V České republice rostl počet ransomwarových útoků o 69 %, souvisí to i s koronavirovou pandemií

 • V USA došlo za poslední 3 měsíce téměř ke zdvojnásobení počtu ransomwarových útoků a jedná se nyní o nejčastější cíl, následují Indie, Srí Lanka, Rusko a Turecko
 • Celosvětově se zdvojnásobilo procento zdravotnických organizací napadených ransomwarem

PRAHA – 29. října 2020 — Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point® Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP), předního světového poskytovatele kyberbezpečnostních řešení, varuje před nárůstem ransomwarových útoků. Podle nejnovější analýzy došlo v uplynulých 3 měsících v průměru k 50% nárůstu počtu ransomwarových útoků ve srovnání s první polovinou roku 2020. V České republice došlo ve třetím čtvrtletí k nárůstu počtu ransomwarových útoků o 69 % oproti druhému kvartálu. Podobně je na tom například i Švýcarsko s růstem ransomwarových útoků o 71 %. Ještě větší vlnu zažívají v Německu (růst o 145 %), ve Španělsku (160 %) nebo ve Švédsku (250 %). Naopak v Itálii rostl počet vyděračských útoků jen o 6 % a ve Francii o 36 %. Ransomware zašifruje data v systému oběti a za jejich opětovné zpřístupnění požadují kyberzločinci výkupné. Vzhledem ke koronavirové pandemii je každý útok na nemocnice a zdravotnická zařízení kritický a například v USA je oblast zdravotnictví nejvíce zasaženým sektorem. Check Point se proto bude věnovat zabezpečení nemocnic i na virtuální konferenci Check Point: <SECURE> (virtual-czech.checkpoint.com).

Výzkumný tým kyberbezpečnostní společnosti Check Pointu upozorňuje na výrazný nárůst ransomwarových útoků v uplynulých 3 měsících. Check Point vychází například z dat ze systému pro analýzu hrozeb Threat Cloud, který využívá stovky milionů senzorů po celém světě, které doplňují AI enginy a exkluzivní výzkumná data týmu Check Point Research.

Z analýzy například vyplývá:

 • Průměrný denní počet ransomwarových útoků se v posledních 3 měsících zvýšil o 50 % ve srovnání s první polovinou roku
 • Procento zdravotnických organizací zasažených ransomwarem se zdvojnásobilo
 • Hlavní ransomwarové hrozby jsou Maze a Ryuk
 • Top 5 zemí podle počtu ransomwarových útoků za poslední 3 měsíce:
 1. USA (nárůst o 98,1 %)
 2. Indie (nárůst o 39,2 %)
 3. Srí Lanka (nárůst o 436 %)
 4. Rusko (nárůst o 57,9 %)
 5. Turecko (nárůst o 32,5 %)

Pavel Krejčí, Security Engineer ve společnosti Check Point, vysvětluje, proč k nárůstu dochází zrovna nyní:

„Ransomware letos bohužel trhá rekordy, což souvisí i s koronavirovou pandemií. Organizace musely rychle zareagovat a umožnit zaměstnancům pracovat z domova, ale v IT systémech to vytvořilo řadu hluchých míst. Poslední tři měsíce ukázaly alarmující nárůst ransomwarových útoků a pokud se na to podíváme blíže, vidíme tři hlavní důvody:

 1. Sofistikovanější útoky, jako je dvojité vydírání. Hackeři stále častěji nejdříve ukradnou velké množství citlivých informací a poté zašifrují databáze oběti. Následně hrozí zveřejněním těchto informací, pokud nebude zaplaceno výkupné. Na organizace to tak vytváří další tlak, aby splnily požadavky hackerů.
 2. Ochota platit. Hackeři záměrně volí takovou výši výkupného, které jsou cíle ochotnější zaplatit. Oběti se pak často rozhodnou raději jednoduše zaplatit, místo aby řešily problémy s obnovením IT systémů. Cíle jsou navíc ochotnější platit, aby se zabránily dalším komplikacím vzhledem k náročné ekonomické době, ve které žijeme kvůli koronaviru. Zaplacení výkupného bohužel vytváří začarovaný kruh: Čím více útoků uspěje, tím častěji podobné hrozby hackeři využívají.
 3. Návrat Emotetu. Emotet se po pětiměsíční pauze vrátil na první místo v Indexu hrozeb a stal se nejpoužívanějším škodlivým kódem k útokům na podnikové sítě. Emotet je pokročilý, modulární trojan a má schopností šířit se sám. Původně se jednalo o bankovní trojan, ale v poslední době se používá zejména pro distribuci dalších škodlivých kódů. Kyberzločinci provozující Emotet prodávají data o infikovaných obětech distributorům ransomwaru, a protože zařízení obětí jsou již infikovaná, jsou zranitelnější vůči dalším útokům.

