Frontální výklad, nebo videokonference? Česká společnost NetRex uvádí kamerovou sadu pro jednoduchou distanční výuku

Společnost NetRex, která se zabývá vývojem chytrých kamerových systémů, v období koronaviru testovala na základních školách různá řešení distanční výuky se zapojením videa. Výsledkem je jednoduchá kamerová sada, která slouží k frontální výuce s pomocí výkladu předem nahraného na školní YouTube kanál. Ukazuje se, že tento způsob může dobře odpovídat současnému stavu připravenosti základních škol i žáků na vzdálenou výuku. 

Sada pro frontální výuku s pomocí YouTube

Změna školského zákona, která byla v 18. srpna 2020 schválena Sněmovnou, ukládá dětem povinnost účastnit se distanční výuky jako součásti povinné školní docházky. Formu výuky na dálku zákon nestanoví, proto bude záviset na posouzení dané školy. Technických platforem a tím pádem i možností, jak vzdělávat žáky a studenty v jejich domovech, je přitom celá řada.

Řešení, které otestovala a nabízí společnost NetRex, se zaměřuje na náhradu frontální výuky, která je stále zapotřebí zvláště na základních školách. V jarním období koronavirové pandemie se mnoho učitelů základních škol omezilo na pouhé zadávání úkolů s pomocí e-mailu. Videokonference se zvláště u mladších žáků neukázaly vždy jako vhodné a streaming videa narážel na nedostatečnou technickou připravenost či nesmělost učitelů.

Kamerová sada společnosti NetRex umožňuje jednoduše nahrát výklad učitele například ve školním kabinetu a následně video zařadit a sdílet v prostředí neveřejného kanálu na YouTube. Základem je HDTV síťová kamera se zabudovaným mikrofonem AXIS M1135 instalovaná na stativu. Video se zapíná a vypíná pomocí externího tlačítka se signalizační LED diodou, na něž je kamera připojená. Pedagog tak nepotřebuje žádné školení nebo pokročilé technické znalosti. Jednoduše přijde před kameru, zmáčkne tlačítko pro začátek přenosu, a když se rozsvítí indikační dioda, výuka může začít. Přenos po skončení hodiny vypne opět stiskem stejného tlačítka. S pomocí aplikace CamStreamer integrované v kameře se záznam automaticky přenáší do příslušného videokanálu na platformě YouTube, jež mají žáci k dispozici i bez nutnosti přihlašování. Hodiny jsou neveřejné a dostanou se k nim pouze ti, kteří mají příslušný odkaz. Snadná je také organizace jednotlivých výukových bloků – v prostředí YouTube lze vytvořit přehledné seznamy videí, například na základě tříd.

Řešení vyladěné ve spolupráci s učiteli

Kamerová sada společnosti NetRex prošla na jaře 2020 testováním a úpravami v rámci distanční výuky na několika základních školách v Říčanech.

„Části vyučování jsme řešili s pomocí interaktivní platformy Microsoft Teams. Pokud ovšem jde o náhradu frontální výuky, kantoři oceňovali používání kamerové sady NetRex a také velmi praktickou možnost vytvářet archiv nahraných hodin na YouTube,“ říká Dalibor Dudek, ředitel 3. základní školy u Říčanského lesa v Říčanech. Jan Šindelář, ředitel říčanské 2. základní školy Bezručova, která řešení také používá, dodává: „Máme pozitivní zpětnou vazbu nejenom od žáků, kterým je výuka formou videa velmi blízká, neboť takový obsah denně sledují na různých kanálech. Také rodiče jsou za videa výukových hodin velmi vděční. Díky tomu, že pedagog i složitější látku ve videu vysvětlí, se mohou věnovat i jiným věcem než probírání látky se svým potomkem.“

Kamerovou sadu NetRex je možno objednat e-mailem na adrese info@netrex.cz za cenu 20 990 Kč (cena bez DPH). V této ceně je zahrnuta dodávka potřebné techniky a prvotní konfigurace, kterou provede technik společnosti NetRex ještě před odesláním sady zákazníkovi. Řešení je samoobslužné a nevyžaduje další provozní náklady, za měsíční paušál 149 Kč bez DPH si školy mohou objednat službu vzdálené správy kamery přes NetRex portál, která ještě více zjednoduší používání systému.

Technické specifikace kamerové sady Netrex pro distanční výuku

Síťová kamera AXIS M1135Rozlišení 2 MP (HDTV)Varifokální objektiv pro ideální nastavení úhlu záběru kamery Zabudovaný mikrofon, možnost připojení externího mikrofonuTechnologie Axis Lightfinder a Axis Forensic WDR pro kvalitní záběry i při zhoršených světelných podmínkách
Kamerová aplikace CamStreamer AppAplikace pro přenos videa na libovolnou streamovací platformu či sociální sítě
Externí tlačítko se signalizační LED diodouVyučující má jasný vizuální signál, kdy kamera nahrává
PoE injektor TP-LINK TL-POE150SPro napájení kamery po datovém kabelu
Datové patch kabely0,5 a 2 m UTP Cat5E patch kabel pro připojení kamery přes PoE injektor k internetu
Stativ VELBON M45Foto stativ pro připevnění a umístění kamery před vyučujícího
KonfiguraceKamerová sada bude nakonfigurována tak, že bude stačit ji pouze připojit k internetu a tlačítkem zapnout a vypnout vysílání. Živé vysílání bude automaticky k dispozici na předem nastavené adrese a záznam bude uložen do připraveného seznamu videí.