Vodafone uzavírá historii 3G sítě. Uvolní tak prostor modernějším technologiím 4G a 5G

17. března 2021 – Vodafone se jako první operátor v Česku rozhodl k razantnímu kroku, který brzy přispěje k digitalizaci země a rozšíření rychlejšího mobilního internetového připojení. Už za pár dní, přesně 31. března večer, firma uzavře historii své 3G sítě. Zákazníky obsluhuje i přes 2G, 4G a 5G, které technologii 3G plně nahradí. Více jak 99 % zákazníků se změna nedotkne, protože využívají novější přístroje a SIM karty, které už dnes fungují na rychlejší 4G LTE síti. Naopak výhody přinese vypnutí 3G brzy všem, kteří chtějí využívat mobilní internet, uvolněné frekvence totiž poslouží pro posílení novějších technologií 4G LTE a 5G. 

Nástup sítě 3G v Česku chvílemi připomínal záběry z akčního filmu, dokazují přiložené fotografie. Potřebnou technologii v roce 2008 Vodafone instaloval na pražské střechy i pomocí vrtulníku. Mimo jiné proto, že ve svých začátcích byla technologie 3G těžká a rozměrná. Znamenala ale také velký zlom, a to skutečný nástup internetu do mobilních telefonů. 

Na co byl dříve potřeba vrtulník, to dnes odnesou dělníci jen ve svých rukou – i symbolická změna v rozměrech ukazuje, jak výrazný pokrok mobilní technologie za pár let udělaly. Na vrcholu slávy technologie 3G sloužila až pro 1,5 milionu zákazníků Vodafonu, za svůj život u tohoto operátora přenesla 34,5 PB (petabytů) dat a spojila hovory v celkové délce 28,3 miliardy minut. Ovšem modernější síť 4G brzy technologii 3G v Česku překonala, v celkových objemech už v květnu 2016, přitom již od dubna 2015 se denně přenášelo více dat ve 4G. 

Jen během posledních dvou let se snížila vytíženost 3G sítě u Vodafonu na desetinu. V tuto chvíli to znamená, že 3G využívá méně než 1 % zákazníků, z nichž se vypnutí citelně dotkne pouze datových uživatelů (pouhých 0,4 % zákazníků). Kdo totiž chce telefonovat nebo psát SMS, ani starší telefon si měnit nemusí, využije celoplošnou síť 2G, ta zůstává.

„Lidé více a více využívají internet v mobilním telefonu a my jim chceme zajistit dostatečně kvalitní připojení, proto vypínáme 3G. Takto uvolněné frekvence dnes dokážeme využít mnohem lépe a efektivněji v sítích modernějších generací. To znamená 4G, ale hlavně nejnovější 5G síť,“ vysvětluje  

Slavomír Slanina, ředitel pro rozvoj sítí Vodafonu.

Rychlejší internet, lepší pokrytí

Vypnutí 3G ve výjimečných případech tedy může znamenat nutnou výměnu telefonu a SIM karty a Vodafone své zákazníky na změnu už od léta intenzivně upozorňuje. Mimo jiné SMS zprávami, informací ve vyúčtování, pomocí letáků v prodejnách, ale také aktivními telefonními hovory s nejvíce dotčenou skupinou zákazníků. Nejen pro ni Vodafone také rozšířil svou nabídku o další tlačítkový telefon za příznivou cenu. Je to Nokia 225 4G (za méně než 1 300 korun včetně DPH), která zvládne 4G síť včetně VoLTE hovorů. Operátor navíc připravil speciální informační stránku věnovanou pouze tématu vypínání 3G www.vodafone.cz/3g.

Zatímco samotné vypnutí 3G se dotkne minimálního počtu zákazníků, ve svém důsledku přinese lepší mobilní internet téměř všem. Symbolicky je 3G stará parní lokomotiva a 5G nejmodernější rychlovlak. Například video o velikosti 1,5 GB se přes 3G stáhne za zhruba 14 minut, zatímco u 5G za 20 sekund. 

