Sítí 5G pokryje Vodafone rovnou 5 měst. Zákazníci se mohou těšit na plnou rychlost

9. září 2020 – Společnost Vodafone spustí od 1. října pro zákazníky v České republice pátou generaci mobilních sítí 5G. Jako první v Česku přitom využije jedinečnou technologii Dynamic Spectrum Sharing. Už dnes firma v Karlových Varech ukázala praktické využití 5G pro záchranáře a živé přenosy ve 4K rozlišení. Nová síť přináší nejen rychlejší, pružnější a spolehlivější připojení k internetu, ale umožní realizovat technická řešení, která dosud nebyla možná. Ať už jde o rozvoj chytrých měst nebo továren, telemedicíny, samořiditelných aut, robotiky i distančního vzdělávání. 

Po revoluci v oblasti pevného připojení, kdy Vodafone nedávno spustil superrychlý gigabitový internet pro 1,3 milionu domácností a firem a vstoupil do Doby gigové, se letos zákazníci dočkají další významné novinky. Jde o spuštění nejnovější generace mobilních sítí 5G. Od začátku října bude signál 5G dostupný hned v pěti městech. Jako první se nová síť dostává do Karlových Varů, Ústí nad Labem a Jeseníku, tedy ke třem vítězům soutěže 5G pro 5 měst, kterou loni vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo pro místní rozvoj. Právě s Karlovými Vary, Ústím nad Labem a Jeseníkem Vodafone spolupracuje na uvedení nejmodernější technologie do praxe. Navíc Vodafone přidává i nejobydlenější oblasti České republiky – Prahu a Brno. 

„Signál 5G budeme v následujících měsících rozšiřovat i do dalších oblastí. Věříme, že technologie mohou měnit svět k lepšímu a že náš příspěvek k digitalizaci Česka už je opravdu vidět. Chceme dál stavět kapacitní a odolné sítě, na které se čeští spotřebitelé, firmy i stát mohou spolehnout. Skutečně masivní a celostátní rozšíření 5G s potřebnou kapacitou se ale neobejde bez kmitočtů, které by měla nabídnout chystaná aukce,“ říká Petr Dvořák, generální ředitel společnosti Vodafone Czech Republic.

V první fázi spuštění 5G Vodafone staví na frekvencích, které už nyní slouží pro síť 4G LTE, konkrétně jde o pásma 1800 a 2100 MHz. Jako první v Česku přitom využije jedinečnou technologii Dynamic Spectrum Sharing (DSS), která zajišťuje dynamické sdílení frekvencí mezi 4G a 5G sítí podle aktuálních potřeb. To znamená efektivnější využití zatím dostupného spektra.

Využití 5G v praxi: pomůže například záchranářům

Novinky Vodafone tradičně oznámil v Karlových Varech, i když to letos nemohlo kvůli pandemii koronaviru být přímo během letního filmového festivalu. Karlovarské hosty dnes čekala ukázka využití 5G v praxi. Při simulované autonehodě se představila nová funkce mobilní aplikace Záchranka – online videopřenos, díky kterému se oči záchranáře dostanou na místo nehody ještě před příjezdem posádky zdravotnické záchranné služby. Vodafone také předvedl budoucnost živých přenosů, kam 5G přinese větší mobilitu a profesionální 4K kvalitu záběrů. Ty tak budou moci být ve špičkovém rozlišení a diváci budou vtaženi přímo do děje, ať už se odehrává kdekoliv. Místo náročné přípravy a nasazení nákladné vysílací technologie (přenosových vozů a pevného nebo satelitního připojení) nově postačí jen 5G síť a vysílací „batoh“.

