TOUGHBOOKy Panasonic usnadňují prodej jízdenek ve švýcarských autobusech

BLT Baselland Transport AG (BLT) je švýcarská společnost v oblasti regionální veřejné dopravy. Společnost BLT vyvinula svůj vlastní software určený k prodeji autobusových jízdenek využívající zařízení Panasonic TOUGHBOOK.

PRAHA, 12. srpna 2020 – BLT Baselland Transport AG (BLT) je švýcarská dopravní společnost podnikající v oblasti regionální hromadné dopravy. Provozuje flotilu 63 autobusů, 101 tramvají a 17 vlaků. Prostoje jsou nežádoucí, zejména pak při prodeji jízdenek. Aby společnost BLT zvýšila efektivitu svého autobusového provozu, vyvinula vlastní systém prodeje jízdenek a začala používat zařízení Panasonic, konkrétně pak odolné tablety TOUGHBOOK.

Kvůli zákonným povinnostem musí společnost BLT zajišťovat prodej jízdenek na všech autobusových zastávkách, čehož cestující hojně využívají i v době aplikací na chytré telefony. V roce 2015 společnost BLT dostala nápad nahradit staré jízdenkové automaty vlastním řešením prodeje lístků. Po zvážení řady externích nabídek se projektový tým rozhodl ve spolupráci s partnery adaptovat stávající software prodeje jízdenek a zakoupit hardware od externího poskytovatele.

Řešení na míru

Konvenční systémy určené pro místo prodeje v oblasti autobusové přepravy obvykle poskytují výrobci přímo z oboru. Tyto systémy dodávají v rámci kompletního balíčku, který zahrnuje počítačový systém řízení provozu. Systém poskytuje řidiči, cestujícím a provoznímu řídicímu středisku informace o provozní situaci.

Projektový tým BLT chtěl různorodé požadavky spojené s prodejem lístků a provozem autobusů oddělit.  Prodleva není při prodeji jízdenek sice žádoucí, ale není katastrofální. Provozní problémy pak zase ohrožují dochvilnost. O prodej jízdenek se nyní starají nová trvale nainstalovaná zařízení C-POS tvořená 10,1” tablety TOUGHBOOK, rozhraním pro dokování do vozidla, kazetou na výměnu peněz a tiskárnou lístků.

Vysoké požadavky na hardware

Požadavky BLT zněla na zařízení, která budou co možná nejméně náročná na údržbu a zejména budou velmi odolná a trvanlivá. Tablety musely být v autobusech rovněž namontovány trvale. Všechny autobusy pak společně ujedou ročně 3,57 milionu kilometrů a systém prodeje jízdenek musí být schopen takovou zátěž ustát. Dalším důležitým požadavkem bylo, aby vybavení tabletu operačním systémem Android, protože společnost BLT chtěla pokračovat ve vývoji své oceňované aplikace „Tickets“ určené k prodeji autobusových jízdenek.

„Co se týče hardwaru, dospěli jsme k závěru, že jen velmi málo alternativ splňuje naše specifické požadavky. Společnost Panasonic má v této oblasti vynikající reputaci,“ uvedl Daniel Schultheiss-Polasek, projektový manažer designu systémů ve společnosti BLT. Společnost BLT zakoupila 75 tabletů Panasonic.

Mezi další partnery patřily společnosti Netcetera a Nomasis zabývající se vývojem aplikací, které dodaly systém správy mobilních zařízení (MDM).

Ideální hardware snižuje vynaložené náklady a práci

Vedle operačního systému Android byl z poptávaných zařízení důležitý také kvalitní příjem signálu GPS, protože bylo nutné kvůli prodeji lístků lokalizovat existující autobusové zastávky. „GPS modul v zařízeních Panasonic je natolik výkonný, že jsme se mohli zbavit GPS antén na střechách autobusů,“ vysvětluje Schultheiss-Polasek. „Šetříme tím peníze a eliminujeme náklady vynaložené na montáž antény.“

V tomto projektu šlo hlavně o nalezení systému s co možná nejnižší mírou selhání, náklady na údržbu a poskytování servisu. Těmto požadavkům nejlépe vyhovovalo zařízení Panasonic TOUGHBOOK. Ve srovnání s předchozím systémem jsou vnější provozní náklady na interně vyvinutý systém mnohem nižší. Podařilo se nám také výrazně snížit výdaje na údržbu.

