Světová ekonomika v roce 2030: 5G technologie slibují růst o 1,5 trilionu dolarů i pomoc s post-pandemickým zotavením

Praha, 29. října 2020 – Prvními kroky k nastartování ekonomiky jednotlivých zemí v postpandemické době je spolu s připojením přes optická vlákna budování infrastruktury sítí 5G. Růst a zvýšení efektivity by nejvíce pocítil výrobní, energetický a těžební sektor, ale znatelný dopad by zaznamenala i odvětví jako zdravotnictví, doprava či logistika. Nová studie analytické společnosti STL Partners ve spolupráci se společností Huawei přichází se závěry, že do roku 2030 by technologie s podporou 5G mohly v osmi klíčových odvětvích vygenerovat dodatečných 1,5 trilionu dolarů.

Sítě nové generace s sebou mají přinést řadu spotřebitelských benefitů včetně rychlých mobilních dat. Díky vysoké rychlosti, větší kapacitě, ale zejména nízké latenci však budou mít revoluční dopad na průmyslová odvětví, ve kterých se významně rozvine zejména ekosystém internetu věcí (IoT) a dojde k transformaci stávajících procesů pomocí průmyslových aplikací, což umožní zcela nové způsoby práce.

Pandemie koronaviru Covid-19 měla vážný dopad na fungování společnosti po celém světě a zvýšila poptávku po určitých službách s podporou 5G, jako jsou například vzdálený monitoring pacientů nebo řešení zaměřená na analýzu videozáznamu, která pomáhají kontrolovat udržení sociálního distancování ve společnosti. Pandemie ovšem přinesla i ekonomickou nejistotu. 

Analitici ze společnosti STL Partners se zaměřili nejen na případy užití technologií s ​​podporou 5G, které jsou napojeny na specifická odvětví, ale sledovali i dopady technologických systémů, jejichž využití přinese výhody napříč více odvětvími najednou. Vhodným příkladem je zde propojená dopravní infrastruktura. „Dle závěrů společnosti STL Partners by 5G technologie mohly zvýšit hodnotu HDP v oblasti dopravy a logistiky do roku 2030 až o 6 procet, což je téměř dvojnásobek předpokladů, ke kterým analytici došli v roce 2019. Energetický sektor by pak měl růst díky 5G o téměř 5 procent, výrobní sektor a sektor médií a zábavy o 4 procenta,“ říká Tomáš Kolder, tiskový mluvčí korporátní divize Huawei. 

Mezi konkrétní případy užití zahrnula společnost STL Partners trasování a optimalizaci v reálném čase, technologie pro automatické doručování a propojenou dopravní infrastrukturu na základě integrovaných senzorů a kamer. Od těchto řešení si výzkumníci slibují menší dopravní zácpy, efektivnější dodavatelské řetězce, nižší spotřebu paliva a méně nehod na silnicích.

SLT Partners připouští, že 5G technologie jsou stále ještě ve fázi zrodu a v současné době zdánlivě nenabízí o mnoho více než stávající 4G technologie. Analytici však předpokládají, že do roku 2025 bude již technologie nové generace dostatečně vyspělá, což umožní masivní rozvoj M2M (machine to machine) komunikace a internetu věcí, jež závisí na vysoce spolehlivém připojení s nízkou latencí. Toto platí i pro některé případy užití, na které se výzkumníci ve studii zaměřili, a jejich komercializace tak pravděpodobně začne až kolem roku 2023, přičemž na mnoha trzích nedojdou plného nasazení ani do roku 2030.

Shrnutí studie naleznete zde.

O společnosti Huawei 

Huawei je vedoucím globálním výrobcem infrastruktury informačních a komunikačních technologií a chytrých zařízení. Nabízíme integrovaná řešení ve čtyřech klíčových oblastech, kterými jsou telekomunikační sítě, výpočetní technika, chytrá zařízení a cloudové služby. Naším závazkem je každému jednotlivci, domácnosti a organizaci přinášet digitální řešení pro plně propojený, inteligentní svět.

Ucelená nabídka produktů, řešení a služeb Huawei je současně konkurenceschopná a bezpečná. Pro naše zákazníky vytváříme trvalé hodnoty prostřednictvím otevřené spolupráce s partnery v rámci ekosystému. Pomáháme lidem k jejich růstu, pracujeme na větším komfortu občanů v domácnostech a inspirujeme organizace všech druhů a velikostí k inovativnějším přístupům. 

V Huawei se inovace zaměřují na potřeby zákazníků. Silně investujeme do základního výzkumu, přičemž se soustředíme na technologicky přelomová řešení, která posouvají svět kupředu. Máme více než 194 tisíc zaměstnanců a působíme ve více než 170 zemích a regionech. Společnost Huawei byla založena v roce 1987 a funguje jako soukromá společnost plně vlastněná svými zaměstnanci.

Před 20 lety společnost Huawei založila první evropské výzkumné a vývojové centrum ve Švédsku, což byl první krok ke vzniku vynikající spolupráce na starém kontinentu. V současné době Huawei v Evropě zaměstnává přes 13 300 zaměstnanců a provozuje dvě hlavní regionální kanceláře a celkem 23 výzkumných a vývojových center. Huawei dosud spustila 230 projektů technické spolupráce s více než 150 univerzitami po celé Evropě.

Pro více informací prosím navštivte naše webové stránky www.huawei.com nebo speciální microsite https://www.5gvcesku.cz/
a sledujte nás na:

https://www.facebook.com/HuaweiCesko