„Výhodou 5G je nejen vyšší kapacita sítě pro více zařízení, vyšší přenosová rychlost, ale také větší stabilita přenosu a menší latence, tedy zpoždění. Takové vlastnosti mohou být důležité nejen v dopravě nebo průmyslu, ale i při zdravotních zákrocích prováděných lékařem na dálku. My jsme dnes také ukázali, že s pomocí 5G se obraz z místa zásahu dostal k záchranářům ve špičkovém rozlišení, bez výrazného zpoždění při komunikaci. Čas při práci záchranářů často rozhoduje,“ popisuje viceprezident Vodafonu pro technologie Milan Zíka. Právě on se loni v Karlových Varech objevil virtuálně díky prvnímu 5G holografického hovoru v Česku.

S pomocí 5G může být dostupnější i pravidelná zdravotní péče třeba pro pacienty v odlehlejších oblastech. Takzvaná telemedicína umožňuje, aby místo lidí v řadě případů cestovala pouze elektronická data. 

Jak to bude fungovat a plná rychlost

K 5G síti se budou moci během zaváděcí nabídky připojit firemní i nefiremní zákazníci se stávajícími tarify a také majitelé předplacených karet. Budou ale potřebovat nejnovější mobilní telefony, které dokážou se sítí 5G od Vodafonu pracovat. 

Všechny majitele neomezených tarifů se zastropováním rychlosti navíc čeká důležitá novinka. Pokud si u Vodafonu koupí 5G telefon (přístroj musí být kompatibilní se sítí Vodafonu), získají plnou rychlost stahování. Během zaváděcí nabídky si tak mohou vyzkoušet naplno přesně to, co technické parametry nové 5G technologie dovolí.  

Po zaváděcím období a dalším rozšíření pokrytí představí Vodafone v příštím roce novou nabídku šitou už na míru 5G. Všechny důležité informace, které se týkají vhodných telefonů a dalších detailů o 5G síti, bude od 1. října shrnovat webová stránka www.vodafone.cz/5G

O Vodafone Czech Republic

Vodafone Czech Republic je od roku 2005 součástí jedné z největších telekomunikačních skupin na světě Vodafone Group. V České republice poskytuje služby více než 3,9 milionu zákazníků. Od roku 2007 přináší komplexní telekomunikační služby pro firemní zákazníky prostřednictvím řešení Vodafone OneNet a nyní provozuje přes 1,5 milionu firemních SIM karet. Po integraci UPC Česká republika v červenci 2019 se Vodafone rozrostl o 1,5 milionu domácností připojených k síti nové generace, která poskytuje více než půl milionu zákazníků služby vysokorychlostního pevného internetu, půl milionu zákazníků kabelovou televizi a dvě stě tisícům uživatelů pevné telefonní služby. Vodafone už několikrát dostal ocenění Best in Test za kvalitu hlasových služeb a datových přenosů na základě testů provedených společností umlaut (dříve P3). Aktuálně pokrývá jeho mobilní síť LTE přes 99 % populace ČR. Zároveň Vodafone nabízí pevné připojení k internetu, a to 99 % českých domácností. Kromě toho na podzim 2017 pokryl Českou republiku speciální sítí úzkopásmového internetu věcí NB-IoT a v prosinci téhož roku spustil komerční provoz. Vodafone se řídí dlouhodobou strategií udržitelného podnikání, hlásí se ke globálním Cílům udržitelného rozvoje (SDGs) a prostřednictvím technologií mění budoucnost k lepšímu. Vodafone chce dál přispívat k digitální společnosti, která bude pestrá a otevřená všem bez rozdílu věku nebo pohlaví, a zavázal se do roku 2025 zlepšit život miliardě lidí. Zaměstnanci firmy věnují ročně dobrovolnickým aktivitám více než 7500 hodin prostřednictvím Nadace Vodafone. Ta se za 14 let od svého založení dostala mezi nejdůležitější podporovatele a investory do technologických sociálních inovací, které zlepšují život společnosti a znevýhodněných skupin. Vodafone přispívá i k ochraně životního prostředí – do pěti let chce snížit environmentální dopad svého podnikání na polovinu.  Více informací na www.vodafone.cz.