Revoluční řešení SpaceLogic Switch&Blind od Schneider Electric nahradí stávající KNX systémy

Praha, 18. listopadu 2020 – Společnost Schneider Electric uvádí na tuzemský trh inovovanou řadu SpaceLogic KNX pro řízení chytrých domácností a budov. Systém SpaceLogic umožní výrazně snadnější provoz, instalaci, diagnostiku i správu zařízení.  Schneider Electric přichází s novými akčními členy, napájecími zdroji KNX sběrnice, DALI bránami a systémovými prvky, jako jsou liniová spojka a další rozhraní.  Díky nové koncepci akčních členů je výrazně snížen počet prvků a nabídka je tak přehlednější. Tato koncepce vznikla ve vývojovém centru společnosti Schneider Electric v Napajedlích ve Zlínském Kraji. Nová řada SpaceLogic KNX získala v letošním roce prestižní ocenění iF Product Design Award. 

Chytřejší ovládání světel a žaluzií

Společnost Schneider Electric má ve svém portfoliu celkem 30 produktů postavených na standardu KNX (komunikační protokol pro propojení technologií v chytrých domácnostech), které lze využít k ovládání světel a žaluzií. Světla spíná dvacet z nich, osm spravuje žaluzie a dva jsou kombinované. Polovina těchto produktů bude v rámci modernizace nahrazena systémem SpaceLogic Switch&Blind, který přináší zjednodušení instalace i ovládání. „V našem moravském vývojovém centru vzniklo řešení, kdy lze k Master zařízení připojit pomocí Link Modulu až dva rozšiřující moduly. Díky tomu může zákazník získat 8, 16 nebo 24 relé. V ETS aplikaci si zákazník vybere typ kanálu, a to buď spínání světel, nebo ovládání žaluzií. Nejenže se tak klientům výrazně usnadní výběr, ale také ušetří čas spojený s instalací a správou, navíc jim v rozvaděči zbyde více místa,“ říká Jakub Jiříček, expert společnosti Schneider Electric na ekologické a chytré budovy.

Systém SpaceLogic Switch&Blind umožňuje univerzální použití, kombinuje funkce spínání světel a ovládání žaluzií a rolet. Mimo jiné nabízí i odolnost vůči zapínacímu proudu až 800 A / 200 μs a poskytuje USB rozhraní pro aktualizaci firmwaru a diagnostiku. Výhodou je rovněž intuitivní ruční ovládání a uživatelsky přívětivé rozhraní. Link Modul je k dispozici ve třech různých velikostech. 

Snadná instalace i správa

„Instalace zařízení do rozvaděče je velmi snadná. Zatímco v obvyklých případech je nutné odpojit KNX konektor, což je v malém prostoru problematické, my jsme v nové produktové řadě použili patentovaný mechanismus pro snadné vyjmutí,“ doplňuje Marek Provalil, šéf vývojového centra v Napajedlích. Chytré řídicí jednotky pro světla a žaluzie se kromě jednoduché instalace vyznačují i praktickým zařízením pro diagnostiku. 

Akční členy SpaceLogic KNX jsou osazeny USB konektorem, který slouží k diagnostice a aktualizaci firmware na Masteru i připojených rozšiřujících modulů. O update se stará osvědčený nástroj Device Firmware Update, jenž je zárukou vysoké úrovně kybernetické bezpečnosti aktualizace. V diagnostice uživatelé naleznou informace o času provozu, počtu spínání jednotlivých kanálů, úrovně vnitřních napětí (24V pro ovládání relé, 3.3V pro procesor) a mnoho dalších údajů.

Nové zdroje KNX sběrnice, spojky a rozhraní i DALI brány

Nové zdroje navazují na dosavadní nabídku zdrojů s 320 mA a 640 mA. Tyto umožňují redundantní zapojení 2 zdrojů pro případ selhání jedno z nich. Novinkou je zdroj o proudu 1280 mA. Všechny zdroje jsou vybaveny výstupem pro diagnostické účely. Mimo napájení KNX sběrnice jsou zdroje vybaveny standardním výstupem 30 V. Prvky rovněž obsahují ochranu proti zkratu.

Mezi důležité systémové přístroje patří jednotlivá rozhraní jako liniová spojka, KNX IP router, KNX USB a KNXIP rozhraní. Hlavní výhodou je šifrovaná komunikace dle KNX Secure. Všechny prvky se zmenšily na jeden modul a odpadla nutnost externího napájení.

Schneider Electric doplňuje svoji dosavadní nabídku základních DALI bran o další bránu SpaceLogic KNX DALI Gateway Pro. Základní řada KNX DALI Gateway Basic je dostupná ve variantách s jedním až dvěma DALI kanály, tedy pro 64 nebo 128 svítidel. Premiová řada  SpaceLogic KNX DALI Gateway Pro poskytuje pokročilé funkce jako je DALI 2.0 Multi Master, snadnou integraci do zařízení spaceLYnk, webserver a test nouzových svítidel.

Pro další zajímavé informace ohledně KNX nabídky zhlédněte webinář od Jana Pluhaře: https://www.youtube.com/watch?v=HqudtqFYCM0&feature=youtu.be&ab_channel=SchneiderElectricCZ

O společnosti Schneider Electric

Vizí společnosti Schneider Electric je umožnit každému co nejlépe využívat energii a dostupné zdroje, proto přinášíme pokrok a udržitelnost do všech oblastí života. Žijeme v souladu s heslem Life Is On.

Naším posláním je být vám digitálním partnerem ve sférách udržitelnosti a energetické účinnosti.

Řídíme digitální transformaci prostřednictvím integrace předních světových procesních a energetických technologií, produktů propojujících cloud s koncovými zařízeními, ovládacích prvků, softwaru a služeb napříč životním cyklem. Naše řešení umožňují integrovanou správu firem, domácností, budov, datových center, infrastruktury a průmyslu.

Jsme nejlokálnější z globálních společností. Jsme zastánci otevřených standardů a partnerských ekosystémů, které sdílejí naše hodnoty smysluplného účelu, inkluze a zmocnění (Meaningful Purpose, Inclusive and Empowered). 

Více na www.se.com