Panasonic uvádí na trh KAIROS – novou generaci platformy pro produkci živého videa

Platforma KAIROS je založena na novém konceptu a architektuře a umožňuje spouštět na GPU proprietární a inovativní software. Využívá vyvíjející se IT ekosystémy a zajišťuje budoucí flexibilitu a škálovatelnost.

Praha, 18. září 2020 – Společnost Panasonic oznámila uvedení nové platformy pro živou videoprodukci s názvem KAIROS, která zpracovává IT/IP obraz a je dostupná od září 2020. KAIROS významně zvyšuje kvalitu a produktivitu výroby živého videa a služeb streamování videa pro vysílací společnosti a producenty profesionálních sportovních zápasů, hudebních koncertů a dalších akcí.

KAIROS jde za hranice toho, co zvládne tradiční hardware. Platforma je postavená na otevřeném softwaru, což znamená, že dokáže vzít různé komponenty výstupu živého programu a virtualizovat je. KAIROS lze umístit do středu produkce tím, že přijímá vstupy z více zdrojů a posílá je na výstup, například na více projektorů, obrazovek a LED video stěn. KAIROS běží na architektuře CPU a GPU, což umožňuje extrémně nízkou latenci systému pouhého jednoho snímku při současném zajištění perfektní flexibility a škálovatelnosti systému.

KAIROS je kompatibilní nejen se signály základního pásma, jako je SDI, ale také s nejrůznějšími video vstupy a výstupy, mezi které patří ST 2110 a NDI®. KAIROS plně podporuje nejnovější technologii IP, díky níž lze realizovat vzdálené ovládání produkce živého videa. Platforma podporuje také synchronizaci protokolu PTP (Precision Time Protocol), takže dokáže v živých videích zachytit bezprostřednost a atmosféru sportovních akcí a hudebních vystoupení.

Díky intuitivnímu a výjimečně dobře navrženému grafického uživatelskému rozhraní KAIROS Creator nastavuje platforma KAIROS nový standard použitelnosti. V rámci uživatelského rozhraní platformy je možné spravovat neomezené množství vrstev videa a neomezený počet ME nebo klíčů na rozdíl od běžných hardwarových platforem a obrazovka plátna není omezena rozlišením ani formátem.

Společnost Panasonic také vytvořila specializovaný hardwarový panel KAIROS Control, který podporuje posun směrem ke vzdálené produkci. KAIROS Creator i KAIROS Control je možné zakomponovat do sítě kamkoli, kde se musí vyskytovat obsluha nebo technik. Ovládací panel se také snadno používá a umožňuje uživateli přiřazovat obsluhu, což vede k produkci videa s úsporou místa.

Aby bylo možné využívat rychle se vyvíjející ekosystém vysílacího softwaru a hardwaru, vytvořila společnost Panasonic program s názvem „KAIROS Alliance Partners“. Prostřednictvím tohoto programu společnost Panasonic vytvoří z platformy KAIROS prakticky standard nové generace produkčních platforem videa. Kromě fungování s renomovanými vysílacími kamerovými systémy, projektory a obrazovkami Panasonic integruje také partnerské produkty a bude na ně odkazovat. Prostřednictvím tohoto systému podporuje společnost Panasonic nový koncept „inteligentní živé produkce“. Platforma KAIROS hraje významnou roli při zvyšování „kreativity“.

Společnost Panasonic bude nadále vyvíjet a rozšiřovat svou platformu pro podporu lidí, kteří pracují v oblasti produkce nebo vysílání živých videí. Další informace o platformě KAIROS naleznete na webu:  https://business.panasonic.cz/profesionalni-kamery/itip-centric-video-platform/KAIROS 

Fotografie ke stažení ZDE.

