Petal Search je nástroj, se kterým vám služby Googlu nebudou chybět

Služba Petal Search na nových telefonech Huawei s mobilními službami Huawei (HMS) pomáhá vyhledat a nainstalovat aplikace. Díky velké podpoře vývojářů nejen z Huawei nebylo nikdy snazší obejít se v nových chytrých telefonech bez služeb Googlu. Práce s Petal Search, který funguje také jako klasický vyhledávač, je přitom velmi snadná. 

Petal Search je jedním ze základních nástrojů, které budete potřebovat k práci s nejnovějšími smartphony Huawei, ve kterých již déle než rok nemohou být GMS (mobilní služby Google). Znamená to, že v těchto telefonech nenajdete aplikace od Googlu (Google Mapy nebo Gmail), ale Petal Search vám pomůže najít ty nejlepší alternativy. Přímo u vyhledávání pak vidíte, zda je aplikace ověřená.

Všechny telefony Huawei využívají operační systém Android, který je otevřený a modifikovatelný. Google k němu přidává vlastní mobilní služby (GMS) – mezi ně patří Gmail, Mapy Google, Drive nebo třeba Google Pay a obchod s aplikacemi Play. Tyto služby podléhají licenci. Společnost Huawei vyvinula vlastní platformu mobilních služeb HMS (Huawei Mobile Services). Součástí těchto služeb je také obchod s aplikacemi AppGallery, který je třetím největším obchodem s aplikacemi na světě. 

Nový telefon Huawei a Petal Search
Po spuštění a úvodním nastavení nového telefonu Huawei povedou vaše první kroky pravděpodobně do obchodu AppGallery. Drtivou většinu aplikací najdete v tomto obchodě, ať už jsou to aplikace, na které jste si zvykli nebo jejich alternativy. Je tu k dispozici například ucelená nabídka aplikací společnosti Seznam.cz. Jejich Mapy.cz nebo e-mailový klient poskytují v českém prostředí vynikající alternativy k aplikacím od Googlu. Stáhnout zde můžete i aplikaci Můj vlak od Českých drah, TikTok, Viber nebo aplikace Microsoft Office. Některé další aplikace ale zatím nemusí být v AppGallery dostupné a v takovém případě skvěle poslouží právě Petal Search, kde tyto aplikace můžete najít. Pokud ve vašem novém telefonu Huawei Petal Search nenajdete, doporučujeme ho nainstalovat mezi prvními aplikacemi.

Vyhledáváním aplikací Petal Search nekončí

Petal Search sám nabízí při prvním spuštění možnost jedním kliknutím nainstalovat vybrané aplikace. Rovněž můžete tuto nabídku jedním kliknutím přeskočit. Vyhledávání aplikací je zde v podstatě stejné jako v jiných aplikačních obchodech – stačí zadat hledaný výraz a objeví se stránka s výsledky. Při spuštění Petal Search se může stát, že se vám zobrazí nejčerstvější zprávy z českých webů. Petal Search totiž nevyhledává jen v aplikačních obchodech, ale i na internetu. Jde o kombinaci vyhledávače aplikací a webových stránek. Ve spodní liště si proto můžete snadno přepnout, zda hledat mezi aplikacemi nebo výsledky hledání na internetu. Petal search navíc nehledá jen v AppGallery, ale také v dalších obchodech jako APKpure a tam, kde služba nemá vlastní aplikaci pro Huawei, nabídne použití webového rozhraní. Celá aplikace je rozdělena do tří sekcí – “Pro Vás” obsahuje zprávy z webu a nabízí vyhledávací lištu. Další část nazvaná “Hledat” skrývá doporučené aplikace a všechny ostatní rozdělené do kategorií. V poslední sekci jsou pak údaje o vašem účtu, historii vyhledávání a informace o aktualizacích.

Instalace aplikací pod kontrolou

Když se vám podaří najít aplikaci, kterou hledáte, stačí jen kliknout na tlačítko Instalovat. Některé aplikace si budou chtít stáhnout instalační balíček s koncovkou .apk, i zde můžete sledovat, kolik je staženo a kolik ještě zbývá stáhnout. Při prvním spuštění bude aplikace vyžadovat také povolení k instalaci aplikace. Když zvolíte možnost dotaz příště nezobrazovat, všechno se do příště urychlí. Poté Petal Search zkontroluje zdroj a instalační balíček antivirem a nabídne instalaci. Po chvíli se aplikace nainstaluje, dostanete možnost ji otevřít a zároveň se vám na domovskou obrazovku umístí zástupce.

V některých případech se může stát, že místo možnosti instalovat aplikaci se vám zobrazí tlačítko s nápisem Přejít. Pro takovou službu aplikace v rámci mobilních služeb Huawei neexistuje, ale služba má vlastní mobilní web, který aplikaci dokáže plnohodnotně nahradit. V takovém případě vám Petal Search umístí na domovskou obrazovku zástupce s logem Petal Search v dolním rohu. 

S widgetem ještě rychleji

Nejrychleji se k aplikacím dostanete prostřednictvím vyhledávacího okna, které umístíte přímo na domovskou obrazovku jako takzvaný widget. Kdekoliv na obrazovce, kde máte volný prostor, stáhněte dva prsty k sobě. Dole na displeji se objeví nabídka: Tapeta, Widgety, Přechody, Nastavení domovské obrazovky. Vyberete si Widgety a teď už jen stačí najít Petal Search. Jakmile na něj kliknete, okamžitě se umístí na volné místo na obrazovce.