Změna zdanění mezd a příspěvek zaměstnavatele na pojištění a penzi. Vyplatí se ještě?

Praha, 29. ledna 2021 – Začátek roku 2021 s sebou přinesl pozitivní změny, které udělají radost hlavně zaměstnancům. Už na únorové výplatní pásce totiž uvidí vyšší částku, protože od 1. ledna došlo u většiny lidí ke zvýšení čisté mzdy. Může za to zrušení superhrubé mzdy, změna výše sazby daně podle výše platu, ale i nová výše slevy na poplatníka. Úspora mzdových nákladů plynoucí z příspěvků na penzijní či životní pojištění zaměstnanců ale nadále dokáže potěšit zaměstnavatele i zaměstnance. Až do výše 50 tisíc korun ročně se totiž příspěvky nijak nedaní. Oběma stranám se proto tento zaměstnanecký benefit vyplatí víc než zvýšení platu o stejnou částku měsíčně. 

Rozhodně se zeptejte svého zaměstnavatele, jestli přispívá na spoření na penzi nebo na životní pojištění. Nadále totiž platí, že ušetřit můžete oba. A vy si navíc díky vyššímu pravidelnému příspěvku můžete snadněji zajistit spokojenou budoucnost,” vysvětluje Milan Tomášek, manažer investic a penzí NN Penzijní společnosti. 

  O kolik je příspěvek na životní pojištění nebo penzi výhodnější než vyšší plat:

Měsíční příspěvek zaměstnavateleÚspora pro firmu (ročně)Navíc pro zaměstnance (ročně)
500 Kč2 040 Kč1 560 Kč
1 000 Kč4 080 Kč3 120 Kč
2 000 Kč8 160 Kč6 240 Kč
3 000 Kč12 240 Kč9 360 Kč

(Modelový příklad úspory mzdových nákladů společnosti o 10 zaměstnancích při průměrné hrubé mzdě 25 000 Kč.)

Zdroj: NN pojištovna a penzijní společnost

Tím však výčet výhod penzijního spoření nekončí. V loňském roce si vlivem okolností hodně lidí uvědomilo, jak důležité je mít rezervu a nespoléhat se jen na pomoc státu. Ten navíc spoření na penzi podporuje v případě, že si měsíčně přispíváte alespoň 300 Kč. Ke každému vašemu příspěvku získáte navíc finanční bonus ze státní kasy,” dodává Tomášek. Výše těchto státních příspěvků se odvíjí od výše měsíční platby účastíka. Nejvýhodnější je spořit si alespoň 1 000 Kč měsíčně a získat tak za rok od státu navíc 2 760 Kč.

Kolik lze získat od státu při pravidelném spoření na penzi:

Příspěvek účastníka (měsíčně)Státní příspěvek (měsíčně)
300 Kč90 Kč
400 Kč110 Kč
500 Kč130 Kč
600 Kč150 Kč
700 Kč170 Kč
800 Kč190 Kč
900 Kč210 Kč
1 000 Kč a více230 Kč

Zdroj: NN pojištovna a penzijní společnost

V dlouhodobém horizontu, na který je pravidelné spoření v penzijních fondech zaměřeno, mohou tyto státní přispěvky v součtu udělat nemalý rozdíl. Zhodnocují se navíc stejně jako vlastní prostředky účastníka, včetně příspěvků zaměstnavatele. Okamžitý benefit pak spoření na penzi přináší ve formě daňového zvýhodnění. Na nejvyšší možný daňový odpočet 24 tisíc korun ročně dosáhne ten účastník, který si každý měsíc odkládá na penzi nejméně 3 000 Kč. 

