Konvertoplán Bell V-280 úspěšně absolvoval 200 letových hodin během více než 150 zkušebních letů

Fort Worth, Texas (21. prosince 2020) – Společnost Bell Textron Inc., dceřiná společnost Textron Inc. (NYSE: TXT), a tým Valor oslavily tříleté výročí prvního letu konvertoplánu V-280 Valor. Od prvního letu provedl tým Valor na stroji V-280 celou řadu letových zkoušek. Letoun absolvoval více než 150 jednotlivých zkušebních letů, ve kterých nalétal 200 hodin. Zkušební program byl pečlivě navržen tak, aby demonstroval klíčové výkonnostní parametry stroje V-280 definované Bellem. Cílem bylo předvést jeho pokročilé schopnosti, snížit možná rizika a informovat o nadcházejících krocích týkajících se podpory vládního programu Future Vertical Lift (FVL), prioritní oblasti modernizace armády číslo tři. Bell a Team Valor systematicky pracují na tom, aby se za využití získaných údajů a na základě spolupráce s armádou snížila rizika v projektu dálkového útočného letounu budoucnosti,  programu Armády Spojených států FLRAA (Future Long-Range Assault Aircraft). V rámci tohoto programu se mají za udržitelnou cenu vyrobit letouny s vertikálním vzletem a přistáním disponující přelomovou rychlostí, výkonem a manévrovatelností pro aktivní službu i rezervní jednotky letectva.

Společnost Bell rovněž na letové ukázce předvedla, jak dokáže konvertoplán Bell V-280 Valor provádět manévry související s misí a integrovat nové technologie. Letová ukázka se konala ve středisku Bell Flight Research v texaském Arlingtonu a zahrnovala ukázku nově instalované funkce Tactical Common Datalink (TCDL), kterou do letounů coby člen týmu Valor dodává společnost Lockheed Martin. Dále pak bylo součástí předvedení operací, jež zdůraznily kapacity V-280 přepravovat externí náklad.

„Tyto nové milníky jasně dokazují, že V-280 Valor je agilní platforma schopná poskytovat ozbrojeným složkám širokou škálu provozně relevantních schopností,“ řekl Keith Flail, výkonný viceprezident společnosti Advanced Vertical Lift Systems společnosti Bell. „Všechny testy jsme realizovali s podporou a v úzké spolupráci s týmem Valor tak, abychom snížili riziko pro program a ukázali jedinečné schopnosti, kterými Valor disponuje a jež může nabídnout ozbrojeným silám.“

Rovněž během ukázek funkce TCDL Bell přesvědčivě demonstroval schopnost týmu V-280 navrhnout, integrovat a otestovat nové vybavení mise. V průběhu počátečního testování se jednalo o úspěšný přenos informací týkajících se základních letových údajů, jako je rychlost letu, letová hladina, výška letu apod., mezi letadlem a pozemní stanicí. TCDL je další funkcí zvyšující operační kapacity letounu V-280, je relevantní pro velitele při plánování střelby. S použitím palubních senzorů a TCDL bude konvertoplán V-280 schopný poskytnout přesné informace ke zvýšení bojové účinnosti zbraní dlouhého dosahu.

Letoun V-280 přenášel i data shromážděná systémem Lockheed Martin Pilotage Distributed Aperture Sensor (PDAS), který je v konvertoplánu používán téměř rok. Jednalo se o přímý přenos v reálném čase, který zahrnoval manipulaci s externím nákladem. Systém umožnil pilotům, posádce i velitelům sledovat ukázku ve stejném rozlišení, kvalitě a čase.

Samotná ukázka manipulace s externím nákladem měla za úkol prokázat flexibilitu tohoto konvertoplánu nové generace při provozních manévrech a jeho význam v rámci podpory multidoménových operací. Během ukázky provedl tým několik demonstrací s nákladem. Jejich hlavním účelem bylo předvést, jak u V-280 funguje vzájemná koordinace a kooperace mezi pozemní posádkou, samotným strojem, velitelem posádky a piloty při manipulaci s nákladem.

Úspěšně provedené ukázky se tak zařadily na seznam milníků, kterých konvertoplán V-280 dosáhnul za tři roky letových zkoušek a obsáhlého testování. V jejich rámci letoun rovněž podstoupil rychlostní zkoušky, v nichž dosáhl rychlosti přesahující 300 uzlů. Dále byla testována jeho reakceschopnost při nízké rychlosti, při rychlosti v různých výškách, při autonomním letu a bylo provedeno i mnoho dalších technických a provozních zkoušek.