„Lidé s vypnutím 3G nepřijdou o mobilní signál. Pokrytí 2G a 4G/5G je výrazně rozšířenější a záleží jen na zákazníkovi, jak bude postupovat. Komu stačí volání a SMS, nemusí nic měnit. Kdo chce rychlý internet v mobilu, s novějším telefonem dostane mnohem rychlejší připojení a lepší pokrytí, a to jak uvnitř budov, tak na větším území Česka,“ dodává Slavomír Slanina. Kromě toho je novější technologie výrazně efektivnější z hlediska nižší spotřeby energie na jeden přenesený GB dat.

Pro všechny zákazníky, kteří z různých důvodů mění svůj telefon, také platí, že nepoužívaná zařízení mohou kdykoliv v průběhu roku vracet do prodejen Vodafonu. Ten se postará o recyklaci a utržené peníze z ní využije Nadace Vodafone na společensky prospěšné a udržitelné projekty.

Síť 5G už pro třetinu populace

Nejmodernější síť 5G od Vodafonu bude mít k dispozici na konci března už třetina populace a jde tak o nejrozsáhlejší pokrytí sítí páté generace v Česku. Uvolnění 3G frekvencí pomůže v následujících měsících dalšímu rozšíření a zrychlení 5G. Ovšem stejně tak, jako Vodafone neustále modernizuje sítě, měli by i zákazníci udržovat aktuální software ve svých telefonech a aktualizovat si operační systém pro svůj typ přístroje, aby jim správně fungovaly všechny funkce sítě. Získají tím například novější zabezpečení a hlasové volání přes VoLTE – díky tomu mohou i během hovoru datovat v plné rychlosti.

Informace o vypnutí 3G najdete na webu www.vodafone.cz/3g. Mapa pokrytí sítěmi od Vodafonu je pak tady

O společnosti Vodafone

Vodafone je telekomunikačním lídrem v Evropě a Africe. Naším cílem je „spojovat pro lepší budoucnost“ a naše odborné znalosti a rozsah působení nám dávají jedinečnou příležitost dosáhnout pozitivní změny pro společnost. Naše sítě udržují rodiny, přátele, firmy i vlády ve spojení. A jak prokázala krize v souvislosti s onemocněním COVID-19, hrajeme zásadní roli při udržování chodu ekonomik a kritických odvětví, jako je vzdělávání a zdravotní péče. Vodafone je největším operátorem mobilních a pevných sítí v Evropě, je největším světovým poskytovatelem připojení k internetu věcí (IoT) a naše technologická platforma M-Pesa v Africe umožňuje více než 45 milionům lidí těžit z přístupu k mobilním platbám a finančním službám. Mobilní a pevné sítě provozujeme v 21 zemích a ve 48 dalších spolupracujeme v oblasti mobilních sítí s partnery. K 31. prosinci 2020 jsme měli více než 300 milionů mobilních zákazníků, více než 27 milionů zákazníků s pevným připojením a více než 22 milionů televizních zákazníků.

V České republice poskytuje Vodafone služby více než 4,5 milionu zákazníků – zhruba 3,9 milionu připadá na mobilní služby, dalších přibližně 700 tisíc na fixní služby, kde Vodafone posílil svou pozici po integraci společnosti UPC Česká republika. Podporujeme diverzitu a inkluzi prostřednictvím našich politik v oblasti mateřské a rodičovské dovolené, celosvětově s pomocí internetového připojení posilujeme postavení žen a obecně zlepšujeme přístup ke vzdělání a digitálním dovednostem. Respektujeme všechny jednotlivce bez ohledu na rasu, etnickou příslušnost, zdravotní postižení, věk, sexuální orientaci, genderovou identitu, kulturu nebo náboženství.Vodafone rovněž dělá významné kroky ke snížení dopadu svého podnikání na planetu. Jde například o nákup 100 % elektřiny z obnovitelných zdrojů po celém světě i o opětovné použití, další prodej nebo recyklaci 100 % našeho nadbytečného síťového vybavení nejpozději od roku 2025. Firma také postupně snižuje emise skleníkových plynů z provozu i z dodavatelského řetězce. Díky těmto krokům chce Vodafone dosáhnout nejpozději v roce 2040 uhlíkové neutrality. Více informací na www.vodafone.cz.