Letos o Vánocích se očekávají nárůsty v online nákupech. E-shopy se připravují

Praha, 20. října 2020 – Vánoční obchodní sezóna se velmi rychle blíží a už teď je jasné, že bude nahrávat e-shopům, doručovacím službám i internetovým srovnávačům zboží. Řada obchodníků provozujících e-shopy se na sezónu už začala připravovat a zaměřuje se na skladové zásoby, vylepšení procesů spojených s logistikou a expedicí objednávek i na to, aby se reklama na jejich produkty zobrazovala správnému publiku. Shodují se na tom zástupci e-shopů firem Favi.cz, Lidl nebo Rohlik.cz. Více než kdy jindy bude letos pro e-shopy důležité být vidět na srovnávačích a nákupních rádcích jako je například Zboží.cz.

Letošní sezóna bude pro e-shopy jednou z nejvýdělečnějších, protože se velká část nákupů přesune do online světa. „Celkový letošní obrat e-commerce byl se měl blížit k více jak 200 miliardám Kč. Pro některé e-shopy začala vánoční sezóna už v průběhu října. Optimalizují své kampaně na internetu, a zejména pak na srovnávačích a nákupních rádcích. I dopravci se už delší dobu připravují na zásadní navýšení kapacit a optimalizaci procesů, aby zvládli nápor objednávek přes internet,“ říká Jan Kriegel, manažer nákupního rádce Zboží.cz.

Podle něj je pro e-shopy letos naprosto zásadní, aby měly na srovnávačích a nákupních rádcích správně optimalizované kampaně, spárované produkty a aktuální informace o dopravě a výdejních místech.  Na tyto informace zákazníci nejvíc dají, při výběru zboží. Kromě samotné ceny je nejdůležitější právě informace o dostupnosti produktu a výdejních místech, další velmi důležitý ukazatel při výběru jsou recenze, zkušenosti ostatních nakupujících s daným produktem či e-shopem. 

Na trhu se vlivem koronakrize zvýšil počet e-shopů

Mnoho prodejců na nárůsty prodeje prostřednictvím online už začalo masivně reagovat a ti, kdo e-shop doposud neprovozovali, si ho narychlo zařídili. „Od začátku roku evidujeme na Zboží.cz přes čtyři tisíce nových e-shopů. Vidíme výrazné nárůsty i v kategoriích jako je kosmetika a drogerie, oblečení a móda nebo zdraví,“ říká Kriegel.

Nakupovat se bude elektronika i vitamíny

Prodeje podle Kriegela potáhne elektronika – mobilních telefonů, televizí, chytrých hodinek, náramků, dronů, kávovarů, dětských plastových pistolí a zbraní, bezdrátová sluchátka, dronů, herních konzolí, ale i knih a hraček. Obecně půjde o zboží, které si lidé mohou užívat i v pohodlí a bezpečí domova. „V souvislosti se současnou situací vidíme také rostoucí zájem o produkty podporující imunitu a zdraví. Tedy o různé vitamíny, doplňky zdraví i ochranné pomůcky. I ty se mohou stát součástí vánočních dárků,“ doplňuje Kriegel.

Trendem se mohou stát boxy pro bezdotykové vyzvednutí zboží i posílání zásilek mezi lidmi

Podle Kriegela je letošní velkou novinkou na českém trhu využívání bezdotykových výdejních míst. S těmi už delší dobu pracuje například Alza.cz. AlzaBoxy jsou schránky rozmístěné po celé ČR, které slouží k vyzvednutí zboží. S podobným principem nyní přichází i Zásilkovna. „Spustili jsme instalaci nových unikátních bezdotykových soběstačných výdejních míst – Z-BOXů. Napájeny jsou solárním panelem a ovládají se přes mobilní aplikaci. Z-BOXy fungují pro zákazníky 24 hodin denně, 7 dní v týdnu,“ uvádí za Zásilkovnu Milan Šmíd, marketingový ředitel skupiny Packta, do které Zásilkovna patří. Letos má Zásilkovna podle něj v plánu také pomoci lidem se zasíláním zásilek mezi sebou. To může sloužit jako alternativa pro předávání dárků, pokud by před Vánoci trvala přísná bezpečnostní a hygienická omezení. Bezdotyková výdejní místa má i Rohlik.cz. „Zákazníci mohou využívat už přes třicet indoorových Rohlik Pointů a právě finalizujeme první čtyři outdoorové,“ říká Zdeňka Svoboda, mluvčí Rohlik.cz.

Společnosti v souvislosti s online nákupy navyšují skladové a personální kapacity

  • Otevíráme nový sklad Rohlíku v Praze v Horních Počernicích a stěhujeme se do většího skladu v Brně, obojí proběhne během listopadu. S tím souvisí i nábor nových pracovníků, jak na pozice pracovníků na sklad, kde navýšíme počet pracovníků cca o 350, tak kurýrů, kde chceme mít cca o 400 lidí více. V minulém roce jsme měli obrat téměř 4,2 mld. Kč, tento rok cílíme na 8 mld. Kč,“ říká Zdeňka Svoboda, mluvčí Rohlik.cz.
  • „Očekáváme růst obratu o desítky procent. Záleží ale i na externích faktorech způsobených aktuální situací s covidem,“ uvádí Marie Hejlová, ředitelka marketingu Favi.cz.
  • „Budeme navyšovat počet výdejních míst. V letošním roce jich chceme mít 3800 až 4000. Posílili jsme také technologicky i personálně naše call centra. Nasadili jsme chatbota a voicebota, systémy využívající umělou inteligenci, a pomáháme si také voiceovery. Na dobu předvánočních nákupů budeme personálně posilovat a nabereme brigádníky, řádově jde o několik stovek lidí. Výrazně jsme také navýšili počet dep. Očekáváme i výrazný meziroční růst obratu, a to minimálně o 100 %,“ říká Milan Šmíd, ředitel marketingu skupiny Packeta.
  • „I my navyšujeme personální i skladové kapacity a v nadcházejícím období plánujeme zapojit brigádníky,“ prozrazuje Iveta Barabášová, mluvčí společnosti Lidl.