„Velmi nás těší, že se nám i nadále daří jasně ukazovat, že vládní a průmyslová partnerství přinášejí konkrétní a pozitivní výsledky,“ pokračoval Flail. „Konvertoplán V-280 ilustruje potenciál rychle se vyvíjející technologie, která nejenom splňuje požadavky, ale zároveň překonává očekávání.“

V rámci programu Joint Multi-Role Technology Demonstration (JMR TD) konvertoplán V-280 Valor překonal za poslední tři roky programové cíle a očekávané milníky. Počáteční testování tohoto nového stroje se zaměřilo na poskytování údajů o výkonu a prokázala se tak jeho rychlost, dolet, účinnost konstrukce a strategické schopnosti, aby armáda mohla soustředit svoje síly na globální operace v rámci společných sil (Joint Force). Testování zahrnovalo několik nasazení armádních pilotů experimentálního testování a využití tzv. „Soldier Touchpoint“, kdy piloti, velitelé posádek, mechanici a pěchotní jednotky shromažďují jednotlivá koncová data k dalšímu použití.

###

O společnosti Bell 

Již více než 80 let měníme zážitek z létání a toho, kam až se můžeme dostat. Byli jsme prvními, kdo prolomil hranici zvuku a kdo získal certifikaci pro komerční vrtulník. Byli jsme na palubě první lunární mise NASA a uvedli jsme na trh pokročilý systém s překlopnými rotory. Nastavujeme standardy pro mobilitu na vyžádání. Kromě centrály ve Fort Worth v americkém Texasu působíme jako dceřiná společnost Textron Inc. v dalších strategických lokalitách po celém světě. Díky tomu, že více než 1300 našich kolegů sloužilo v armádě, je naší vášní pomáhat právě armádě plnit její mise. Naše průlomové inovace přinášejí zákazníkům výjimečné zážitky. Efektivně, spolehlivě a v první řadě bezpečně.

O konsorciu Textron Inc.

Textron Inc. je mezinárodní společnost, která využívá svou globální síť leteckého, vojenského, průmyslového a finančního obchodu, k tomu, aby svým zákazníkům poskytla inovativní řešení a prvotřídní servis. Společnost Textron je známá po celém světě svými silnými značkami – např. Bell, Cessna, Beechcraft, Hawker, Jacobsen, Kautex, Lycoming, E-Z-GO, Arctic Cat, Textron Systems a TRU Simulation + Training. Pro více informací navštivte www.textron.com.

Některá prohlášení v této tiskové zprávě jsou plánovaná prohlášení, které mohou obsahovat výnosy a tržby nebo popisovat strategie, cíle, výhledy apod. Toto prohlášení se vztahuje pouze k datu, kdy bylo vydáno, a naší povinností není jej v budoucnosti aktualizovat či revidovat. Tato tvrzení podléhají známým a neznámým rizikům, nejistotám a dalším faktorům, které mohou způsobit, že se naše skutečné výsledky budou významně lišit od těch, které jsou v těchto výhledových prohlášeních uvedeny, včetně mimo jiné efektivnosti investic do výzkumu a vývoje nových produktů, případně neočekávaných výdajů nebo zpoždění v souvislosti se uváděním významných nových produktů nebo programů. Dále mezi tyto okolnosti patří změna priorit nebo snížení výdajů na obranu vlády USA, včetně těch, které se týkají vojenských operací v zahraničí; změny celosvětových ekonomických nebo politických podmínek, které ovlivňují poptávku po našich produktech, úrokové sazby nebo směnné kurzy; naše schopnost fungovat podle očekávání a kontrolovat náklady na základě smluv s vládou USA; kompetence vlády USA jednostranně upravovat nebo ukončovat své smlouvy s námi podle potřeb vlády USA nebo pro naše neplnění, měnit platné zásady zadávání veřejných zakázek a účetnictví nebo za určitých okolností zadržovat platby nebo nás pozastavit nebo vyloučit jako dodavatele způsobilého k získání budoucích zakázek; změny v prioritách financování zahraničního vojenského sektoru nebo rozpočtová omezení a rozhodnutí anebo změny vládních nařízení nebo politik týkajících se vývozu a dovozu vojenských a komerčních produktů; a problémy s výkonem u klíčových dodavatelů, subdodavatelů nebo obchodních partnerů.

Označeno tagem