Digitální rozhlas v Česku živoří. Podobné množství lidí poslouchá rádio přes televizní přijímač

Nejběžnějším způsobem poslechu rádia zůstává klasický analogový FM přijímač. Používá ho takřka šest z deseti Čechů, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos pro server Televizníweb.cz.

Praha 25. března 2021 – Prodlevy v přípravě přechodu na pozemní digitální rozhlasové vysílání v České republice mají zásadní dopad na popularitu digitálního vysílání DAB+ mezi posluchači. Z průzkumu, který pro server Televizníweb.cz realizovala agentura Ipsos vyplývá, že digitální rozhlas nyní přijímá pouze 5 % posluchačů, což je čtyřikrát méně než těch, kteří deklarují poslech rádií přes internet, a podobný počet, který deklaruje poslech rádií přes televizi (3 %). Nejčastějším způsobem příjmu rozhlasového vysílání zůstává klasické analogové FM rádio, které používá 59 % respondentů. Jedná o hlavní zdroj rozhlasového příjmu, který může být kombinován i s dalšími platformami.

Ačkoli řádné pozemní digitální rozhlasové vysílání v České republice funguje bez přerušení 10 let a první experimenty proběhly již v roce 1999, nadále tento způsob poslechu rádií zůstává spíše doménou nadšenců a milovníků nových technologií. A to i přes to, že Český rozhlas svojí digitální sítí ČRo DAB+, již technicky zajišťují České Radiokomunikace, pokrývá 95 % obyvatel České republiky a některá ze soukromých rádií lze prostřednictvím DAB+ naladit zhruba na polovině území Česka. Důvodem je chybějící národní strategie rozvoje digitálního rozhlasu, nedostupnost kmitočtů pro další celoplošné digitální sítě, chybějící unikátní obsah a téměř žádná podpora DABu ze strany hlavních soukromých rozhlasových stanic. 

Digitální rádio si letos koupí takřka 11 % posluchačů

Programová nabídka digitálních sítí není tak bohatá jako v analogovém FM pásmu a čistě digitálních stanic je minimum. Češi proto nevidí mnoho důvodů pro koupi digitálních rozhlasových přijímačů DAB+. V současné době takový přijímač vlastní 6 % posluchačů a dalších téměř 11 % plánuje jeho koupi během letošního roku. Naopak 57 % respondentů takovou koupi rozhodně neplánuje a více než čtvrtina (27 %) není rozhodnuta nebo vůbec neví, co to digitální rozhlasový přijímač DAB+ je. 

Když už se Češi plánují koupi digitálního přijímače pro příjem DAB+, nejčastěji by volili přístroj v cenové relaci do 500 Kč. Uvedlo to 37 % respondentů. Takřka třetina (31 %) by na koupi nového přijímače vynaložila částku do 1 000 Kč. Pouze každý dvacátý by byl ochoten investovat částku vyšší než 2 000 Kč, která je běžná u hybridních přijímačů, které umožňují vedle příjmu pozemního digitálního a analogového rozhlasového vysílání také internetový příjem rádia přes Wi-Fi.

Podrobné výsledky průzkumu naleznete zde. Zároveň si můžete přečíst reakce provozovatelů digitálních rozhlasových sítí DAB+: Českého rozhlasu a společností Teleko digital a RTIcz.

O serveru Televizníweb.cz

Televizníweb.cz vznikl v březnu 2017 jako internetový deník zaměřený na problematiku přechodu na pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2. Věnuje se ale také rozhlasové digitalizaci a rozšiřování sítí DAB+, recenzím digitálních rozhlasových a televizních přijímačů, legislativě spojené s rozhlasovým a televizním vysíláním a dalším tématům. Vydavatelem webu je agentura TAKTIQ Communications, generálním partnerem jsou České Radiokomunikace.