Komentář Dotykačky: GASTRO STATISTIKY první den po konci lockdownu

Praha 4. prosince 2020 – Ještě ve středu 2. prosince fungovalo v celém gastru jen 41 % provozoven (v porovonání s únorem 2020, který byl posledním předcovidovým měsícem). Ve čtvrtek toto číslo vyskočilo na 69 %, tzn. aktuálně má otevřeno víc než 2/3 gastropodniků. Celkové tržby po znovuotevření gastra stouply ze dne na den o 34 procentních bodů. 

„Ve čtvrtek dosahovaly souhrnné tržby gastro podniků 80 % únorových hodnot, zatímco ještě ve středu to bylo 46 %. Je ale na místě podotknout, že listopadové tržby bývají vlivem sezónnosti v průměru o 10 % vyšší než únorové,“ upozorňuje Petr Menclík, ředitel společnosti Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá přibližně čtvrtina českých gastro zařízení

Čtvrteční rozvolnění se promítlo do všech gastro segmentů. Nejvýrazněji si polepšily restaurace, kde nyní podle počtu aktivních pokladen funguje 75 % podniků (opět ve srovnání s únorem), zatímco ještě ve středu jich měla otevřeno méně než polovina (47 %). 

Zdroj: Dotykačka Holding

Právě u restaurací také viditelně stoupla výše průměrné útraty, a to o 16 procentních bodů (ze středečních -9 % na čtvrtečních +7 %, opět v porovnání s únorovými čísly). Celkové tržby restaurací nyní odpovídají průměru celého gastra, jsou na 80 % únorových hodnot (ve středu to bylo 43 %).

Po celou dobu lockdownu se nejlépe dařilo zachovat provoz kavárnám a bistrům, i ty si ale ukončením lockdownu polepšily. Ve středu jich mělo otevřeno 65 %, ve čtvrtek už 86 %. Tržby kaváren jsou jen 10 % pod únorovými hodnotami. 

K zásadnímu posunu došlo také v segmentu hospod, které se ze dne na den posunuly z pouhých 14 % otevřených podniků na čtvrtečních 46 %. 

„Konkrétně u hospod předpokládáme určité zkreslení statistik způsobené vypnutím pokladen u nejmenších podniků v reakci na odsunutí EET. Reálný podíl těchto zařízení však budeme schopni upřesnit až s odstupem několika týdnů,“ uvádí Petr Menclík.

Hned první den po rozvolnění byl znát posun dokonce i u diskoték a nočních klubů, které po celou dobu lockdownu byly prakticky na nule. Ve čtvrtek obnovila provoz třetina podniků v tomto segmentu.

Regionální rozdíly

Ve čtvrtek ve většině krajů fungovalo v průměru 60 až 70 % gastro provozoven. Méně jich je pouze v Karlovarském kraji, který byl po celou dobu lockdownu nejslabší. Nyní v něm má otevřeno cca 55 % gastro podniků, tedy jen něco přes polovinu. Opačná situace je v Praze, kde je aktuálně v provozu
84 % podniků (ve středu to ještě bylo 61 %). Největší nárůsty počtu otevřených provozoven byly vidět v Moravskoslezském kraji (ze středy na čtvrtek nárůst o 137 %) a zmíněném Karlovarském kraji (nárůst oproti středě o 122 %).

Dotykačka je poskytovatelem řešení a služeb v oblasti pokladních systémů pro malé a střední podnikatele v segmentu Horeca, obchodu a služeb. Společnost vznikla v roce 2015 a z dynamicky se rozvíjejícího start-upu je v současnosti jedním z evropských lídrů na trhu moderních pokladních systémů. Úspěšné pokladní řešení vyvinuté na platformě Android poskytuje živnostníkům, malým a středně velkým firmám spolehlivý nástroj pro zefektivnění jejich podnikání. Skupina Dotykačka s.r.o., do které kromě Dotykačky patří také Smart Software s pokladnou Markeeta zaměstnává 130 lidí ve třech zemích a obsluhuje dohromady více než 24 000 platících uživatelů. Celosvětově si aplikaci Dotykačka stáhlo na svá zařízení přes 75 000 uživatelů. Společnost má nyní obchodní zastoupení v České republice, Polsku a Německu. Už v roce 2016 se firma zařadila mezi Českých 100 Nejlepších. Dotykačka poskytuje v zahraničí svoje služby také pod značkou Dotypos. Více informací viz www.dotykacka.cz.