PORG slaví 30 let

Na začátku nového školního roku oslaví PORG (První obnovené reálné gymnázium) třicáté narozeniny. První soukromá škola založená po roce 1989 se stala vzorem pro mnoho dalších škol díky odlišnému přístupu ke studentům, koncepci vzdělání, a hlavně díky propracovanému programu vysílání studentů na zahraniční stáže. Na PORGu od jeho založení úspěšně odmaturovalo 1 000 studentů. 

První soukromou školu v tehdejším Československu založil v roce 1990 Ondřej Šteffl. Jeho cílem bylo vybudovat gymnázium s odlišným přístupem a rodinnou atmosférou. „Není potřeba memorovat obrovské množství dat. Studenti ale musí s informacemi umět pracovat, analyzovat je, myslet kriticky. A to je musí škola naučit,“ popisuje Šteffl jednu z hlavních výhod PORGu. 

V posledním desetiletí prošel PORG dynamickým vývojem. V pražské Krči vznikl Nový PORG, zahrnující bilingvní osmileté gymnázium a základní školu, v Ostravě byl založen PORG Ostrava. Dohromady tak všechny školy PORG v současnosti navštěvuje přes 1 200 žáků a studentů. 

 „V každém ročníku máme pouze jednu třídu, takže se dobře známe. I na školu v přírodě jezdíme všichni společně a na projektech tam pracují studenti v týmech napříč ročníky,“ říká Andrea Výšková, ředitelka PORGu Libeň. Se školou udržují absolventi i jejich rodiče kontakt i po maturitě. „Kromě pravidelných setkání a networkingu také přispívají do studijního fondu Pavla Hlavinky, ze kterého vyplácíme stipendia,“ doplňuje Výšková. 

PORG se stal českým průkopníkem ve vysílání studentů na zahraniční stáže. „V sextě mají žáci možnost studia na mnoha partnerských školách v zahraničí. Mohou si zvolit, zda vyjedou na měsíc, dva, semestr nebo celý školní rok. Možnost využívá každoročně téměř 90 % studentů,“ říká Andrea Výšková. Za 15 let fungování tohoto programu vycestovalo cca 300 studentů.

PORG nabízí komplexní pomoc i při podávání přihlášek na zahraniční vysoké školy. Ve studiu na prestižních zahraničních univerzitách se letos rozhodla pokračovat třetina libeňských maturantů. Mapu, kde všude absolventi PORGu studují, najdete zde.

Na škole je od začátku kladen velký důraz na samostatnost. Např. již od studentů kvarty je v přírodovědných předmětech vyžadováno vypracování samostatného projektu na vybrané téma a jeho prezentace. Jakub Seidl se svou prací před třemi lety vyhrál první místo v soutěži Středočeská odborná činnost. „Cílem mojí práce bylo vytvořit počítačový program, který by názorně ukazoval chování proudu v elektrických obvodech podle analogie s vodou. Chtěl jsem pomoct spolužákům tuto problematiku správně pochopit,“ říká Jakub Seidl. Program měl takový ohlas, že je nyní používán v hodinách jako učební pomůcka.

Když jsem v roce 1990 nastupovala do primy nově vznikajícího gymnázia, nenapadlo mne, že to bude láska na celý život. Inspirativní učitelé i spolužáci, odvaha dělat věci jinak a podpora kreativního přístupu ke vzdělávání mne provází do dnešních dnů.  S radostí se setkávám se svými spolužáky i učiteli v různých sférách a rolích v mém životě a to, že mohu v Libni již řadu let předávat oktavánům jako externí učitel svou lásku k právu je jen třešničkou na mém PORG dortu. Za hodně toho co dnes mám a dělám, vděčím právě téhle škole. Mám ji upřímně ráda. Takže všechno nejlepší!” Alena Švejnohová

„PORG byl a pořád je výborná škola. Dal mi rozhled a jazykové vybavení a pomohl rozvinout kritické myšlení a další kompetence, které se mi pořád hodí. Poznal jsem na něm řadu skvělých lidí a nakonec i svou milovanou ženu.“ Tomáš Bartovský

PORG jsem studoval pod označením 0004 v jeho ještě pacholecích letech, a opustil jej v rozpuku jinošství, v první dekádě jeho, a druhé dekádě mého života (1992-2000). Od té doby uplynulo mnoho událostí pod dohledem Anděla severního okna, a Duch PORGu vystřídal mnoho podob a emanací. Samozřejmě, že šlo o nejlepší léta našeho života – oba jsme byli mladí, mlátila s námi puberta a dospívání a s nimi spojené krize, ale i růst a zrání. Společnost, ve které jsme se díky otci zakladateli i udržovatelům myšlenky výběrové školy rodinného typu nacházeli, byla neopakovatelná a připravila mě do života – formou pedagogickou i nepedagogickou (tedy, připravila – kontakt s realitou všedního vysokoškolského režimu a jeho kombinací neúcty a nezájmu o studenta nebyl úplně hladký). Nejen mé bezprostřední spolustudenty a profesory, ale všechny, jež prošli branami libeňské budovy, považuji za něco jako rozšířenou část rodiny. Tedy – s některými spolužáky se vídám častěji než s řadou příbuzných. PORG je vztah na celý život.“ Eduard Hulicius

„PORG mi dal kromě vzdělání především možnost vyrůstat s inspirativními a fajn lidmi. Spolužáky dnes spíš než v kancelářích potkávám na kulturních akcích, kde se k sobě vždycky hlásíme i napříč ročníky. To hlavně díky tomu, že je PORG malá škola, kde se všichni znají a šikana tu neexistuje.“ Josef Gattermayer 

Označeno tagem