Představení nového bojového vozidla pěchoty Lynx KF41 pro třetí fázi australského programu Land 400

Rheinmetall odhalil první tři bojová vozidla pěchoty Lynx KF41, která jsou navržená a vyrobená na míru pro třetí fázi australského modernizačního programu Land 400. Hodnota této fáze je vyčíslená na 11,1 miliardy eur. 

Plně digitalizované pásové bojové vozidlo Lynx disponuje vysokou balistickou ochranou posádky a splňuje přísné vojenské požadavky třetí fáze programu Land 400.  Australská armáda potřebuje nová bojová vozidla pěchoty určená pro boj zblízka – obklíčit a zničit nepřítele ve vysoce rizikovém prostředí.

Rheinmetall dodá prototypy obrněnce Lynx, aby se mohly zúčastnit testování, které se uskuteční v rámci tzv. „aktivit pro zmírnění rizik – Risk Mitigation Activity (RMA). Testování bude probíhat po celém kontinentu, začne v listopadu tohoto roku a potrvá 12 měsíců.  V případě úspěchu vozidel Lynx zajistí nově otevřené Středisko pro vojenská vozidla MILVEHCOE ve městě Redbank (Queensland) jejich výrobu. 

Během RMA testování absolvují vozidla Lynx celou řadu zátěžových testů, které se zaměří a ověří požadované vlastnosti v oblasti účinnosti zbraňových systémů, systémů řízení boje, mobility a balistické ochrany. Ve speciální testovací laboratoři se v nadcházejících měsících uskuteční i zkouška odolnosti vozidla proti výbuchům. 

Rheinmetall představil prototypy ve středisku MILVEHCOE. Akce se zúčastnily australské firmy zapojené do průmyslového partnerství, neboť australský průmysl bude hrát v dodání vozidel Lynx pro testy RMA klíčovou úlohu. V brzké době hodlá Rheinmetall zveřejnit svoje místní partnerské firmy, které se budou na výrobě Lynxe podílet. 

„Těšíme se předvedení bojových schopností našeho bojového vozidla,“ řekl Gary Stewart, výkonný ředitel Rheinmetall Defence Australia. „Pevně věříme, že Lynx je nejlepším vozidlem ve své třídě a nastaví vysoký standard v oblasti ochrany a bojové účinnosti. Pomůže tak zdolat jakéhokoliv nepřítele,“ dodal Stewart a pokračoval: „Lynx byl vyvinutý přesně v tu dobu, kdy Austrálie řeší nákup nových bojových vozidel a jejich zařazení do výzbroje. Vozidlo zároveň disponuje dostatečně velkým růstovým potenciálem, jak rozšířit svoje schopnosti během přibližně čtyřicetiletého životního cyklu.“ 

Bojová vozidla Lynx nedávno uspěla v Maďarsku, které si jich objednalo 200 kusů.  Jedná se o vůbec první globální objednávku těchto obrněnců. Společnost Rheinmetall Defence Australia se bude na maďarské zakázce také podílet, a to exportem věží Lance za 150 milionů dolarů. Společnost také v brzké době hodlá zveřejnit podrobnosti dalších dodávek pro maďarský program, do kterého se zapojí malé a střední australské podniky. 

Na základě úspěšné série RMA testování, které proběhlo v letech 2016 až 2017, dodá Rheinmetall australské armádě 211 průzkumně-bojových vozidel 8×8 Boxer CRV (Combat Reconnaissance Vehicles).  

Otevřením střediska MILVEHCOE Rheinmetall v Austrálii vytvořil centrum, které bude mít na starosti design, vývoj a místní výrobu vojenských vozidel. Díky tomu vzniknou stovky nových vysoce kvalifikovaných pracovních míst v high-tech odvětvích, včetně elektro-optiky, zbraňových systémů, systémů řízení palby a senzorů, výroby věží, integrace, simulace, tréninku a údržby vozidel.

„Design, vývoj a výroba vozidla Lynx pro australské ozbrojené síly se bude zakládat na lokální výrobě v našem středisku MILVEHCOE a také na spolupráci s australskými průmyslovými partnery. Jedná se primárně o malé a středně velké podniky z celé země,“ upozornil Stewart. 

Vozidla Lynx i Boxer jsou modulární a mohou být rozdělena na dvě části. Specifický modul určený pro plnění konkrétního úkolu je usazen na jednotně řešeném podvozku. To umožňuje jednoduše měnit a přizpůsobit vozidla v souladu s potřebami aktuální mise. Rovněž to zjednodušuje logistiku, údržbu a náklady na provoz.

„Rheinmetall identifikoval a využil všech výhod vozidla Boxer a použil je i pro vozidla Lynx KF41. Partnerství s armádou a Australským společenstvím v rámci druhé fáze programu Land 400 nám dalo příležitost vyvinout pro australské obrněné síly úplně novou flotilu obrněných bojových vozidel,“ poznamenal Stewart.