Secure čip od českých Tropic Square přešel do fáze vývoje

V Praze, 10. prosince 2020 – Celosvětově známá skupina českých startupů, SatoshiLabs, stojící například za první hardwarovou Bitcoin peněženkou Trezor, oznámila již na jaře založení dceřiné společnosti Tropic Square s.r.o. Společnost vzbudila velký zájem svým záměrem vytvořit první transparentní a auditovatelný bezpečnostní čip. Po úspěšné studii proveditelnosti a průzkumu trhu se společnost přesouvá do další fáze samotného vývoje a výroby čipu, který plánuje dodávat na celosvětový trh. Prototyp čipu by měl být dostupný koncem roku 2021 a nese zatím pracovní název TASSIC – Transparent Authenticated Secure Storage Integrated Circuit. 

Tropic Square – další metou je test čip 

V roce 2018 byla velikost trhu secure element čipů odhadována na více než 3,3 miliardy dolarů a stále meziročně roste. Tyto čipy jsou historicky postaveny na konceptu proprietárního vlastnictví a netransparentnosti. Z pohledu uživatele takové řešení vyžaduje nutnost důvěřovat třetím stranám a není možné znát implementační detaily, nelze tedy posoudit bezpečnost systému postaveného na těchto čipech. Ač je tento přístup v dnešní době běžný, nelze ho považovat za dostatečný již dnes a tím méně do budoucna.  

Bezpečnostní experti dlouhodobě volají po otevřeném a transparentním, ideálně open-source řešení. Plně auditovatelný čip totiž přinese daleko vyšší úroveň bezpečnostních standardů bez nutnosti slepé důvěry v tvrzení výrobců. 

“Když jsme hledali to nejvhodnější řešení pro SatoshiLabs a jejich Trezor, tušili jsme, že je potřeba plně auditovatelný a transparentní čip, nicméně jsme si chtěli ověřit, že taková varianta nebude jen otázkou velmi úzkého trhu kryptoměn, a toho jsme dosáhli. Po řadě jednání víme, že otevřený a auditovatelný čip je důležitý a žádaný všude tam, kde koncový uživatel potřebuje znát implementační detaily, aby mohl posoudit jeho bezpečnost,” říká Evžen Englberth, spoluzakladatel a CEO Tropic Square. 

Tropic Square pracuje na řešení, které přinese na trh bezpečnostní algoritmy v auditovatelné implementaci. Čip díky zaměření na řešení nejzákladnějších potřeb digitální bezpečnosti najde uplatnění zejména tam, kde je kladen důraz na skutečnou bezpečnost, unikátní identitu zařízení, kryptograficky silné zabezpečení komunikace a ověření pravosti. Tedy například v oblasti IoT, Industry 4.0 i mimo speciální aplikace vyžadující transparentnost. Tržní potenciál je také v oblasti běžné spotřební elektroniky, kde připravovaná legislativa klade nové požadavky na bezpečné uložení dat v elektronických zařízeních.

TASSIC čip

V současnosti je v přípravě funkční prototyp, jehož cílem je představit základní funkce čipu, vyladit komunikační protokol mezi čipem a řídícím procesorem a v neposlední řadě umožnit brzký vývoj aplikačního softwaru mnohem dříve, než bude k dispozici testovací čip.  

“Transparentnost a open-source jsou hodnoty, na kterých stavíme. Prototyp čipu připravujeme na programovatelném obvodu FPGA od firmy Lattice, který je vývojářské komunitě velmi známý. Konečným produktem bude čip vyrobený dle našeho návrhu – ASIC, ale programovatelné obvody jsou perfektní právě pro odzkoušení návrhu před výrobou test čipu. V tuto chvíli nám sice k funkčnímu prototypu ještě pár kroků chybí, ale do plného R&D procesu se přesouváme začátkem příštího roku,” uvedl Jan Pleskač, CTO Tropic Square.

TASSIC je navržen pro připojení k běžným mikroprocesorům nebo FPGA obvodům pomocí standardních sériových protokolů. Kombinace čipu TASSIC jako bezpečnostního rozšíření běžného (angl. non-secure) kontroleru a firmwaru vytváří platformu pro tvorbu bezpečných systémů. TASSIC je rovněž vhodným řešením pro bezpečnostní vylepšení stávajících produktů. 

Příležitost pro investory

V současnosti je společnost Tropic Square financována pouze vlastními zdroji a je otevřená diskusi s vážnými zájemci o investování do rozvoje společnosti. Vzhledem k velikosti trhu a technické náročnosti vývoje čipu je cílem získat investice ve výši 4 miliony EUR. Pro více informací o investičním plánu a v případě zájmu kontaktujte press@tropicsquare.com.

O Tropic Square:

Tropic Square s.r.o. je soukromá společnost založená v roce 2020 jako reakce na chybějící nabídku secure element čipů s otevřenou architekturou. Jejím cílem je přinést zákazníkům plně auditovatelný čip, který bude splňovat vysoké nároky na zabezpečení a zároveň bude kýmkoliv ověřitelný díky své transparentnosti a open-source filozofii. V současnosti, pod pracovním názvem TASSIC, probíhá vývoj první generace secure čipu. Více informací na tropicsquare.com

Popis čipu v AJ

https://tropicsquare.com/assets/TASSIC_TropicSquare.pdf