Dobrá spolupráce mezi projektovým týmem a zapojenými partnery a také stabilita celého systému přispěla k úspěšnému a efektivnímu přechodu na nový systém prodeje lístků ze strany všech přibližně 180 řidičů a dalších zaměstnanců BLT.

O skupině Panasonic System Communications Company Europe (PSCEU)

PSCEU je evropskou pobočkou Panasonic System Communications Company, globální B2B divize společnosti Panasonic. Cílem PSCEU je ulehčit práci profesionálům a pomáhat firmám zvyšovat jejich efektivitu a výkonnost. Pomáhá společnostem získávat, zpracovávat a přenášet všechny druhy informací, jako jsou hlasová, textová a obrazová data. S přibližně 350 zaměstnanci, se zkušenými experty, se schopnostmi řízení globálních projektů a s rozsáhlou evropskou partnerskou sítí nabízí PSCEU bezkonkurenční výhody na daném trhu.

Naším cílem je, aby spolu technologie neviditelně spolupracovaly a společnosti se tak mohly soustředit pouze na úspěch. Věříme, že by technologie měly především fungovat bez potíží. Podniky uspějí, pokud se budou moc zaměřit pouze na své zákazníky a všechny technologie jim budou nápomocny jako jeden celek. Proto jsme odhodláni vyvíjet produkty a řešení, které jsou tak samozřejmou součástí způsobu práce našich zákazníků, že jsou téměř neviditelné. Je to jako koňská síla v pozadí, která pohání obchodní úspěch. 

Společnost PSCEU se zabývá šesti kategoriemi produktů:

  • Broadcast & ProAV vám umožňuje vyprávět příběh prostřednictvím vysoce kvalitních produktů a řešení, které zajišťují hladký provoz a vynikající poměr ceny a výkonu v rámci celé řady dálkově ovládaných kamer, přepínačů, studiových kamer a ENG P2HD. Řada filmových kamer modelů VariCam a EVA1 zvládá nahrávání ve 4K a HDR (High Dynamic Range). Díky tomu jsou ideálním řešením pro kino, televizi, dokumenty a živou produkci.
  • Communication Solutions nabízí nejlepší telefonní systémy, terminálová zařízení SIP a profesionální „síťové“ skenery, díky kterým se můžete soustředit na komunikaci, nikoli na připojení.

Computer Product Solutions poskytuje mobilním pracovníkům možnost pracovat kdekoli s řadou odolných notebooků Toughbook, podnikových tabletů Toughpad a elektronických systémů pro prodejní místa (EPOS). Společnost Panasonic byla v roce 2017 evropským lídrem a dosáhla tržního podílu 57 % v prodeji odolných notebooků

  • Industrial Medical Vision vyrábí aplikace pro různé segmenty včetně medicíny, biologických věd, ProAV nebo průmyslu. Produktové portfolio zahrnuje kompletní kamerové systémy a OEM kamerové systémy a vy tak můžete vidět to, co je lidskému oku téměř neviditelné.
  • Security Solutions staví na tradici poskytování záznamů CCTV v průkazné kvalitě. Zajišťuje nejvyšší kvalitu obrazu za všech podmínek díky využití vysoce spolehlivých kamer s pokročilou technologií a systémům pořizování obrazového záznamu. Můžete se tak cítit v bezpečí.
  • Visual System Solutions nabízí nejširší řadu profesionálních displejů a projektorů a umožňuje profesionálům v oblasti audia a videa svobodně tvořit. S tržním podílem 39 % je lídrem na evropském trhu projektorů s vysokým jasem (Futuresource > 5 klm FR17, 3. čtvrtletí, mimo 4K a digitálního kina).

O společnosti Panasonic

Panasonic Corporation je světovým lídrem ve vývoji řady elektronických technologií a řešení pro zákazníky v oblasti spotřební elektroniky, zařízení pro domácnost, automobilového průmyslu a B2B. V roce 2018 společnost oslavila 100 let od svého založení. Nyní provozuje 582 dceřiných společností, 87 přidružených společností po celém světě a generuje konsolidované čisté tržby ve výši 62,5 miliard EUR za rok končící 31. března 2019. Společnost se napříč všemi divizemi snaží s použitím inovací vytvářet nové hodnoty. Díky svým technologiím chce vytvořit lepší svět a lepší život pro své zákazníky. Více o společnosti Panasonic najdete na: https://www.panasonic.com/global