KAIROS – nejvýznamnější vlastnosti

1. Umožňuje flexibilní kombinaci vstupních a výstupních rozhraní, jako jsou ST 2110, NDI® a SDI s různými formáty videa.

 • Plně podporuje základní signály (12G/3G/HD-SDI, HDMI, Display Port) a pakety IP(ST 2110, NDI®, RTP).
 • Je možné připojit neomezený počet vstupů a výstupů. Umožňuje využívání stejného provozu s více vstupy jako při použití externího směrovače. V případě HD (3G) je možné použít až 32 vstupů a 16 nezávislých výstupů. V případě 4K (UHD) je možné použít až 8 vstupů a 4 nezávislé výstupy.
 • Dva nastavitelné výstupy vícenásobného zobrazení (DisplayPort) mohou zobrazit až 36 obrazů.
 • Podporuje synchronizaci PTP (Precision Time Control) a umožňuje použití systému na bázi ST 2110.

2. Flexibilní vyjádření videa zpracováním GPU, jako jsou efekty vrstev s neomezeným počtem ME nebo klíčů a plátna nezávislého na platformě.

 • Neomezený počet ME nebo klíčů. Vrstev je možné umístit tolik, kolik GPU zvládne, a je možné aplikovat klíče, škálování a další efekty. Je k dispozici také funkce barevného pozadí.
 • Funkce plátna (volitelná) umožňuje produkci videí vedle standardního formátu 16:9 i ve speciálním formátu, jako je 32:9 (při promítání na stěnu). Prohlížeč více obrazů zobrazuje videa ve speciálním formátu v původním formátu.
 • Latence zpracování může být až pouhý jeden snímek. Živý obraz sportovních akcí a hudebních vystoupení lze nahrávat bez úprav zvukové atmosféry.
 • Součástí je rekordér RAM (8 kanálů, bez komprese) a přehrávač médií (HD, 2 kanály, s kompresí), aby bylo možné přehrávání souborů videa a jejich použití jako zdroje videa přímo v systému. Podporovány jsou také statické obrázky.

3. Intuitivní grafické uživatelské rozhraní, ovládací panel s nastavitelnými tlačítky, softwarová obslužnost a rozšiřitelnost.

 • Počítačový software „KAIROS Creator“ má intuitivní grafické uživatelské rozhraní. Ovládací panel uživatelského rozhraní je možné zobrazit při obsluze s úsporou místa.
 • Přidání aplikačního softwaru rozšiřuje funkce nebo umožňuje připojení externích zařízení, čímž dovoluje vytvořit efektivní design systému podle použití a potřeb uživatele při zajištění budoucí rozšiřitelnosti.
 • Program „KAIROS Alliance Partners“ rozvíjí spolupráci s výrobci a dodavateli IT/videa. Program podporuje přidávání softwaru za účelem rozšíření funkcí a připojení externích zařízení.

O společnosti Panasonic

Panasonic Corporation je celosvětovým lídrem ve vývoji inovativních technologií a řešení v oblasti spotřební elektroniky, bydlení, automobilového průmyslu a B2B. Společnost oslavila v roce 2018 sté výročí od svého založení a nyní po celém světě provozuje 528 dceřiných společností a 72 přidružených společností. Za obchodní rok končící 31. března 2020 vykázala konsolidované čisté tržby ve výši 61,9 miliardy EUR. Společnost se zavázala přinášet nové hodnoty prostřednictvím inovací. Své technologie používá k vytvoření lepšího života a světa pro zákazníky. 

Další informace o společnosti Panasonic: https://www.panasonic.com/cz/ 

Informace o kategorii Panasonic Broadcast & ProAV

Panasonic Broadcast & ProAV je obchodní jednotkou divize Panasonic System Communications Company Europe (PSCEU) se sídlem ve Wiesbadenu (Německo). Broadcast & ProAV řešení Panasonic umožňují vyprávět příběh prostřednictvím vysoce kvalitních produktů a řešení, které zajišťují hladký provoz a vynikající poměr ceny a výkonu v rámci celé řady dálkově ovládaných kamer, přepínačů, studiových kamer a ENG P2HD. Řada filmových kamer modelů VariCam a EVA1 zvládá nahrávání ve 4K a HDR (High Dynamic Range). Díky tomu jsou ideálním řešením pro kino, televizní vysílání, natáčení dokumentárních filmů i živou produkci.

Další informace najdete na adrese: https://business.panasonic.cz/profesionalni-kamery/panasonic-professional-camera-about-us-2