Daňové zvýhodnění vlastního příspěvku na spoření na penzi:

Měsíční platbaRoční platbaDaňové odpočty
1 000 Kč12 000 Kč0 Kč
2 000 Kč24 000 Kč12 000 Kč
3 000 Kč36 000 Kč24 000 Kč

Zdroj: NN pojištovna a penzijní společnost

Při tvorbě finanční rezervy na penzi se nevyplácí spěch, naopak klíčem k úspěchu je dlouhodobé a pravidelné spoření  se správnou volbou investiční strategie, která je dostatečně dynamická: „Díky této kombinaci se není třeba příliš obávat krátkodobých výkyvů na kapitálových trzích. Když totiž hodnota penzijních fondů klesá, klient nakupuje za stejné množství peněz více penzijních jednotek daného účastnického fondu. To se potom pozitivně projeví na výsledném zhodnocení vkladu. Z historie totiž víme, že trhy mají tendenci se po poklesech opětovně vracet na původní hodnoty a dlouhodobě růst,“ upozorňuje Tomášek s tím, že vhodné je preferovat penzijní fondy se zastoupením akcií, které díky dynamičtější strategii investování nabízejí vyšší potenciál zhodnocení.

Češi si podle průzkumu NN Penzijní společnosti uvědomují, že pro kvalitní prožití důchodového věku potřebují vedle pevného zdraví také dostatečné finanční zabezpečení. Zároveň oslovený reperezentativní vzorek české populace počítá s tím, že si důchod bude moct užívat v průměru do 80 let. „Málokdo si včas spočítá, že pokud chce jít do důchodu v 65 letech a na penzi podle svých představ potřebuje mít měsíčně k dispozici třeba 20 tisíc korun, nebude mu důchod od státu stačit, ale bude potřebovat vlastní úspory ve výši téměř milionu korun,“ vypočítává Milan Tomášek a doporučuje začít si co nejdříve spořit na vysněnou penzi s podporou státu i zaměstnavatele.

—————————–

NN Group

NN Group působí v 18 zemích, kde poskytuje služby 17 milionům klientů, o které pečuje 15 000 zaměstnanců. NN navazuje na 170letou tradici v oboru finančních služeb a její název je odkazem na pojišťovnu Nationale-Nederlanden, pod jejíž vlajkou NN v minulosti působila i v České republice. NN Group se celkově zaměřuje především na životní pojištění, důchodové spoření a investiční management, v některých zemích ale poskytuje i bankovní a další finanční služby.

NN Životní pojišťovna 

NN Životní pojišťovna působí na českém trhu již od roku 1992, kdy pod názvem Nationale-Nederlanden začala jako první zahraniční pojišťovna nabízet životní pojištění. NN Životní pojišťovna je držitelem ocenění Superbrands 2016, 2018 a 2019, její produkty se pravidelně umisťují na předních místech v oborových soutěžích. Po stříbru mezi životními pojišťovnami ve výzkumu Hospodářských novin „Nejlepší pojišťovna 2018“ získala v roce 2019 nejvyšší titul „Nejlepší životní pojišťovna 2019“ a na stupních vítězů stanula i v roce 2020, kdy obsadila celkové třetí místo. V soutěži „Finparáda.cz – Finanční produkt roku 2018“ se flexibilní životní pojištění NN Smart umístilo na 2. místě v kategorii „Investiční životní pojištění“ a rizikové životní pojištění NN Život na 2. místě v kategorii „Rizikové životní pojištění“. Více informací najdete na www.nn.cz.

NN Penzijní společnost NN Penzijní společnost začala nabízet soukromé spoření na penzi v roce 1995 jako jedna z prvních společností v České republice. Za 20 let působení v ČR připsala klientům zhodnocení ve výšce 5 miliard korun. V roce 2013 klientům přinesla inovativní řešení správy soukromého spoření na penzi v podobě on-line portálu Moje NN, který postupně rozšířila i na správu životní pojištění. NN Penzijní společnost je držitelem ocenění Superbrands 2017. V soutěži „Finparáda.cz – Finanční produkt roku 2017“ se NN Penzijní společnost umístila na 3. místě v kategorii „Doplňkové penzijní spoření“. Bližší informace o NN Penzijní společnosti najdete na www.nnpenzijnispolecnost.cz.