Epidemie snížila počet nehod, o prázdninách více bourali motorkáři

V prvních osmi měsících letošního roku se na českých silnicích stalo 63 088  dopravních nehod, což je o 10 procent méně než za stejné období loni. Mírně se zvýšil podíl bourajících motorkářů, a to především o prázdninách. V červenci a srpnu byli účastníky 3,6 % všech nehod. Přesto letos jejich podíl na celkovém počtu obětí klesl. Pojišťovny u stanovení odškodnění pro motorkáře zohledňují jiné faktory než u řidičů aut – zaměřují se například na to, zda měli milovníci jedné stopy homologovanou helmu, upozorňuje společnost Vindicia.

Za prvních osm letošních měsíců Česko zaznamenalo o 10 % méně dopravních nehod ve srovnání s loňskem. „Čísla ale stále ovlivňují jarní měsíce, kdy byl provoz na silnicích výrazně utlumen v důsledku karantény a dalších opatření, která provázela boj proti koronaviru,“ mírní optimismus Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia. 

Počet obětí dopravních nehod klesl přibližně o 8 procent. „Jen mírně se zvýšil podíl bourajících motorkářů, tedy cestujících na mopedech i silnějších a slabších motorkách. Jejich případy však častěji končí tragicky. Motorkáři jsou letos účastníky každé 43. nehody, která se na silnici stane. Přesto představují 14 procent všech obětí. Každý sedmý člověk, který přišel na vozovce o život, tak seděl na motorce“ uvádí Beck.  

U odškodnění hraje roli i kvalita helmy, mít soukromou pojistku se vyplatí

Pojišťovny se u motorkářů zaměřují i na jiné faktory než u řidičů aut. Roli zde samozřejmě nehraje použití pásů. Naopak se vedle případné konzumace alkoholu řeší například i to, zda měl motorkář homologovanou helmu a jaký byl stav motocyklu. „To vše může být faktorem pro krácení či úplné znemožnění plnění,“ varuje Beck. 

I pro motorkáře je při vyřizování odškodnění klíčové dobře znát své nároky. Měl by si pohlídat hlavně to, aby se při stanovení výše částky přihlíželo k aktuální, nedávno modernizované Metodice Nejvyššího soudu. Odškodnění se totiž může dramaticky lišit, což potvrzuje i motorkář, který z původních 312 tisíc korun získal na základě nového posudku 1,3 milionu.

Milovníci jednostopých vozidel jsou často na komplikace připraveni a zřizují si soukromé životní pojistky. Stejný krok učinil další motorkář, který boural vlastní vinou – bohužel se závažnými následky, kdy zůstal upoután na invalidní vozík. „Pojišťovna mu z 16 položek různých zranění uznala pouze dvě a vyplatila jen 230 tisíc korun. Poškozený si byl naštěstí vědom svých práv a zabojoval o adekvátní plnění. Jenom na odškodnění trvalých následků tak získal 2,3 milionu korun, tedy 10x vyšší částku. O dalších nárocích se přitom ještě rozhoduje,“ popisuje Beck.

Při sjednání pojistky by motorkáři měli myslet na ušlý výdělek

Je chvályhodné, že část motorkářů myslí na zadní vrátka a pro případ nehody si sjednává pojistku. Na co se ale zaměřit, aby opravdu sloužila svému účelu? Vindicia doporučuje klást důraz na trvalé následky, zdvojnásobit plnění u dopravních nehod, pojištění na invaliditu sjednat už od prvního po třetí stupeň, stejně jako denní odškodné a pracovní neschopnost v maximální výši. Pokud je totiž motorkář viníkem nehody, pojistka mu musí pokrýt ušlý výdělek. 

Počet nehod v lednu až srpnuPočet nehod motorkářů (podíl)Počet úmrtí na silnicíchPočet úmrtí motorkářů (podíl na celkovém počtu)
202063 088 (Y/Y pokles 10 %)1472 (2,3 %)323 (Y/Y pokles 8,2 %)46 (14,2 %)
201969 9701380 (2 %)35260 (17 %)
Prázdniny2020Počet nehod v červenci a srpnu Počet nehod motorkářů (podíl)Počet úmrtí na silnicíchPočet úmrtí motorkářů (podíl na celkovém počtu)
18 013646 (3,6 %)9714 (14,4 %)

Podle statistik nehodovosti Policie ČR.
Kategorie motorkář v tabulce zahrnuje mopedy, slabší i klasické motocykly.***

O společnosti Vindicia

Vindicia pomáhá poškozeným získat adekvátní odškodnění, a to především v případech úrazů, které vznikly jako následek dopravních nehod, pracovních úrazů na pracovišti, úrazů ve školách nebo sportovištích, či kvůli nedostatečné lékařské péči. Firma spolupracuje s týmem právníků a soudních znalců v oboru nemateriální újmy na zdraví, kteří vyhotoví znalecké posudky. Klienti neplatí žádné vstupní náklady, služby Vindicie jsou tak dostupné všem. Společnosti klient zaplatí určitý podíl z částky až v případě, že pro něj společnost odškodnění úspěšně vymůže.