Společnost Webnode má nového akcionáře – jednu z nejrychleji rostoucích webhostingových platforem na světě team.blue

Brno 9. prosince 2020 – Brněnský startup Webnode, který cílí primárně na živnostníky a menší podniky z celého světa a umožňuje jim mít jednoduchou formou internetovou prezentaci, mění majitele. Mezi největší transakce českého internetu se firma zapsala zařazením do portfolia jedné z nejrychleji rostoucích webhostingových platforem na světě – společnosti team.blue. Ta kupuje 100% podíl od stávajících vlastníků Webnode, zakladatele Víta Vrby a fondu Reflex Capital. Webnode vznikl v roce 2008 a od té doby pomohl více než 40 milionům uživatelů po celém světě vytvořit si svůj vlastní blog, webovou stránku nebo e-shop. O chod společnosti se stará více než stočlenný tým, který interně zajišťuje vše od vývoje produktu přes marketing až po zákaznickou podporu ve 29 jazycích. 

Brněnský startup, díky kterému si kdokoli z domova zvládne na pár kliků vytvořit vlastní webovou stránku, doposud mediální pozornost příliš nevyhledával. Webnode byl ale na rozdíl od většiny ostatních internetových startupů ziskový již od svého spuštění, a byl proto velmi často v hledáčku investorů a potenciálních kupců. Se svojí nabídkou nyní uspěla společnost team.blue. Belgická firma funguje pod tímto jménem od roku 2019, kdy vznikla sloučením tří úspěšných webhostingových platforem – Combell Group, TransIP Group a Register Group. Rok po svém založení je nyní jedničkou na mnoha evropských trzích a patří mezi nejrychleji rostoucí platformy na světě. „Jsem šťastný, že se podařilo přidat Webnode do rodiny team.blue. Poskytovat snadné, ale funkční produkty více než dvěma milionům zákazníků po celé Evropě je základem naší DNA, s Webnode na palubě jsme tak zase o krok blíž k naplnění naší vize,“ říká Jonas Dhaenens, CEO společnosti team.blue.

Experti na SaaS

Když v roce 2008 zakládal Vít Vrba Webnode, asi tehdy ještě netušil, jak se mu „SaaSové“ prostředí zalíbí. Od té doby se změnila spousta věcí, řízení firmy přenechal jiným, ale o to více se ponořil do celého odvětví vytváření softwaru jako služby. Založil investiční fond Novira Investment, přes který tyto startupy od začátku podporuje. „Jsem opravdu hrdý na to, že se Webnode připojuje k jedné z největších hostingových skupin v Evropě, a může tak těžit z napojení na jejich silnou síť. Zároveň je pro mě velmi důležité, že team.blue řídí nekorporátní lidé, kteří podporují i nadále startupového ducha Webnode a firemní kulturu orientovanou primárně na lidi,“ řekl Vít Vrba, zakladatel brněnského startupu. 

Kromě Webnode tak skrze svůj fond vlastní podíl v dalších globálně úspěšných startupech, jako je Reservio, Survio nebo Smartlook. V posledním zmiňovaném startupu, Smartlook, se Vít Vrba potkal s Ondřejem Frycem z fondu Reflex Capital a dohodli se i na spolupráci ve Webnode. „Poslední dobou mi přijde, že startup musí být synonymem pro bezednou díru na finance, že kdo nepálí peníze, jako by nebyl. Webnode je však krásným příkladem toho, že to jde i jinak. Tento úspěšný obchod dokazuje, že globálně úspěšný a rychle rostoucí startup může vzniknout i na skromnějších základech tradičního podnikání, kde náklady musí být nižší než výnosy. Jsem velmi rád, že jsem byl u některých důležitých kroků ve vývoji Webnode, a Vítkovi i týmu přeji jen to nejlepší s novými majiteli v zádech,“ říká Ondřej Fryc, řídící partner fondu Reflex Capital. 

Z Brna do celého světa 

Společnost Webnode vznikla v roce 2008 a již během pár let se dostala na všechny kontinenty světa. Od té doby pomohla více než 40 milionům uživatelů k vlastnímu blogu, webovým stránkám nebo e-shopu. Její hlavní výhodou je jednoduché funkční rozhraní plné přednastavených šablon a také lokální zákaznická podpora, která ve všech jazycích probíhá právě z Brna. „Ve Webnode je naším cílem pomáhat zákazníkům, aby byli v online prostředí úspěšní. Společně s team.blue můžeme tento cíl ještě urychlit a vytvořit tak jednotnou a snadno použitelnou webovou platformu poskytující vše potřebné pro podnikání na internetu,“ uzavírá Josef Hos, CEO společnosti Webnode. 

Společnost team.blue odkoupila 100% podíl od fondů Novira Investment AG (90 %) a Reflex Capital (10 %). Žádné finanční údaje o této transakci nemohou být zveřejněny.