Covid necovid, Panattoni ve třetím kvartále trhala rekordy po celé Evropě

Tisková zpráva, 4. listopadu 2020 – Evropský lídr průmyslového developmentu Panattoni má za sebou náročné třetí čtvrtletí, vyznačující se budováním prostor pro e-commerce a výrobu. Na konci září měla společnost ve výstavbě 1,5 milionu m2 industriální plochy po celé Evropě. Panattoni zahájila výstavbu distribučního centra Amazonu v německém Schortensu a spekulativní projekt Wakefield 515 v britském Yorkshiru. V Polsku začala stavět výrobní halu pro Danfoss Poland a pokračovala v budování továrny na výrobu grilů Weber, prostor pro e-commerce a projektů na míru ve svých parcích. Velmi aktivní byla společnost také v Česku.

„Rozvoj Panattoni po celé Evropě svědčí na jedné straně o odolnosti sektoru vůči pandemii a na druhé straně o obecných ekonomických trendech. Objem prostoru pro e-commerce významně vzrostl – v rámci našeho developerského portfolia ve třetí čtvrtletí o 20 %. Zvýšilo se zapojení na dovozu závislých výrobních společností a distributorů, kteří v první fázi pandemie čelili narušení dodavatelského řetězce. Rok 2020 je rokem revolučních změn, díky nimž se průmysl stává nejatraktivnějším realitním segmentem,“ uvedl Robert Dobrzycki, generální ředitel společnosti Panattoni.

„V průmyslovém developmentu dělám už přes 20 let a za celou dobu nepamatuji tak kritickou situaci v oboru i celé ekonomice. Přesto náš development v ČR i po celé Evropě ‚jede‘ a vytváří nová pracovní místa, čímž udržuje hospodářství v relativně slušné kondici. Beru to jako náš úkol v boji proti covidu – nedopustit, aby firmám chyběla infrastruktura k rozvoji a zásobování trhu,“ říká Pavel Sovička, ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.

KION Group, Lindab, Raben, Coca-Cola, Zásilkovna, DHL Express. To jsou renomované značky, pro které Panattoni budovala ve třetím čtvrtletí nové výrobní a logistické budovy. Největší halu o rozloze 25 000 m2 dodala v Panattoni Parku Stříbro. Nejvýznamnějšího ocenění se stavitel průmyslových zón dočkal v Chebu, kde postavil pro Real Digital halu s nejvyšším globálním skóre v rámci ekologické certifikace BREEAM dle nejnovějších standardů. 

Britský projekt Wakefield 515 reprezentuje největší spekulativní výstavbu na severu země. Budova o velikosti 48 000 m2 bude vynikat řadou vychytávek z oblasti udržitelného rozvoje – mimo jiné i hospodařením s dešťovou vodou. Developer dále buduje druhou fázi Crewe Commercial Parku, v níž připojí dalších 28 000 m2 k hale o velikosti 22 000 m2 postavené ve fázi první. 

V Německu kromě výstavby pátého distribučního centra pro Amazon v Jade Weser Parku Panattoni pokračuje v práci na dvou klíčových spekulativních projektech na brownfieldech. První ve Verdenu zahrnuje dvě budovy s rozlohou dohromady 60 000 m2 a druhý v Essenu s velikostí přes 20 000 m2. V Ladenburgu staví pro společnost Neska halu s 54 000 m2 skladovacího prostoru. Technologicky pokročilou budovu budou obsluhovat poloautomatické vysokozdvižné vozíky projektované na práci v úzkých uličkách. Střechu ozdobí fotovoltaika. 

Čilý pracovní ruch vládne díky Panattoni také v Nizozemsku a Španělsku, a to přestože na těchto trzích zatím firma působí méně než rok. Ve třetím čtvrtletí nizozemská pobočka stavěla ultramoderní distribuční centrum (43 000 m2) v zóně Venlo South. Developer také pracoval na důležitém projektu pro Ridderkek na jihu Rotterdamu (40 000 m2). Ve Španělsku pokračovaly práce na dvou projektech: industriálním parku (28 400 m2) u vsi Torija s napojením na dálnici A2 Madrid – Barcelona a logistické zóně (34 000 m2) ve Vitorii, která má strategickou polohu pro přepravu mezi Pyrenejským poloostrovem a zbytkem Evropy. V návaznosti na předpokládaný růst e-commerce plánuje zintenzivnění aktivit v obou zemích.

Dlouhodobě se Panattoni činí v Polsku – ve výstavbě má mimo jiné 52 000 m2 pro Globalway v Panattoni Parku Tricity East IV a 67 000 m2 na míru v Czeladźi, kde buduje prostor na výrobu sportovní módy a doplňků. Dále dokončuje technologicky pokročilou továrnu (15 000 m2) pro Phoenix Contact e-mobility v Rzeszów-Dworzysko Science and Technology Parku a závod na výrobu grilů pro Weber v Zabrze. Panattoni také rozšiřuje segment city logistiky, nedávno zahájila výstavbu City Logistics Varšava (11 000 m2) a Logistics Varšava Airport II (9 000 m2).

Studie Europe 2020: Ecommerce Region Report očekává, že elektronický obchod v Evropě dosáhne na konci roku 2020 hodnoty 717 miliard eur. Meziročně tedy vzroste o 12,7 %. Plný dopad pandemie koronaviru se však projeví teprve později. Nejrozvinutější je v tomto ohledu západní Evropa, na níž připadá 70 % celoevropského elektronického prodeje a která má také největší procento lidí, kteří nakupují online (94 % ve Velké Británii a 84 % v Německu a Nizozemsku). Nicméně východní Evropa právě nyní zaznamenává největší růst, například
o 30 % procent v Rumunsku a Bulharsku. Trh se také rychle rozvíjí ve Španělsku s růstem
o 29 %.

Panattoni Development Company je jednou z největších světových developerských společností v soukromých rukách a má v Severní Americe a Evropě 28 poboček, kde pracuje přes 400 zaměstnanců. Od zahájení činnosti ve střední Evropě v roce 2005 společnost dokončila dohromady přes 10 milionu m2 moderních průmyslových prostor v Polsku, České republice, Slovensku, Německu, a Velké Británii. Nabízí průmyslové, skladové i kancelářské plochy. Specializuje se na stavby na klíč (BTS build-to-suit), které přesně odpovídají požadavkům jednotlivých klientů. V současnosti je v procesu výstavby přes 1,7 milionů m2 průmyslových ploch.  Panattoni obhájila již po čtvrté za sebou pozici lídra evropského industriálního trhu. Mezi klíčové klienty patří společnosti jako Amazon, Coty Cosmetics, DSV, H&M, Intermarché, Leroy Merlin, ND Logistics, Still, Schenker, Selgros a Tesco. Kromě České republiky má Panattoni kanceláře také v Polsku, Velké Británii, Lucembursku, Německu, Španělsku, Nizozemí a na Slovensku.