pohledu financí má kompletní příjem za své služby a navíc i provizi za zavedení samotné platformy. Partneři tak hrají klíčovou roli v růstu Apify, které očekává, že většinu nových klientů přinesou právě oni.

„Od partnerů očekáváme proaktivitu, podílet by se měli nejen na implementacích, ale i na marketingu, obchodu a zajišťování smluv. Zkrátka hledáme ty, kteří pomáhají jak ve vývoji, tak v hledání nových příležitostí. My naopak poskytujeme naši platformu a technologické zázemí, stejně jako vlastní zakázky, které sami nestíháme odbavit. Ve výsledku je to profitabilní vztah, který nás baví dále rozvíjet. U BOOTIQ vidíme, že chtějí jít stejnou cestou a rozhlížet se po příležitostech v Česku i v zahraničí,“ říká Daniel Štarha, head of business development & partnerships v Apify.

Kromě čistě komerčního využití technologie, které je často spjato s přísnou mlčenlivostí, ji využívají čeští startupisté také k veřejně prospěšným aktivitám, a to nejen v České republice. Technologie Apify pomáhá iniciativě Hlídač státu stahovat nové smlouvy a rozhodnutí nebo budovat databázi příspěvků ze sociálních sítí vrcholných českých politiků. Dále stojí za projektem Hlídač shopů, který sleduje, jestli e-shopy uměle nenavyšují slevy. V USA má pak mezi klienty neziskovku Thorn, která stahuje data z erotických online seznamek a hledá v nich ztracené děti – i díky technologii českého startupu tato organizace vystopovala již patnáct tisíc pohřešovaných.

Firmy v číslech

Apify své služby nabízí na bázi měsíčního předplatného. Tržby startupu meziročně vzrostly o více než 110 %. Zákazníky má ve více než stovce zemí po celém světě, přičemž více než polovina je z USA. Celkově se ke službám Apify přihlásilo již více než 50 000 uživatelů.

Ve dvanácti pobočkách BOOTIQ v České republice a na Slovensku pracuje přes 350 IT odborníků. Firma v loňském roce přesáhla obrat 400 milionů korun. Významným počinem této technologické skupiny byla nedávná akvizice nejstarší slovenské IT společnosti EEA.

„Naše spolupráce začala již během pandemie koronaviru, kdy jsme pomáhali spustit na Slovensku jejich řešení pro realtime přenos informací o šíření onemocnění. Podíleli jsme se také například na získání klienta v USA. Partnerství s technologickými lídry je pro nás cesta, jak se dostat k nejinovativnějším řešením na trhu a pomáhat je rozvíjet,“ ukončuje Červený.

O Apify

Cílem českého startupu Apify je otevřít web větší automatizaci a umožnit tak vznik nových internetových služeb a nástrojů. Na jejich platformě najdou firmy odborníky na web scraping, vývojáři a datoví analytici zase nástroje pro automatizaci své práce. Technologická firma roste poslední tři roky o více než 100 % ročně, má dnes tým 30 lidí a její služby využívá pět stovek klientů – od neziskových projektů jako Hlídač státu, Hlídač shopů nebo Thorn až po globální korporace Microsoft, Eaton či E.ON.

Více o BOOTIQ

BOOTIQ je vývojářská společnost, která vytváří komplexní IT projekty pro zavedené korporace i začínající startupy. Početná skupina profesionálních vývojářů, analytiků, testerů, architektů a adminů společně pracuje na projektech, při kterých vzniká chytrý software či webové aplikace, a poradí si i se specifickým zadáním, jako je výstavba velkých databází nebo zpracování a vizualizace velkých dat. Sehranou partu více než 300 technologických odborníků, kteří i přes svoji velikost nadále věří v myšlenku „smart software garage“, najdete v Plzni, Praze, Jihlavě, Olomouci, Brně, ve Zlíně či v Bratislavě a Popradě. Služeb BOOTIQ využívají firmy T-Mobile, DPD, GTS Alive – ISIC, Škoda Auto, Unipetrol, Zoot a více než stovka dalších klientů.