Gebrüder Weiss převzal svůj první truck poháněný vodíkem

Praha, 28. ledna 2021 – Gebrüder Weiss má ve svém vozovém parku nový přírůstek. V Alternheinu ve Švýcarsku byl společnosti předán nový nákladní automobil Hyundai XCIENT Fuel Cell poháněný takzvaným “zeleným vodíkem”. Provoz toho vozu dokáže ušetřit až 80 tun CO2 za rok. „Pandemie koronaviru poněkud odpoutala pozornost od tématu klimatické změny, logistický sektor však i nadále společně s výrobci hledá alternativní cesty v pohonu vozidel. Pořízením svého prvního vodíkového nákladního vozu Gebrüder Weiss opět potvrzuje svoji vedoucí úlohu v otázce udržitelných řešení. Naším cílem je získat další zkušenosti s využitím této technologie a hledat možnosti jejího širšího využití,” říká Wolfram Sender-Weiss, CEO společnosti Gebrüder Weiss. 

„Hyundai XCIENT Fuel Cell je 36tunové nákladní vozidlo určené k přepravě přibližně 25 tun zboží s dojezdem kolem 600 kilometrů. Automobil je poháněn elektrickým motorem o výkonu 350 kilowattů, který je napájen elektřinou vyráběnou pomocí vody chemicky reagující s kyslíkem. Místo znečišťujících látek tak z výfuku uniká do okolí pouze vodní pára,“ vysvětluje Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR. Síť vodíkových čerpacích stanic vzniká postupně po celé Evropě včetně České republiky. Švýcarská síť čerpacích stanic na vodík se stále buduje, ale je dostatečně komplexní, aby umožnila použití těchto vozidel v celé jeho východní části. Gebrüder Weiss bude svůj první vodíkový nákladní vůz primárně používat pro zákazníky z odvětví obnovitelné energie.

Podle výrobce má být do konce roku 2021 vyrobeno a dodáno 2 000 takových vodíkových nákladních vozidel. „Jsme hrdí na to, že jsme mezi prvními na světě, kteří převzali tato vozidla. Nákladní vůz H2 považujeme za životaschopnou alternativu k jiným technologiím pohonu, které dnes existují, a vzhledem k současnému stupni budování potřebné infrastruktury jej hodláme v budoucnu používat nejdříve v Rakousku a jižním Německu,“ říká Wolfram Senger-Weiss.

“Pro naši společnost představuje používání vodíkového nákladního vozidla další krok k testování technologií pohonu, které v reálném provozu dokáží šetřit životní prostředí,” dodává Jan Kodada. Logistická společnost již provozuje také několik nákladních vozidel na plyn v Rakousku, Německu a Srbsku, stejně jako plně elektrická vozidla v oblastech Vídně a Grazu. Gebrüder Weiss je také členem sdružení H2 Mobility Switzerland Association, které navrhlo a implementovalo první ekosystém pro praktické využití vodíku k pohonu vozidel na světě.

Předání vodíkového trucku ve švýcarském Rothenburgu (zleva): Marc Freymüller, CEO Hyundai Hydrogen Mobility AG, Peter Waldenberger, vedoucí Corporate Administrative Support a Oskar Kramer, Country Manager Switzerland, oba Gebrüder Weiss. (zdroj: Gebrüder Weiss / Stefan Peter)

 Wolfram Senger-Weiss, CEO společnosti Gebrüder Weiss. (zdroj: Gebrüder Weiss / Göran Gnaudschun).

Vodíkový nákladní vůz je zkonstruován pro přepravu přibližně 25 tun zboží a má dojezd kolem 600 kilometrů.  (zdroj: Gebrüder Weiss / Stefan Peter)

O společnosti

Firma Gebrüder Weiss zaměstnává více než 7 300 zaměstnanců ve 150 vlastních pobočkách a patří k předním přepravcům a logistickým firmám v Evropě. Zastřešen společností Gebrüder Weiss Holding AG se sídlem v rakouském Lauterachu sdružuje tento podnik kromě svých hlavních obchodních divizí, jimiž jsou pozemní přeprava, letecká a námořní přeprava a logistika, též řadu vysoce specializovaných oborových řešení a dceřiných společností – mj. logistické poradenství x|vise, tectraxx (oborový specialista pro high-tech firmy), dicall (komunikační řešení, průzkum trhu, školení), Rail Cargo (železniční přeprava) a balíkovou službu Gebrüder Weiss Paketdienst, spolupodílník rakouské společnosti DPD. Toto propojení umožňuje koncernu reagovat rychle a flexibilně na požadavky zákazníků. Zásluhou velkého množství ekologických, ekonomických a sociálních opatření je tento rodinný podnik s historií v oblasti přepravy dlouhou více než 500 let považován i dnes za průkopníka v otázce udržitelného hospodaření.

V České republice společnost Gebrüder Weiss zaměstnává 367 zaměstnanců. Poskytuje tuzemské a mezinárodní pozemní přepravy, leteckou a námořní přepravu, skladovou logistiku a komplexní logistická řešení šitá na míru.