Více než tisíc ukradených hesel bylo volně přístupných na internetu

PRAHA – 3. února 2021 — Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point® Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP), předního světového poskytovatele kyberbezpečnostních řešení, odhalil ve spolupráci s výzkumníky ze společnosti Otorio rozsáhlou phishingovou kampaň, při které útočníci nechtěně nechali přes tisíc odcizených přihlašovacích údajů veřejně přístupných na internetu.

Phishingová kampaň začala v srpnu loňského roku a využívala e-maily, které se vydávaly za oznámení od Xeroxu (nebo Xerosu). E-maily se snažily nalákat uživatele k otevření škodlivé HTML přílohy pod záminkou zobrazení naskenovaných souborů. Zajímavé je, že škodlivému HTML souboru se podařilo maskovat a vyhnout odhalení antivirovými programy i bezpečnostními mechanismy Microsoft Office 365 Advanced Threat Protection. Útočníkům se podařilo ukradnout více než tisíc přihlašovacích údajů, které ukládali na speciálních webových stránkách. Google ovšem při indexování internetu zaindexoval i tyto webové stránky, takže se k odcizeným datům mohl dostat kdokoli. Stačilo jednoduše vygooglit některou z ukradených e-mailových adres a bylo možné se dostat i k ukradeným heslům, což značně zvyšovalo riziko dalších útoků.

Podvod byl také průběžně vylepšován, aby působil co nejvěrohodněji a zvýšila se šance, že oběti poskytnou své přihlašovací údaje.

Analýza útoku

 1. Útočníci nejdříve rozeslali potenciálním obětem phishingové e-maily se škodlivým HTML souborem.
 2. Jakmile uživatel klikl na HTML soubor, zobrazila se přihlašovací stránka napodobující značku Xerox.
 3. Hesla a e-mailové adresy obětí byly odeslané a uložené v textovém souboru na speciálním serveru.
 4. Zatímco hackeři kradli informace, Google průběžně indexoval textové soubory po celém internetu, takže zaindexoval a zpřístupnil i ukradená data na serverech útočníků.

„Uživatelé se často domnívají, že když někdo ukradne hesla, v nejhorším případě s nimi budou hackeři obchodovat na dark netu. Ale v tomto případě byly odcizené informace volně přístupné veřejnosti a mohl je tak zneužít kdokoli. Jednalo se o jasné selhání útočníků, kvůli kterému byl tento útok ještě nebezpečnější než obvykle,“ říká Peter Kovalčík, Regional Director, Security Engineering EE v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Bezpečnostní tipy pro ochranu před phishingem:

 1. U každé zprávy zkontrolujte, kdo ji posílá. Kdo nebo co je zdrojem zprávy? Dávejte pozor na překlepy nebo rozdíly v e-mailové adrese odesílatele.
 2. Všímejte si detailů. Pokud budete pozorní, můžete odhalit řadu věcí, které signalizují phishing. Jedná se například o špatné formátování, pravopisné a gramatické chyby, včetně názvů domén, a obecné pozdravy jako „vážený uživateli“ nebo „drahý zákazníku“. Ujistěte se také, že odkazy začínají https:// a nikoli http://. A nikdy nedůvěřujte podezřelým zprávám a dejte si pozor na napodobeniny známých webů.
 3. Ujistěte se, že odkaz, na který chcete kliknout, vede skutečně na legitimní web. Neklikejte na odkazy v e-mailech a najděte si raději vše prostřednictvím nějakého vyhledávače, jako jsou Google nebo Seznam. Následně klikněte až na odkaz na stránce s výsledky vyhledávání.
 4. Neodkládejte aktualizace. V mobilním telefonu i počítači používejte vždy nejnovější verze softwaru. Nové verze mají totiž opravené chyby a záplatované zranitelnosti. Použití zastaralého softwaru může hackerům umožnit, aby se dostali k vašim osobním informacím.
 5. Nenechte se zmanipulovat tónem e-mailu. Techniky sociálního inženýrství se snaží zneužívat lidskou přirozenost. Lidé častěji udělají chybu, když spěchají nebo se snaží plnit zdánlivě důležité příkazy. Phishingové útoky běžně používají tyto techniky k přesvědčení obětí, aby ignorovaly jakékoli podezření a klikly na odkaz nebo otevřely přílohu.
 6. Nikdy nevěřte příliš dobrým nabídkám, jako jsou například „Exkluzivní lék na koronavirus za 150 dolarů“ nebo „80% sleva na nový iPhone“.
 7. Nikdy nesdílejte své přihlašovací údaje a nepoužívejte stejná hesla. Řada lidí používá stejná uživatelská jména a hesla napříč různými účty, takže krádež přihlašovacích údajů k jednomu účtu pravděpodobně poskytne útočníkům přístup k dalším online službám.
 8. Důležitým prvním krokem k ochraně je pochopení taktik hackerů a rizik souvisejících s phishingovými útoky. Moderní phishingové kampaně jsou ale sofistikované a je pravděpodobné, že řada lidí podvod nepozná. Důležité je proto používat i bezpečnostní řešení na ochranu koncových bodů a e-mailů a pokročilé anti-phishingové řešení.

Více informací najdete v analýze kyberbezpečnostní společnosti Check Point:

https://blog.checkpoint.com/2021/01/21/cyber-criminals-leave-stolen-phishing-credentials-in-plain-sight/

Sledujte novinky o bezpečnostním týmu Check Point Research:

Blog: https://research.checkpoint.com/ 

Twitter: https://twitter.com/_cpresearch_ 

Sledujte novinky o společnosti Check Point:
Twitter: http://www.twitter.com/checkpointsw
Facebook: https://www.facebook.com/checkpointsoftware
Blog: http://blog.checkpoint.com 
YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/check-point-software-technologies

O výzkumném týmu Check Point Research 

Check Point Research poskytuje zákazníkům společnosti Check Point Software a širší bezpečnostní komunitě detailní informace o kyberhrozbách. Výzkumný tým shromažďuje a analyzuje data o globálních kyberútocích ze sítě ThreatCloud, chrání tak před hackery a zajišťuje, že všechny produkty Check Point jsou aktualizované a mají nejnovější ochranu. Výzkumný tým se skládá z více než 100 analytiků a výzkumných pracovníků, kteří spolupracují také s dalšími bezpečnostními společnostmi, donucovacími orgány a organizacemi CERT.

O společnosti Check Point Software Technologies

Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com) je přední poskytovatel kyberbezpečnostních řešení pro vlády a organizace po celém světě. Chrání zákazníky před kyberútoky 5. generace prostřednictvím unikátních řešení, která nabízí bezkonkurenční úspěšnost zachycení malwaru, ransomwaru a jiných pokročilých cílených hrozeb. Check Point nabízí víceúrovňovou bezpečnostní architekturu, Infinity Total Protection s pokročilou prevencí hrozeb 5. generace, a tato kombinovaná produktová architektura chrání podnikové sítě, cloudová prostředí a mobilní zařízení. Check Point navíc poskytuje nejkomplexnější a nejintuitivnější nástroje pro správu zabezpečení. Check Point chrání více než 100 000 organizací všech velikostí.