Restauracím mohou v boji o přežití pomoci technologie

Na trh vstoupila nová mobilní služba, díky které mohou restaurace ušetřit milionové částky, jež by jinak zaplatily na provizích z přijatých stravenek. Náklady na provize vydavatelům stravenek se aktuálně pohybují okolo 400 mil. korun ročně. Aplikace Kelnero přední české značky Benefit Plus oproti tomu umožňuje odbavit zákazníka zcela bez placení a restauracím není z jejích e-stravenek účtována žádná provize. Pro řadu stravovacích zařízení potýkajících se se ztrátami v důsledku koronavirové pandemie, jde o jednu z mála možností, jak si alespoň částečně finančně vypomoci.

Celková roční hodnota vydávaných stravenek na českém trhu se pohybuje okolo 17 miliard korun. V restauracích zákazníci utratí pouhých 60 %, tj. okolo 10 miliard korun, z toho průměrná 4% provize vydavatelům stravenek činí cca 400 milionů korun. Restaurace, které v budoucnu přejdou na mobilní aplikaci Kelnero, tak ušetří nejen výdaje na provize ze stravenek Benefit Plus, ale současně i na bankovních poplatcích z plateb kartou.  

Restaurace potřebují pomoc a toto je, bezpochyby, jedna z možných forem. Podle aktuálního vývoje na gastronomickém trhu skončí vinou koronavirové pandemie až 30 % pražských podniků. Chystané zavedení stravenkového paušálu by mělo naopak za následek odvedení miliard utracených ve stravenkách v restauracích do velkých obchodních řetězců. Zavedení stravenkového paušálu bude navíc znamenat další administrativní zátěž pro podniky.
U aplikace Kelnero není nutné nic kupovat ani instalovat. Funguje jako internetová stránka, kterou lze spustit na libovolném zařízení s připojením k internetu. 

„Přemýšleli jsme, jak restauracím snížit provizi ze stravenek a zefektivnit jejich provoz
a zákazníkům přinést více pohodlí. Tak jsme vyvinuli aplikaci, díky které nemusí restaurace ze stravenek platit žádnou provizi, a navíc získají mnoho dalších výhod. Restaurace nám zaplatí jen 5 % při platbě běžnou bankovní kartou, a právě tato 5% provize z plateb normálními bankovními kartami bude náš hlavní příjem z provozování Kelnero aplikace,“ říká Václav Kurel, jednatel společnosti Benefit Plus.

O aplikaci Kelnero

Kelnero zákazníkovi standardně umožňuje objednat si a zaplatit přímo ze svého mobilního telefonu, po konzumaci tak již rovnou odchází. Peníze se strhnou automaticky po dvou hodinách od objednávky, buď z e-stravenek anebo z karty, které si do aplikace zákazník při registraci uložil. „Jídlo bylo možné objednat klasicky ke stolu, nyní je v nabídce alternativa „k vyzvednutí“, kterou velmi oceňujeme. Díky aplikaci šetříme čas i nemalé finance,“ říká Dilip Kumar Sarkar z restaurace Spice India. V současné době je spuštěno na tři desítky pilotních provozoven a další se přidávají. V příštím roce předpokládá společnost Benefit Plus zapojení až 3 tisícovek restaurací. Kelnero navíc podporuje restaurace s vlastním rozvozem. Restaurace si mohou samy nastavit cenu doručení dle vzdálenosti, např. do 3 km může být zdarma, od
3 do 10 km za 50 Kč atd. Standardně si přitom rozvážkové služby z objednávky účtují až 30% provizi, která tímto rovněž odpadá. 

Více na: www.kelnero.cz 

O Benefit Plus: 

BENEFIT PLUS je přední poskytovatel volnočasových benefitů na českém trhu a zároveň vydává elektronické stravenky. Aktuálně spravuje benefity od 12 000 smluvních partnerů pro více než 500 firem s 210 000 zaměstnanci. Hlavním cílem společnosti je zjednodušit zaměstnancům čerpání jejich benefitů, tak, aby se každý z nich mohl radovat z maličkostí a těšit se na velké věci.