Čtvrtstoletí Ceny Josefa Vavrouška odstartuje debata s laureáty

Nominace na jubilejní 25. ročník Environmentální Ceny Josefa Vavrouška začínají v pondělí 15. února. Hledání pokračovatelů odkazu prvního polistopadového ministra životního prostředí, ekologického vizionáře a myslitele odstartuje v 15 hodin online debatou. O mladých a klimatu bude s loňskými laureáty a vítězi ceny za environmentální publicistiku Ekopublika debatovat Lucie Smolkové a Ladislav Miko. Novinkou půlkulatin ceny je nové speciální ocenění za komunikaci. Nominovat osobnosti bude možné dva měsíce na www.cenajosefavavrouska.cz

Ilustrační fotografie z loňského vyhlášení (foto Nadace Partnerství / Marek Olbrzymek) 

„V loňském roce jsme poprvé udělili cenu Ekozásek dvojici Youtuberek sestrám Víravovým. Ty nás inspirovaly k letošní nové ceně za komunikaci, ať už za videa či podcasty. Chceme tak upozornit na hlas nové generace a podpořit její kreativní tvorbu, která inspiruje v péči o životní prostředí nejen své vrstevníky. Náš cíl je ještě více posilovat schopnosti mladé generace prosazovat odvážné vize pro otevřenější společnost a kvalitní životní prostředí. Na jejich vzdělávání i finanční podporu se proto zaměřujeme v novém nadačním programu re-Generátor,“ vyjmenovává ředitel pořadatelské Nadace Partnerství Petr Kazda.

A právě o tom, jak nadchnout mladou generaci pro životní prostředí, budou mluvit loňští laureáti a laureátky v úvodní online debatě na Youtube a Facebooku. Vystoupí mladé ekologické Youtuberky Eliška a Anna Víravovy, dlouholetá starostka brněnského Nového Lískovce Jana Drápalová a Vavrouškův současník a předseda Společnosti pro trvale udržitelný život Jiří Dlouhý. Ty doplní Marek Šálek z magazínu Reportér a Marek Švehla z týdeníku Respekt. Speciálním hostem bude Čestmír Klos, otec klimatické aktivistky Kristiny Klosové, která vloni získala cenu in memoriam. 

Cenu uděluje Nadace Partnerství osobnostem nebo skupinám z České republiky i zahraničí ve třech kategoriích: za dlouhodobý přínos, za výjimečný počin a podruhé také v kategorii pro mladé do 33 let za Ekozásek roku. 

S prestižní cenou se pojí finanční odměna i unikátní skleněná plastika od akademického malíře Vladimira Kleina. Vítězové si obojí převezmou 2. června v Senátu v předvečer Světového dne životního prostředí.

Mezi držitele prestižního ocenění patří přes čtyřicet osobností z Česka i zahraniční, mezi nimi také filozof Erazim Kohák, několik ex-ministrů životního prostředí, řada vědců, podnikatelů, ale i zemědělců, politiků nebo pedagogů. O vítězích rozhoduje 14členná odborná porota. Nominujte na www.cenajosefavavrouska.cz