Účast domácích firem na případné dodávce obrněných vozidel pro Armádu České republiky pravděpodobně přesáhne 40 %
Rheinmetall Landsysteme oznamuje, že na smlouvě o dodávce 218 bojových vozidel pěchoty, uzavřené minulý týden s Maďarskem, se mohou významně podílet české firmy; a to jak v německé, tak maďarské fázi výroby obrněnců. Obrněná vozidla Lynx KF41 jsou navržena tak, aby vyhovovala požadavkům, které budou na armády klást bojiště budoucnosti.
Rheinmetall Landsysteme, který představil Lynx KF41 jako svého kandidáta v právě probíhajícím výběrovém řízení na 210 bojových vozidel pěchoty pro ozbrojené síly České republiky, uvedl, že maďarské straně v rámci smlouvy dodá 218 transportérů Lynx KF41 a 9 vyprošťovacích vozidel Buffalo, včetně souvisejících výrobků a služeb, v celkové hodnotě přesahující částku 2 miliardy euro.
Prvních 46 obrněnců bude vyrobeno přímo v Německu a k dodání budou připraveny počátkem roku 2023. V rámci druhé fáze se Rheinmetall dohodl s maďarskou stranou na výstavbě nového výrobního závodu přímo v Maďarsku, kde se bude vyrábět zbývajících 172 transportérů. Rheinmetall tímto krokem ukazuje svůj závazek vyrábět vozidla Lynx na domácí maďarské půdě. V rámci programů průmyslové spolupráce mají významní čeští dodavatelé vysoce kvalitních součástek, jako jsou Ray Service, Česká zbrojovka, Quittner & Schimek, Meopta nebo VOP CZ, příležitost významně těžit z obou fází maďarského dohody.
Oliver Mittelsdorf, Senior Viceprezident Rheinmetall Landsysteme, uvedl: „Maďarská dodávka transportérů znamená pro české výrobce, kteří již participují nejen na výrobních programech Lynx v Německu a Austrálii, další velkou příležitost. Zároveň představuje čerstvé možnosti spolupráce i pro nové dodavatele, které v České republice aktivně vyhledáváme. Jedná se nám především o dodavatele v oborech těžké strojírenství, slévárenský průmysl a svařování, dále pak výroba elektronických součástek. Česko má díky možnostem integrace do globálních dodavatelských řetězců Rheinmetallu příležitost vtisknout vozidlům Lynx KF41 svou jedinečnou DNA. Díky tomu se zúčastněným firmám navýší hodnotné exportní zakázky, a navíc z toho bude profitovat širší domácí ekonomika.“
Jedním z požadavků ministerstva obrany při vyhlášení tendru na 210 nových bojových vozidel pěchoty bylo i zapojení místního průmyslu minimálně v hodnotě 40 % z celkové zakázky. Rheinmetall Landsysteme, dceřiná společnost stoprocentně vlastněná Rheinmetall AG se sídlem v Düsseldorfu, je plně připravena tento požadavek splnit, a dokonce překročit. V případě, že si ministerstvo obrany vybere Lynx KF41, okamžitě spustí předpřipravené aktivity.
Rheinmetall navíc loni oznámil, že ve svém výrobním závodě v Ústí nad Labem bude montovat pro vozidlo Lynx KF41 klíčový věžový komplet Lance, čímž vytvoří další kvalifikovaná pracovní místa.
Dalším příkladem integrace českých společností je společnost Quittner & Schimek. Česky výrobce kabelových svazků a elektromechanických sestav je zapojen do výroby vozidla Lynx KF41 od samého prvopočátku. Jak uvedl ředitel společnosti Jiří Šimek: „Společnost Quittner & Schimek stála jako dlouhodobý partner skupiny Rheinmetall Landsysteme při zrodu Lynx KF41 od samého začátku, neboť jsme se jako odborník na danou problematiku podíleli na návrhu kabelů pro první prototypy. Současně s českým výběrovým řízením se Rheinmetall účastní s vozidlem Lynx KF41 i programu Australian Land 400 Phase 3 Risk Mitigation Activity, v kterém jsme rovněž aktivně zapojeni. Opět se jedná o návrh a výrobu kabelů do obrněných vozidel. Účast na tomto programu nám zajistila exportní příležitosti v řádech milionů korun.“
Rheinmetall také rozšířil své stávající partnerství se společností Ray Service o vývoj a výrobu osvětlovacího systému pro Lynx KF41. Ray Service je zavedeným partnerem, produkujícím vysoce kvalitní komponenty pro několik programů Rheinmetallu v Německu a Austrálii. Letos v lednu začal Ray Service s výrobou prvních prototypů osvětlovacího systému pro bojové vozidlo pěchoty Lynx KF41.
„Naše aktivní zapojení do vývoje obrněného vozidla Lynx od jeho počátků nám přineslo velké výhody. Kromě jiného jsme se stali integrální součástí globálního dodavatelského řetězce, to nám samozřejmě otevírá cestu k novým úspěšným exportním příležitostem, a potažmo další ekonomické prosperitě. To na oplátku pomáhá rozvíjet v České republice vzdělané a kvalifikované pracovní síly,“ dodal za společnost Ray Service Pavel Trubačík, ředitel obchodního rozvoje a marketingu.
Meopta, přední výrobce optických, optomechanických a optoelektrických systémů pro největší světové zbrojní společnosti, včetně Rheinmetallu, bude vyrábět špičkové technologie pro Lynx, včetně kombinovaných optických přístrojů pro řidiče, střelce a operátora palubních zbraňových systémů a pro posádku. Ty umožňují pozorování a střelbu za denních i nočních podmínek.
„Vítáme příležitost být partnerem takovému globálnímu hráči v obranném průmyslu, jako je Rheinmetall, který navíc klade důraz na přístup a praktické využití lokálních inovací a schopností. Spolupráce tohoto typu jsou naprosto klíčové pro rozvoj a úspěch českého obranného průmyslu, jehož nedílnou a historicky dlouhodobou součástí je i Meopta,” uvedl obchodní a marketingový ředitel Pavel Šťastný.
Budoucí možní čeští dodavatelé budou mít možnost seznámit se s obrněncem Lynx KF41 na Dnech NATO & Vzdušných sil Armády České republiky, které slaví letos dvacáté výročí a uskuteční se na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě ve dnech 19. a 20. září. Organizátoři akce chtějí tuto příležitost využít k poděkování příslušníkům integrovaného záchranného systému a bezpečnostních sborů, kteří byli nasazeni v první linii v boji s koronavirem.
Rheinmetall Landsysteme, který od začátku koronavirové krize pomáhal zmírňovat nedostatek naléhavě potřebných ochranných prostředků mezi příslušníky ozbrojených sil a integrovaných záchranných sborů, předvede na Dnech NATO svoje tři divize – Vehicle Systems, Electronic Solutions a Weapons and Ammunition, včetně obrněného vozidla Lynx KF41 v konfiguraci bojové vozidlo pěchoty osazené věží Lance 2.0 s kanónem střední ráže.