Piráti prosadili ve Sněmovně část opatření proti koronaviru. Mají zmírnit krizi a ulevit školám, zdravotnímu systému i lépe ochránit občany

„Podařilo se nám dnes vyjednat, aby byl nouzový stav pouze do 20. listopadu, a Sněmovna měla tak lepší kontrolu nad kroky vlády. Prosadili jsme také, že nám vláda předloží před koncem prodlouženého nouzového stavu podrobný report, jaký navrhuje další postup a jak vyhodnocuje dosavadní opatření. Sněmovnou prošly i naše důležité návrhy směřující například k zapojení maximálního počtu odborníků do zdravotní péče či k jednotnému portálu pro registraci dobrovolníků. Důležitá je také podpora pořízení oxygenových koncentrátorů a zdravotních odsávaček do domovů pro seniory, aby mohli staří lidé v případě lehkého průběhu koronaviru zůstávat tam, kde jsou zvyklí,“ uvedla první místopředsedkyně Olga Richterová s tím, že prošlo rovněž doporučení, aby vláda jasně nastavila kritéria, na jejichž základě bude obnoven provoz škol a školských zařízení. „Všechny informace pro rodiny, žáky i učitele navíc má kabinet sdělovat opravdu s předstihem, aby se na ně mohli všichni připravit,“ dodala Richterová.

„Prošel také například celý náš blok s návrhy k digitalizaci, bylo přijato šest našich záměrů. Tedy poskytnout datové zprávy v datových schránkách zdarma i pro soukromoprávní komunikaci, podpořit možnost občanů komunikovat s veřejnou správou telefonicky nebo emailem, nahradit některé požadované listiny čestným prohlášením, zavést v maximální možné míře práci z domova ve státní správě. Sněmovna podpořila i návrh preferovat příjem a oběh digitálních dokumentů před listinnými a jejich skeny, uspíšit aplikaci zákona o právu na digitální službu, zejména práva na zápis kontaktního údaje (telefon a email), a využívat tyto údaje při komunikaci s občany,“ dodal pirátský poslanec Ondřej Profant.

Plné znění usnesení naleznete v tiskové zprávě