Obávám se, že v dalším roce se situace ještě zhorší. Organizace se musí připravit na další nárůst ransomwarových útoků a brát hrozbu velmi vážně.“

Jak se mohou organizace před ransomwarem chránit?

 • Školení a vzdělání uživatelů je důležitou součástí ochrany. Je zásadní, aby zaměstnanci uměli poznat potenciální ransomwarový útok. Mnoho kybernetických útoků začíná cíleným e-mailem, který neobsahuje malware, ale snaží se pomocí sociálního inženýrství přimět uživatele ke kliknutí na škodlivý odkaz. Právě proto je vzdělávání uživatelů považováno za jednu z nejdůležitějších prvků obrany organizací.
 • Průběžné zálohování dat by mělo být součástí rutinního každodenního procesu, který zabrání ztrátě dat a umožní obnovení v případě poškození nebo selhání disku. Funkční zálohy mohou také pomoci organizacím zotavit se z ransomwarového útoku.
 • Záplatování systémů je klíčovou součástí obrany proti ransomwarovým útokům, protože kyberzločinci hledají nekryté zranitelnosti, které se následně snaží zneužít. Organizace musí zajistit, že všechny systémy budou mít k dispozici nejnovější opravy, a minimalizuje se tak počet potenciálně zranitelných míst.

Více informací najdete na blogu kyberbezpečnostní společnosti Check Point:

https://blog.checkpoint.com/2020/10/06/study-global-rise-in-ransomware-attacks/

https://blog.checkpoint.com/2020/10/12/how-to-avoid-the-dangerous-wave-of-ransomware-attacks/

Sledujte novinky o bezpečnostním týmu Check Point Research:

Blog: https://research.checkpoint.com/ 

Twitter: https://twitter.com/_cpresearch_ 

Sledujte novinky o společnosti Check Point:
Twitter: http://www.twitter.com/checkpointsw
Facebook: https://www.facebook.com/checkpointsoftware
Blog: http://blog.checkpoint.com 
YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/check-point-software-technologies

O výzkumném týmu Check Point Research 

Check Point Research poskytuje zákazníkům společnosti Check Point Software a širší bezpečnostní komunitě detailní informace o kyberhrozbách. Výzkumný tým shromažďuje a analyzuje data o globálních kyberútocích ze sítě ThreatCloud, chrání tak před hackery a zajišťuje, že všechny produkty Check Point jsou aktualizované a mají nejnovější ochranu. Výzkumný tým se skládá z více než 100 analytiků a výzkumných pracovníků, kteří spolupracují také s dalšími bezpečnostními společnostmi, donucovacími orgány a organizacemi CERT.

O společnosti Check Point Software Technologies

Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com) je přední poskytovatel kyberbezpečnostních řešení pro vlády a organizace po celém světě. Chrání zákazníky před kyberútoky 5. generace prostřednictvím unikátních řešení, která nabízí bezkonkurenční úspěšnost zachycení malwaru, ransomwaru a jiných pokročilých cílených hrozeb. Check Point nabízí víceúrovňovou bezpečnostní architekturu, Infinity Total Protection s pokročilou prevencí hrozeb 5. generace, a tato kombinovaná produktová architektura chrání podnikové sítě, cloudová prostředí a mobilní zařízení. Check Point navíc poskytuje nejkomplexnější a nejintuitivnější nástroje pro správu zabezpečení. Check Point chrání více než 100 000 organizací všech velikostí.