Rheinmetall zmodernizuje bojová vozidla Marder německého Bundeswehru

Německý Bundeswehr uzavřel se společností Rheinmetall smlouvou na modernizaci osvědčených bojových vozidel pěchoty Marder. V rámci této smlouvy Rheinmetall Landsysteme Bundeswehru dodá 170 zařízení nočního vidění pro řidiče v celkové hodnotě zhruba 24 milionů euro. Zakázka rovněž obsahuje logistickou podporu, výcvik a další služby. První dodávky započnou koncem roku 2021, poslední sady budou dodány koncem roku 2022. 

Zařízení nočního vidění pro řidiče, které se jmenuje Spectus II, v sobě slučuje vidění z kamery zesilovače zbytkového světla s termovizí a zlepšuje tak vidění řidiče ve ztížených viditelnostních podmínkách. 

Zařízení rovněž disponuje zadní kamerou. Společnosti, které se podílely na tomto projektu, jsou Rheinmetall Technical Publishing a benntec Systemtechnik GmbH, dceřiná společnost skupiny Rheinmetall. Jako odpověď na naléhavé provozní požadavky týkající se misí ISAF v Afganistánu Rheinmetall rovněž integroval do flotily bojových vozidel pěchoty Marder 1 A5A1 i předchůdce zařízení Spectus II – jednalo se o model Spectus I.

Tato zakázka znamená pokračování úspěšné snahy prodloužit životnost vozidel Marder. V prosinci 2019 německé ozbrojené síly uzavřely s Rheinmetallem smlouvu týkající se obsáhlé modernizace části flotily vozidel Marder. Stávající smlouva by tak mohla vyústit v další dohody se zákazníky jak v domácím prostředí, tak v zahraničí a to díky např. skutečnosti, že rozpočtová komise Bundestagu dala 7. října tohoto roku zelenou nákupu zaměřovacích termovizních zařízení pro střelce a řidiče vozidel Marder ve službách Bundeswehru. Vozidla Marder kromě Německa slouží v armádách Čile, Indonésie a Jordánska. 

Rheinmetall vyvíjel koncept bojového vozidla Marder od počátku a jako takový disponuje obsáhlými zkušenostmi a znalostmi všech jeho součástí a systémů. Zbraňové systémy poprvé sjely z výrobních linek v Kasselu, kde sídlil předchůdce Rheinmetall Landsysteme GmbH. 

Přestože počet nových bojových vozidel pěchoty Puma v německé armádě brzy dosáhne počtu 350 kusů, tak i v nadcházejících letech budou vysoce spolehlivá a v bojích prověřená vozidla Mader sloužit v jejích jednotkách mechanizované pěchoty.