Gebrüder Weiss nabízí zákazníkům pomocnou ruku v otázce Brexitu

Praha 11.11.2020 – Pravidla pro pohyb zboží mezi EU a Velkou Británií od ledna příštího roku jsou stále nejasná. A to i po více než 20 měsících vyjednávání. „Tvrdý Brexit není pro žádnou ze stran přínosem. Doufáme, že k němu nakonec nedojde, přesto je nutné počítat i s touto variantou. V Gebrüder Weiss jsme připraveni pomoci všem zákazníkům se zajištěním plynulého toku zboží do Velké Británie i z ní, a to včetně celního odbavení,“ říká Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebüder Weiss.

Výhod významně snížené administrativy, která je spojena s volným pohybem zboží i osob v rámci Evropské unie, nebude možné bez dohody Velké Británie s EU nadále využívat. V souvislosti s řadou faktorů i letošní koronakrizí se jednání neposunula významně vpřed, proto je z pohledu logistického světa na místě se připravovat i na variantu tzv. „tvrdého“ Brexitu. Prioritou číslo jedna je přitom zachovat spolehlivou a přesnou přepravu zásilek v souladu se všemi předpisy, které již za méně než sedm týdnů mohou vstoupit v platnost. Celní a administrativní problematika, která je spojena s překračováním hranice mimo EU, není pro zavedené logistické společnosti, jakou je například Gebrüder Weiss, neznámou novinkou. „S celním odbavením zboží se setkáváme zcela běžně, řada našich klientů však tuto zkušenost mít nemusí. Proto jsme našim zákazníkům připravili jednoduchý a srozumitelný přehled všech náležitostí, které jejich obchodní styk s Velkou Británií bude od ledna vyžadovat,“ vysvětluje Jan Kodada.

Český vývoz do Velké Británie dlouhodobě, už pět let v řadě převyšuje hodnotu 200 miliard korun. Do Británie putují z České republiky hlavně osobní automobily, stroje a přístroje, výrobky ocelářských firem nebo potraviny. Celní odbavení se může dotknout také importu z ostrovní země do Evropy a způsobovat prodloužení doby nutné k přepravě zboží. Součástí přípravy Gebrüder Weiss na případný Brexit bez dohody je proto vedle přehledu náležitostí pro zákazníky také pečlivá příprava na registraci do systému KENT, kterým si společnost včas zajistí hladké vpuštění do přepravního prostoru mezi Velkou Británií a EU. „Tento povinný systém má zamezit vzniku enormní čekací doby na odbavení a napomoci co možná nejplynulejší přepravě mezi kontinentem a Británií,“ vysvětluje Jan Engel, ředitel mezinárodní přepravy Gebrüder Weiss ČR.

„Poslední dva roky jsme se připravovali na celou řadu možných scénářů odchodu Velké Británie z EU. Proto budeme schopni nabídnout našim zákazníkům spolehlivou přepravu do nebo z Británie i po Novém roce. Všem klientům rádi nabídneme a v případě zájmu i zajistíme celní odbavení naším prostřednictvím. Jsme přesvědčeni, že díky našemu know-how a zkušenostem s obchodem v zemích mimo EU se s námi naši zákazníci Brexitu nemusí obávat. S námi jej zvládnou bez ohrožení svého podnikání,“ uzavírá Jan Kodada.

……..…………………………………………………………………………………………………

O společnosti

Gebrüder Weiss zaměstnává více než 7 100 zaměstnanců ve 150 vlastních pobočkách a patří k předním přepravcům a logistickým firmám v Evropě. Zastřešen společností Gebrüder Weiss Holding AG se sídlem v rakouském Lauterachu sdružuje tento podnik kromě svých hlavních obchodních divizí, jimiž jsou pozemní přeprava, letecká a námořní přeprava a logistika, též řadu vysoce specializovaných oborových řešení a dceřiných společností – mj. logistické poradenství x|vise, tectraxx (oborový specialista pro high-tech firmy), dicall (komunikační řešení, průzkum trhu, školení), Rail Cargo (železniční přeprava) a balíkovou službu Gebrüder Weiss Paketdienst, spolupodílník rakouské společnosti DPD. Toto propojení umožňuje koncernu reagovat rychle a flexibilně na požadavky zákazníků. Zásluhou velkého množství ekologických, ekonomických a sociálních opatření je tento rodinný podnik s historií v oblasti přepravy dlouhou více než 500 let považován i dnes za průkopníka v otázce udržitelného hospodaření.

V České republice zaměstnává společnost Gebrüder Weiss na 367 zaměstnanců. Poskytuje tuzemské a mezinárodní pozemní přepravy, leteckou a námořní přepravu, skladovou logistiku a komplexní logistická řešení šitá na míru.  

Více informací o společnosti a jejích službách najdete také na https://www.gw-world.com/cz/news/press-releases/