Luxusní světelné instalace zdobí historické památky i nejmodernější architekturu

Praha, Česká republika – acdc, dceřiná společnost skupiny Zumtobel Group, je výrobce luxusního, venkovního osvětlení s instalacemi po celém světě. Veřejná prostranství od plaz, parků, mostů, přes architektonické památky a stadiony po luxusní rezidenční projekty, tam všude nalezneme řešení osvětlení společnosti acdc. 

Venkovní osvětlení vtiskává budovám v noci nový život. Proměňuje podobu nejen samotných staveb, ale i přilehlého okolí, kolemjdoucím zprostředkovává nové zážitky. Během jeho výběru je nutné zohlednit řadu faktorů od účelu i architektury místa, kontrastu a barvy, po kontrolu a ovládání osvětlení.

Nové osvětlovací schéma propojuje moderní výstavbu s historickými prvky

Lineární nástěnné svítidlo Blade Lri se inspiruje přirozeným odleskem slunce. Místo použití tradiční metodologie více LED svítidel a optik, Blade Lri disponuje jedinou optikou, která obepíná svítidlo po celé své délce. Nalezneme ho například v moderní komerční zóně London Wall Place, která kromě obchodů a kancelářských prostor nabízí i zónu klidu a relaxace uprostřed shluku Londýna. Nové osvětlovací schéma zde propojuje londýnskou věž pocházející z antiky a ruiny starobylého kostela svatého Alphage. 

Galerie moderního umění připomíná kamenný vrch, konstrukci podtrhla svítidla acdc 

Svítidla acdc v minulém roce osvětlovala i další architektonicky unikátní stavbu v centru Londýna. Jedná se o speciální pavilon, který už pravidelně od roku 2000 na několik měsíců vyroste vedle Serpentine Gallery patřící mezi přední londýnské galerie moderního umění. Jeho podoba se každým rokem liší, vždy se však jedná o dílo jednoho z předních světových architektů. Pavilon z roku 2019 pochází z dílny japonského architekta Junya Ishigami, který stavbu popsal jako „kamenitý vrch“, jeho střecha je postavena z 61 tuny břidlice vytěžené v oblasti Cumbria. Součástí pavilonu jsou svítidla acdc řady Plaza 10 a Plaza 20. „Spolupráce s firmou Zumtobel je pro mě vždy potěšením díky její neuhasínající snaze posunout hranici, toho, co osvětlení dokáže, zároveň je kladen velký důraz na detail. V případě pavilonu u Serpentine Gallery osvětlení zdůrazňuje rozličné odstíny jednotlivých kamenů,“ uvedl architekt návrhu Junya Ishigami. 

Nový život pro historická místa i v noci

Dvě hodiny jízdy autem od Londýna ve městě Stratford-upon-Avon nalezneme další historicky jedinečné místo Shakespere’s New Place, nesoucí jméno anglického velikána, který zde strávil část svého života. Součástí objektu je okrasná Alžbětina zahrada, kterou osvětlují kompaktní, bodová svítidla acdc Plaza 10. Osvětlení upozorňuje na krajinné prvky a podtrhuje stromy, zároveň je část z nich zapuštěna okolo živého plotu a pergoly. Tím byl vytvořen kontrast mezi denním a nočním charakterem zahrady. 

Další historické místo s osvětlením acdc se nachází na severu Anglie u města Burnley. Uprostřed rozhlehlého parku stojí stavba Towneley Hall pocházející ze 14. století, je domovem muzea a historické galerie. Poprvé po několika dekádách byla doslova oděna do světla díky bodovým svítidlům acdc Plaza R nabízející několik barevných rozhraní. Instalace je doplněna o svítidla pyšnící se designovým oceněním Red Dot Plaza S. 

Fotografie ke stažení naleznete na následujícím odkazu: 

Plaza S black: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/50016184086/sizes/l/

Plaza S white: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/50195706466/sizes/l/

London Wall Place: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/50195149373/sizes/l/

London Wall Place: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/50195148813/sizes/l/

Shakespeare’s New Place: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/50195148298/sizes/l/

Shakespeare’s New Place: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/50195695041/sizes/l/

Towneley Hall: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/50195697036/sizes/l/

Towneley Hall: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/50195696936/sizes/l/

Serpentine Gallery, Pavilon: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/50236148908/sizes/l/

O společnosti acdc:

Společnost acdc je expertem na poli světelných řešení v oblasti venkovní architektury a veřejných prostranství navrhující inovativní svítidla se špičkovými technologiemi na trhu. Díky nekompromisnímu odhodlání v oblasti designu a inovací se společnost acdc etablovala jako světový leader v LED osvětlení. Pomocí podmanivé síly světla mění acdc způsob, jakým lidé vidí nebo reagují na budovy, prostředí a prostor kolem nich. Více se dozvíte na www.acdclighting.com

O společnosti Zumtobel Group:

Skupina Zumtobel Group je mezinárodní hráč na poli světelného průmyslu a vedoucí dodavatel inovativních světelných řešení, komponent a souvisejících služeb. Skrze klíčové značky Zumtobel, Thorn a Tridonic skupina nabízí komplexní portfolio produktů a služeb zákazníkům po celém světě. Základ pro vývoj inovací a vstup do nových oblastí podnikání tvoří po desítky let získávané know-how týkající se vlivu světla na člověka. Ve světelném odvětví je skupina lídr na evropském trhu. Skupina Zumtobel Group je obchodována na vídeňské burze cenných papírů (ATX Prime) a zaměstnává přibližně 5 900 lidí. Ve fiskálním roce 2018/2019 vykázala obrat 1 162 milionů euro. Skupina sídlí v Dornbirnu v rakouské spolkové zemi Vorarlberg. Na českém trhu ZG Lighting Czech Republic s.r.o., člen skupiny Zumtobel Group, nabízí profesionální osvětlení značek Thorn a Zumtobel. Pro další informace prosím navštivte: www.zumtobelgroup.com