31. března Startup Disrupt ve spolupráci s Vienna Business Agency a Vienna UP21 zorganizoval online event nazvaný Startup Founders: Navigating through early days. Vystoupili na něm zástupci tří firem: Andrej Kiska (startupový investor zaměřující se na investice v raných fázích, který pracuje pro fond Credo Ventures), Tomáš Navrátil (právník věnující se akvizicím firem působící v kanceláři Havel & Partners) a Marek Polčák (spoluzakladatel a CEO společnosti VRgineers Inc.).
V průběhu eventu se mluvilo o prvních krocích zakladatelů startupů, roli startupového ekosystému, investicích, příležitostech pro startupy, které stojí teprve na začátku a mnohých dalších zajímavých tématech.
Všechno se neustále mění
Marek Polčák z VRgineers se s posluchači podělil o velmi užitečnou radu: “Buďte připraveni na to, že se všechno bude neustále měnit. Někdy si zakladatelé startupů myslí, že všechno je pouze dočasné a pevně dané. Rok 2020 nás přesvědčil o tom, že jsme se všichni mýlili.”
Svět je nyní postavený na hlavu. Všichni začali ve větší míře žít v digitálním prostředí a firmy byly nucené se přizpůsobit novému stylu života. Pokud by se Marek Polčák mohl vrátit do minulosti, rád by se lépe připravil na možné změny. A jaká je jeho rada pro všechny zakladatele startupů a jejich firmy? Věnujte se tomu, co vás baví a v čem jste dobří.
Právní úhel pohledu
Tomáš Navrátil je seniorní právník věnující se akvizici firem ve společnosti Havel & Partners. Vytvoření právních procesů ve firmě je podle něj třeba věnovat patřičnou pozornost.
Jednou z diskutovaných otázek byla také problematika ochranných známek. Vyplatí se do nich investovat? Doporučením Tomáše Navrátila je vyhradit si čas na průzkum s poradcem, který vás celým procesem může provést.
Jak oslovit VC fond?
S Andrejem Kiskou z Credo Ventures jsme se také podívali na nejdůležitější otázky, které si zakladatelé startupů kladou. Andrej doporučuje zaměřit se na:
- co nejlepší představení
- setkávání s dalšími startupisty. Rozšiřujte si pravidelně kontakty s lidmi, kteří se v ekosystému pohybují
- vzájemnou pomoc
Celou diskusi si můžete prohlédnout na tomto odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=DdK6Qa-d3gc
O Startup Disrupt
Startup Disrupt od roku 2016 uspořádal více než 50 eventů, na nichž vystoupilo přes 200 hostů a navštívilo je více než 5000 diváků. Vedle rozhovorů se zakladateli startupů a panelových diskusí se v důsledku epidemie koronaviru zaměřuje na organizaci online eventů, které rozebírají aktuální témata. Dále se věnuje workshopům, networkingovým akcím nebo organizaci setkání, na kterých diskutují ženy – zakladatelky startupů. Startup Disrupt také chystá vlastní mentoringový program. Pomáhá rovněž korporacím s realizací inovací a propojuje startupy s potenciálními investory.