Projektor Panasonic rozzářil Sněhurku i děti v divadle Minor

Moderní projekce Panasonic pro nadšené dětské diváky Divadla Minor v Praze

Praha, 7. října 2020 – Live Cinema, tedy propojení vizuální techniky s děním na jevišti, stále více proniká do českých divadel. Divadlo Minor se díky spolupráci se společností Panasonic pyšní unikátem. Představení Sněhurka doprovází projekce jednočipového DLP laserového projektoru Panasonic PT-RZ120BEJ se svítivostí 12 000 lumen v kombinaci s ultrakrátkým objektivem ET-DLE020.

Technické řešení

Pro potřeby velkoplošné projekce v omezeném prostoru za projekčním plátnem a požadavkem na obraz ve vysoké kvalitě zvolili realizátoři řešení s jednočipovým DLP laserovým projektorem Panasonic PT-RZ120BEJ se svítivostí 12 000 lumen v kombinaci s ultrakrátkým objektivem ET-DLE020. Tato kombinace umožňuje zadní projekci na širokoúhlé plátno z minimální vzdálenosti v té nevyšší kvalitě.

Díky izolované prachuvzdorné optické jednotce a kapalinovému chladicímu systému nepotřebuje tento projektor vzduchové filtry a zvládne fungovat bezúdržbově po dobu až 20 000 hodin. Je proto vhodný pro intenzivní použití v permanentních instalacích, v místnostech určených pro vzdělávání, divadlech, v muzeích, na výstavách a pro digitální reklamu. Vynikající kvalitu obrazu zajišťuje hybridní kotoučový systém s duálním laserovým světelným zdrojem (certifikace pro provoz 24/7), který produkuje jasné barvy a živý obraz.

Projektor PT-RZ120BEJ podporuje video vstup ve 4K rozlišení prostřednictvím jediného kabelu DIGITAL LINK nebo HDMI® a je dále připraven na profesionální instalace díky rozhraním 3G-SDI, DVI-D, 5BNC, D-Sub a RS232C. Je navržen pro integraci do stávajících ovládacích systémů, kompatibilní s protokoly HDBaseT™, Art-Net, Crestron Connect™ a PJLink™. Navíc umožňuje využívat vyměnitelné objektivy Panasonic pro ostatní jednočipové DLP™ modely.

Projektory lze uchytit ke stropu nebo na stěnu, položit na stůl, použít je pro zadní projekci, nebo umístit na zem a promítat na podlahu. Při využití těchto ultrakrátkých projekcí lze promítat i tam, kde by to jinak potřebná projekční vzdálenost takřka neumožňovala.

Ultrakrátká zadní projekce rozšiřuje možnosti použití

Ultrakrátký objektiv lze využít bez obav z toho, že by se krátká vzdálenost projektoru od promítací plochy, jakkoliv podepsala na kvalitě obrazu. V případě instalace v pražském divadle Minor byl kvůli nedostatku prostoru vybrán právě ultrakrátký objektiv ET-DLE020 a nachází se za projekční plochou. Rozměry projekčního plátna jsou 6 x 3,35 m. Vzdálenost objektivu od plátna je 1,75 m.

Nespornými výhodami tohoto objektivu je poměr projekční vzdálenosti 0,28-0,30:1 (pro WUXGA rozlišení) a motorický posun objektivu -16 % až +50 % (vertikálně) a -10 % až +23 % (horizontálně), poskytuje tak flexibilní možnosti nastavení ve všech čtyřech směrech.

„Kdybych měl hodnotit spolupráci s firmou Panasonic, musím říci, že byla prostě skvělá. To je taková fráze, kterou říká každý, ale spolupráce byla opravdu perfektní. Projektor má úžasné rozlišení, prosvítí černé projekční plátno a ve spojení s objektivem dodá neuvěřitelnou strhující atmosféru naší nové inscenaci Sněhurka,“ řekl Zdeněk Pecháček, ředitel divadla Minor.

Jedinečné představení v divadle Minor

Divadlo Minor je unikátní scénou, která zprostředkovává nevšední zážitky především pro děti. Snaží se hledat nové způsoby, jak propojit dění na jevišti s moderní technikou. Od začátku roku 2020 je zase o kus dál ve snaze zprostředkovat jedinečné emoce pro děti, které jasně dávají najevo spokojenost.

„V inscenaci Sněhurka, která měla premiéru v pátek 2. října 2020, jsme propojili živé vysílání na plátně s živým koncertem. Pro děti je zábavné sledovat záběry ze života trpaslíků. Bez technického řešení na míru bychom to nemohli v našich podmínkách uskutečnit,“ říká režisér působící v divadle Minor Jakub Vašíček.

Představení Sněhurka vyžaduje dokonalou souhru mezi herci, kapelou, střihači i kameramany. „Pracujeme se čtyřmi kamerami, musíme je koordinovat, aby diváci měli na plátně stále dokonalé záběry. V podstatě jde o analogii s živým sportovním televizním přenosem,“ říká střihačka Zuzana Walter.

Fotografie k případové studii najdete ZDE.

O společnosti Panasonic

Panasonic Corporation je celosvětovým lídrem ve vývoji inovativních technologií a řešení v oblasti spotřební elektroniky, bydlení, automobilového průmyslu a B2B. Společnost oslavila v roce 2018 sté výročí od svého založení a nyní po celém světě provozuje 528 dceřiných společností a 72 přidružených společností. Za obchodní rok končící 31. března 2020 vykázala konsolidované čisté tržby ve výši 61,9 miliardy EUR. Společnost se zavázala přinášet nové hodnoty prostřednictvím inovací. Své technologie používá k vytvoření lepšího života a světa pro zákazníky. 

Další informace o společnosti Panasonic: https://www.panasonic.com/cz/ 

Informace o kategorii Panasonic Visual System Solutions

Panasonic Visual System Solutions je obchodní jednotka Panasonic System Communications Solutions Europe (PSCEU) se sídlem ve Wiesbadenu (Německo). Zobrazovací řešení Panasonic nabízí širokou řadu spolehlivých projektorů s vysokým jasem a také vysoce kvalitní profesionální displeje. Od divadel po univerzity, muzea nebo nákupní centra, od živých akcí po firemní instalace a vzdělávání jsou naše projektory a profesionální displeje snadno použitelné, udržovatelné a navržené tak, aby měly dlouhou životnost a nízké provozní náklady.

Další informace najdete na adrese: https://business.panasonic.cz/vizualni-systemy/visual-system-solutions-3