Po skončení vládních podpůrných programů očekávají odborníci velké přesuny zaměstnanců mezi obory. Podle průzkumu Providentu se 58 % Čechů při ztrátě zaměstnání plánuje spoléhat na státní podporu jako na hlavní zdroj financí. Při hledání nové práce by pak 55 % dotázaných zvažovalo rekvalifikační kurz. Polovina z nich by jej pak hradila z úspor.
Omezení plynoucí z pandemie mají za následek velké změny na pracovním trhu. Došlo k utlumení mnoha oborů, především v oblasti turismu (hotely, restaurace), jsou zavřené obchody a nefungují služby. „Stovky tisíc zaměstnaných či podnikajících v těchto oborech nyní žije z úspor a vládní pomoci, která udržuje uměle vyšší zaměstnanost. To však není dlouhodobě udržitelné. Omezení ještě nějakou dobu potrvají a rozvolňování bude probíhat postupně. Ani poté však nedojde k rychlému obnovení na předkoronavirovou úroveň. V okamžiku ukončení podpůrných programů tak klesne počet pracovních míst v mnoha odvětvích. Očekáváme proto velké přesuny mezi obory a nárůst zájmu o rekvalifikační programy,“ říká Luboš Kratochvíl, analytik společnosti Provident.
Nejvyšší zájem o rekvalifikace je u lidí ve věku 45 − 54 let
Při hledání nového zaměstnání by podle průzkumu Providentu zvažovalo rekvalifikaci 55 % oslovených. Odmítavější jsou muži, změnu oboru jich zavrhuje 27 %, zatímco u žen jen 18 %. Nejčastěji by pak rekvalifikaci volili lidé ve věku 45 − 54 let, zvažovalo by jí 62 % dotázaných. „Díky rekvalifikaci si lidé mohou vybírat z většího množství pracovních nabídek. Další vzdělávání pomůže i psychicky, nezaměstnaný člověk získá ztracenou sebedůvěru, vidí tolik potřebné světlo na konci tunelu. Pravidelná docházka (i online) také pomůže s udržením denního režimu. Ukážete případnému zaměstnavateli snahu a úsilí, což je cenná vlastnost,“ radí Kateřina Brikciová, koučka a psychoterapeutka.
Změnu oboru by polovina lidí platila z úspor
Situace, ve které se mnoho lidí bez práce nyní nachází, je velmi složitá. Nedostali se do ní vlastním přičiněním a vlastně neumí požádat o pomoc. To potvrzují i odpovědi na otázku, z čeho by lidé případné rekvalifikace hradili. Polovina by spoléhala na úspory, úvěr naopak zvažuje jen bezmála 5 %. I ve skupině lidí bez úspor by se jich nejvíce (41 %) obrátilo na žádost o pomoc k rodině. „O úhradu rekvalifikace je přitom možné požádat Úřad práce. V případě, že úřad kurz sám uchazeči o práci přidělí, může mu dokonce vyplácet podporu, ze které dotyčný žije, než kurz dokončí,“ radí Luboš Kratochvíl z Providentu.
Nebojte se říct o pomoc, rekvalifikaci může proplatit úřad práce
Rekvalifikační kurz si může každý vybrat a zaplatit sám. Může ho ale hradit i zaměstnavatel, ke kterému se uchazeč zaváže nastoupit. Je možné využít i nabídek Úřadu práce, kde buď proplatí vybraný kurz, nebo jej sami vyberou a zařídí. Více informací najdete na www.uradprace.cz/rekvalifikace.
Některé rekvalifikace je možné absolvovat i na dálku, což je v současné epidemiologické situaci výhoda. Třeba Centrum služeb v podnikání nabízí kurzy začínající v březnu a dubnu 2021 online formou živého vysílání. Např. tříměsíční kurz v oboru účetnictví stojí 12 000 korun, ale může jej zaplatit i Úřad práce.
Podle údajů Úřadu práce ČR se v roce 2020 účastnilo rekvalifikačního kurzu 8 069 uchazečů o zaměstnání. Nejčastější byly kurzy zaměřené na získání řidičských průkazů, kurzy pro pracovníky v sociální oblasti a kurzy základních počítačových dovedností. Úřad práce poskytl na rekvalifikace v loňském roce přes 71 milionů korun. „V nejbližších letech očekáváme o rekvalifikace řádově vyšší zájem, na to však není současný systém kapacitně připraven. Pokud tedy změnu oboru někdo zvažuje, doporučuji neváhat,“ říká Luboš Kratochvíl.
O průzkumu
Společnost Provident Financial realizovala průzkum ve spolupráci s výzkumnou agenturou NMS Market Research. Sběr dat probíhal online v rámci Českého národního panelu na konci června 2020. Celkem bylo dotazováno 600 lidí napříč celou Českou republikou.
O společnosti Provident
Společnost Provident Financial s.r.o. působí na českém trhu již 24 let a od vstupu na trh poskytla úvěr už miliónu klientů. Za transparentních podmínek nabízí hotovostní i bezhotovostní půjčky, které jsou bezúčelové, bez ručitele a bez skrytých poplatků. V České republice zajišťuje zázemí společnosti 400 zaměstnanců a na 800 obchodních zástupců. Provident je členem České leasingové a finanční asociace, patronem Britské obchodní komory a díky své odpovědné péči o zaměstnance a pracovní podmínky je opakovaným držitelem evropského ocenění Top Employer a signatářem Charty diversity. www.provident.cz
Mezinárodní skupina International Personal Finance (IPF), mateřská společnost českého Providentu, vznikla v roce 2007 oddělením od britské společnosti Provident Financial plc. Ta působí ve Velké Británii již od roku 1880. IPF pod obchodním označením Provident v současnosti působí v 11 zemích světa: v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Finsku, Španělsku, Austrálii a v Mexiku. Prostřednictvím své sítě 16 700 obchodních zástupců poskytuje služby 1,7 milionům zákazníků a zaměstnává skoro 7 000 lidí. IPF je kotována na londýnské burze cenných papírů od svého vzniku (IPF.L). www.ipfin.co.uk