Moldex: rozhodnutí vlády jde proti českým výrobcům respirátorů a přináší zmatek v DPH

Rozhodnutím z 1. února, kterým ministerstvo financí zrušilo na dva měsíce DPH na respirátory ochranné třídy FFP2 a vyšší, bohužel stále podporuje nelegální respirátory KN95 a N95, tedy respirátory certifikované podle čínské a americké normy. Navíc není jasné, jestli se osvobození od DPH týká filtračních polomasek nebo pouze respirátorů.

Praha, Česká republika, 4. února 2021 – Společnost Moldex se již po několikáté ptá vlády, proč neustále a dlouhodobě zvýhodňuje prodej čínských dovozových respirátorů certifikovaných podle čínských a amerických norem, a naopak znevýhodňuje především české výrobce kvalitních a certifikovaných respirátorů. Uspokojivou odpověď firma zatím nedostala.

Pořád stejná písnička – vláda podporuje nekvalitní respirátory z ciziny na úkor těch kvalitních z Česka

Snížením DPH a tím, že ministerstvo financí zahrnulo do zvýhodněné sazby dovozové respirátory podle norem KN95 a N95, staví ministerstvo tyto v Evropské unii necertifikované respirátory na stejnou úroveň jako legální respirátory FFP2.  

„Není to poprvé, kdy vláda podporuje nákup dovozových respirátorů na úkor české výroby. V průběhu celého loňského roku vláda opakovaně upřednostňovala nákupy čínských respirátorů pochybné kvality s nejnižší cenou.  A to zejména tím, že do vypsaných veřejných zakázek stavěla na stejnou úroveň FFP2, KN95 a N95. Týkalo se to jak konkrétních veřejných zakázek ministerstva vnitra, tak i ministerstva průmyslu a obchodu, prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv,“ upozorňuje Martin Trojan ze společnosti Moldex.

Jsou „filtrační polomasky“ totéž co respirátory?

Ve svém aktuálním rozhodnutí použitím termínu „filtrační polomasky“ vnáší ministerstvo nejasnosti do výkladu tohoto překotně schváleného dokumentu. Výrobci v tuto chvíli neví, zda se na ně DPH vztahuje či nikoli. Výklad je nejasný i pro jejich právníky.   

Filtrační polomasky jsou totiž v češtině označením pro prostředek profesionální a opakovatelně použitelné ochrany dýchání zakrývající nos i ústa. Polomasky se skládají z těla masky a vyměnitelných nebo integrovaných filtrů.  Jedná se o kompaktnější variantu k profesionální celoobličejové masce.  

„Otázkou je, jestli má ministerstvo na mysli skutečně i tyto filtrační polomasky, nebo pouze došlo k chybě v terminologii. A v případě, že chce podpořit slevou na dani také profesionální řešení ve formě polomasek, tak proč potom neuvádí ve zvýhodnění také vyměnitelné filtry, bez kterých je většina těchto polomasek nefunkčních,“ ptá se Trojan. 

Filtrační polomaska opatřená Celoobličejová maska s Respirátor FFP2 

vyměnitelnými filtry vyměnitelnými filtry Moldex

O firmě Moldex:

Firma Moldex/Metric v.o.s (dále jen Moldex) je výrobcem profesionálních produktů pro ochranu sluchu a dýchání.  Hlavní část produkce směřuje do ochrany zdraví v profesionálním nasazení průmyslu, dlouhodobě ale dodává také do českého zdravotnického systému. Více informací na: https://moldex-europe.com/cs