Rheinmetall Landsysteme oznámil uzavření dohody s EVPU Defence v hodnotě několika milionů eur

Rheinmetall Landsysteme oznámil, že smlouva na dodávku 218 bojových vozidel pěchoty, již uzavřel s Maďarskem, otevírá pro české firmy významné příležitosti účastnit se jak německé, tak maďarské fáze výroby těchto obrněnců. Obrněná vozidla Lynx KF41 jsou navržena tak, aby prokázala svou bojovou převahu na bojišti jak v současnosti, tak v budoucnu. 

Dalším úspěšným příkladem závazku Rheinmetallu lokalizovat výrobu a zahrnout do ní české firmy je dohoda se společností EVPU Defence. EVPU Defence je předním českým výrobcem pozorovacích a detekčních systémů pro bojová vozidla pěchoty, tanky i věžové a zbraňové systémy.

Spolupráce mezi Rheinmetall Landsysteme a firmou EVPU Defence zahrnuje dodávku systému LAWAREC pro bojová vozidla pěchoty Lynx KF41, které si Maďarsko objednalo. V rámci právě podepsané spolupráce bude EVPU Defence participovat jak na německé, tak na maďarské fázi výroby nové generace obrněnců pro maďarskou armádu. 

LAWAREC je modulární komplet detekce laserového a radiolokačního ozáření integrovaný do ochranného systému vozidla. Dokáže rozpoznat laserové paprsky a radarové signály nejrůznějších druhů přesně naváděné munice. LAWAREC se skládá z centrální jednotky a laserových a mikrovlnných detektorů. Centrální jednotka, která je umístěná uvnitř vozidla, zpracovává příchozí informace z jednotlivých modulů. Na základě dat získaných z tohoto kompletu Lynx nabízí operátorovi přehled nepřátelských aktivit, vyhodnotí situaci a poloautomaticky (s potvrzením od operátora) nebo automaticky iniciuje protiopatření, např. vypustí širokospektrální kouřovou clonu, která blokuje přímou viditelnost.

„Smlouva s Maďarskem na dodávku Lynxů představuje velmi široké možnosti pro české dodavatele. Někteří z nich jsou dlouhodobými etablovanými společníky u našich různých projektů, například v Německu nebo Austrálii, a někteří se stali našimi partnery teprve nedávno. Stále aktivně hledáme nové dodavatele. Spolupráce s EVPU Defence je pro nás obzvlášť významná díky cenným zkušenostem, kterými EVPU Defence disponuje v oblasti detekce a ochrany obrněných vozidel,“ uvedl Oliver Mittelsdorf, senior viceprezident Rheinmetall Landsysteme.

„EVPU Defence je tradičním dodavatelem armád členských států NATO. Stát se partnerem Rheinmetallu pro nás znamená, že jsme nejenom zapojeni do jejich globálního dodavatelského řetězce, což nám samo o sobě umožní generovat významné zisky, ale otevírá nám to rovněž další důležité exportní možnosti,“ uvedl Patrik Hlůšek, obchodní ředitel EVPU Defence.

Společnost Rheinmetall nabídla obrněné vozidlo Lynx KF41 také české armádě jako svého kandidáta v právě probíhajícím výběrovém řízení na dodávku 210 bojových vozidel pěchoty. Jedním z požadavků Ministerstva obrany je zapojení místního průmyslu vyčíslené minimálně na hodnotu 40 % z celkové zakázky. Rheinmetall Landsysteme, dceřiná společnost stoprocentně ve vlastnictví Rheinmetall AG se sídlem v Düsseldorfu, je plně připravena tento požadavek splnit, a výrazně překročit. 

Rheinmetall navíc loni oznámil, že ve svém výrobním závodě v Ústí nad Labem bude montovat pro vozidlo Lynx KF41 klíčový věžový komplet Lance, čímž vytvoří další kvalifikovaná pracovní místa.

V případě, že si Ministerstvo obrany vybere vozidla Lynx KF41, Rheinmetall okamžitě zahájí v České republice provoz inženýrských, provozních a podpůrných kapacit. Rovněž rozšíří svoji stávající síť českých dodavatelů systémů a jednotlivých komponentů. Tyto kontakty zároveň začlení do svého globálního dodavatelského řetězce nejen pro Lynx KF41, ale i pro svoje další produkty.