Rheinmetall dodá jihoafrické armádě novou 40mm munici střední rychlosti

Rheinmetall dodá jihoafrické armádě novou 40mm munici střední rychlosti, což podtrhuje roli společnosti jako předního světového dodavatele širokého spektra 40mm munice. V říjnu 2020 společnost Rheinmetall Denel Munition oficiálně jménem jihoafrického ministerstva obrany, společnosti Armscor a jihoafrické armády dokončila projekt Kamogelo. Ten je výjimečný nejenom zavedením nového 40mm zbraňového systému střední rychlosti (Medium Velocity – MV), ale je to také první úspěšný projekt Expedited Armament Acquisition Process (EAAP) v reakci na naléhavé operační požadavky jihoafrické armády.

Jihoafrická armáda zahájila projekt v roce 2016 s cílem vyvinout nový granátomet a spektrum 40mm munice. Národní agentura pro nákup zbraní Armscor schválila plán nákupu v únoru 2018 a následně dohlížela na testování a hodnocení víceúčelové zbraně Milkor Y4 za použití méně smrtící, nízkorychlostní a středněrychlostní munice od Rheinmetall Denel Munition. Zvláštní důraz byl kladen na rychlost a přesnost.

Jihoafrická armáda pořídila více než 20 000 nábojů munice střední rychlosti, včetně vysoce výbušné munice, vysoce výbušné kumulativně tříštivé munice, cvičné munice, cvičné sledovací munice a dýmové munice.

Středněrychlostní střelivo společnosti Rheinmetall Denel Munition má maximální dostřel 800 metrů a dosahuje vysoké přesnosti, přičemž překonává až o 375 metrů konvenční varianty střeliva s nízkou rychlostí (LV) a rozšířeným dosahem. Spektrum munice v současné době zahrnuje devět různých variant střeliva se střední rychlostí (MV), z nichž šest je součástí tohoto projektu.

„Tento den představuje důležitý milník v historii ministerstva obrany, zejména jihoafrické armády – účastníme se předávacího ceremoniálu 40mm granátometu střední rychlosti,“ řekl kontradmirál A.A.A. Morris, vrchní ředitel řízení akvizic v obraně, divize materiálů.

„Těší nás, že můžeme domácímu trhu a potažmo obranným silám Jižní Afriky nabídnout naši novou řadu 40mm munice střední rychlosti. S tímto řešením nabízíme armádě jedinečné produktové řešení: rychlopalný granátomet s dostřelem přesahujícím 800 metrů,“ uvedl Jan-Patrick Helmsen, generální ředitel společnosti Rheinmetall Denel Munition.

Rheinmetall – přední dodavatel ucelené řady 40mm munice

Ve výzbroji pěchoty překlenuje univerzální řada 40mm munice mezeru mezi ručním granátem a minometem. Slouží tedy jako skutečný bojový multiplikátor pro pěchotu a další pěchotní jednotky. Rheinmetall je jedním z hlavních světových dodavatelů střeliva, zbraňových systémů a systémů řízení palby, právem se tedy stal předním poskytovatelem 40mm systémů.

V současnosti široce používaná munice s rozměrem 40 x 46 mm s nízkou rychlostí (LV, rychlost: 78 m/s) od Rheinmetallu je k dispozici v mnoha různých verzích včetně HE/fragmentované munice, munice HEDP a také v řadě cvičných nesmrtících variant jako jsou kinetické nárazové nebo dráždivé náboje. Rheinmetall sortiment střeliva neustále rozšiřuje a přidává další možnosti.

Úspěšným dokončením projektu učinil Rheinmetall první krok stát se předním výrobcem nové 40mm munice střední rychlosti (MV, asi 100 m/s). Společnost v současné době rozšiřuje svoji produktovou řadu munice střední rychlosti. Ta zahrnuje novou generaci 40mm MV munice, která má maximální efektivní dostřel 800 metrů, zdvojnásobuje operační dosah střelců a poskytuje plošší trajektorii pro klíčovou přesnou střelbu zblízka. V současné době prochází 40mm munice Rheinmetallu kvalifikací NATO, brzy bude k dispozici v servisní a cvičné verzi. Lze ji použít u granátometů s otočným válcovým bubnem Milkor US M32A1 a AV 140. Kromě toho v současné době Rheinmetall vyvíjí zcela nový 40mm zásobníkový granátomet (Magazine-Fed Grenade Launcher – MFGL).

Vysokorychlostní munice řady 40 x 53 mm (HV) dosahuje rychlosti 240 m/s a ​​má maximální efektivní dosah 2 200 metrů. I zde skupina dodává široký sortiment různých nábojů, včetně nově vyvinuté HE a HEDP Air-Burst munice programovatelné infračervenou programovací jednotkou. Díky funkci Air-Burst je tento typ munice vhodný pro malé bezpilotní vzdušné prostředky. Mimo jiné je určena i pro projekt kvalifikované protivzdušné obrany Bundeswehru.

Ucelená řada systémů řízení palby od společnosti Rheinmetall výrazně zvyšuje efektivitu boje. Poskytuje uživatelům širokou škálu vylepšených schopností, zvyšuje účinnost střelce a maximalizuje potenciál hostitelského zbraňového systému a použité munice. Řada se skládá z různých řešení systému řízení palby poskytujících zvýšenou přesnost a výkon: Vingmate FCS 4500 pro vysokorychlostní automatické granátomety a těžké kulomety, MR-500 a MR-800 pro 40mm granátomety s nízkou a střední rychlostí a Vingmate SL 1000 pro zbraně odpalované z ramene.