Španělský Strom čarodějnic je Evropským stromem roku. Česká jabloň skončila sedmá

Tisíciletý dub z Leciny se ze severu Španělska přezdívaný Strom čarodějnic zvítězil jako 11. Evropský strom roku. V anketě pořádané Nadací Partnerství získal více než 104 tisíc hlasů. Stříbro putuje do Itálie, kde Tisíciletý platan z Curingy vybojoval přes 78 tisíc hlasů. Bronz slaví v Rusku, na 66 tisíc hlasů si odnáší Starověký platan. Česká favoritka Jabloň u Lidmanů zůstala v konkurenci 13 dalších evropských zemí sedmá, podpořilo ji 32 tisíc hlasujících. Online vyhlášení vítězů sledovali fanoušci z celého světa na www.evropskystromroku.cz, kde jsou i kompletní výsledky.

Legenda Tisíciletého dubu z Leciny vypráví, že v dávných dobách čarodějnice osídlily pohoří Sierra de Guara, tančily zde a pořádaly slavnosti kolem dubu. Tisíc let poté dub díky svému propojení s lidmi stále stojí v městečku Alto Aragón s pouhými 13 obyvateli. Sousedé si ho vybrali a dál u něj konají své oslavy. Je překvapivě blízko jejich domům, a ač je letitý, je stále živý. Tajemství nepochybně tkví v péči, komunitě lecinských sousedů i oněch čarodějnic.

Jabloň u Lidmanů z Machovské Lhoty nedokázala zopakovat úspěch Chudobínské borovice z předchozího ročníku, přesto nejmladší i nejmenší strom v evropském finále získal velkou podporu napříč republikou i za jejími hranicemi. Jeho příběh pomáhá i během pandemie.

„Vymysleli jsme, že spojíme republiku pomocí štrúdlů – vyzvali jsme lidi, aby zasílali fotografie těch, které upekli. Přišly jich desítky, nejen z Česka, ale i Evropy či Nového Zélandu. Štrúdly podpořily také zdravotníky v nemocnici, protože pandemická situace na Náchodsku nebyla vůbec příznivá. Narychlo jsme se domluvili s náchodskou nemocnicí a k sobotní kávě jsme díky místním nadšencům, kteří napekli 65 štrúdlů, mohli všem zdravotníkům předat zákusek. Ráda bych poděkovala nejen jim, ale také všem, kteří se do pečení zapojili. Jsem nadšená z energie, která vznikla během akce Pečeme pro jabloň a pro zdravotníky. To pro mě to největší vítězství,“ komentuje Miroslava Soldánová z MAS Stolové hory, která strom do soutěže přihlásila. 

V již 11. ročníku populární evropské soutěže získaly stromy finalisté 604 544 hlasů. Hygienická opatření opět přesunula vyhlášení do online prostředí. Před velkým finále zorganizovala Nadace Partnerství online konferenci Sázíme budoucnost, která se zabývala plánem Evropské komise vysázet do roku 2030 tři miliardy nových stromů. Zástupci Komise, parlamentu, ministerstev, přes korporátní sektor, banky a nadace až k zástupcům měst a sázecích iniciativ z celé Evropy, sdíleli svoje zkušenosti a formulovali doporučení: Jak do ambiciózního plánu co možná nejvíce zapojit aktéry občanské společnosti. Za Českou republiku se diskuse zúčastnili mimo jiné primátor Prahy Hřib, náměstek ministra Životního prostředí Smrž, zástupce Škoda auto nebo Nadace Partnerství. Záznam z konference naleznete na webu www.evropskystromroku.cz.

„Soutěž Evropský strom roku nám připomíná, že stromy jsou nejen základem zdravého životního prostředí nebo slouží jako zdroj energie, ale že především každý strom má svůj unikátní příběh. Chtěl bych poděkovat všem, kdo se podíleli na letošním ročníku, který ukázal, že v konečném důsledku je pro Evropu vítězem každý strom, “ podotýká europoslanec Luděk Niedermayer, patron Evropského stromu roku.

Kdo uspěje v dalším evropském klání, mohou lidé rozhodnout již nyní. Aktuálně totiž běží nominace na již 20. Strom roku České republiky, jehož vítěz se utká v mezinárodní konkurenci napřesrok. Více na www.stromroku.cz a www.evropskystromroku.cz

Finálové pořadí stromů:

StromZeměHlasů
Tisíciletý dub z LecinyŠpanělsko104264
Tisíciletý platan z CuringyItálie78210
Starověký platanRuská federace66026
Platan z RossiaPortugalsko37410
Lípa sv. Jana NepomuckéhoPolsko35422
Starodávný mateřský stromNizozemí34244
Jabloň u LidmanůČeská republika32028
Jidášův strom na kopci u mélykútského kostelaMaďarsko31867
La Pouplie: Víla ochranářka z údolí ChampagneFrancie31594
Nejstarší obyvatel Medulinu Chorvatsko31283
Ten, který přežilUK31197
Živoucí památník dvou světových válekBelgie30866
Stařičký dub z DrnavySlovensko30058
Stará morušeBulharsko30055