Češi ročně přijdou až o 30 tisíc korun za služby, řešením je antivirus Patron GO

Praha 20. dubna 2021 – Češi se nevyznají v nastavení finančních, energetických a telekomunikačních služeb. Platí tak více, než by museli a každý měsíc svou peněženku ochudí až o 2 500 korun. Nyní si ale mohou do svých telefonů stáhnout finanční antivirus Patron GO. Ten hlídá finanční zdraví rodinných rozpočtů – najde předražené platby a s pomocí nonstop dostupného on-line specialisty je pomůže snížit. Aplikace Patron GO je zdarma ke stažení na App Store i Google Play. 

Podle dostupných průzkumů se Češi nezajímají o své finance – jen 37 % lidí ví, kolik a za co konkrétně jejich domácnost každý měsíc zaplatí. „Lidé financím nerozumí a ani rozumět nechtějí. Nabídka na trhu je široká a často i záměrně velmi komplikovaná. Mnoho Čechů má pak problémy se v ní orientovat,“ uvádí Jiří Paták, spoluzakladatel projektu finančního antiviru Patron GO. Například smluvním podmínkám pojištění nerozumí více než třetina populace, v úvěrech na bydlení se orientuje jen necelá polovina a další třetina vůbec netuší, že by mohla změnou dodavatele energií ušetřit. „Výsledkem je 25 až 35 miliard korun ročně, které Čechům z účtů doslova zmizí,“ vysvětluje Jiří Paták.

Češi by rádi více šetřili, a to především v souvislosti se současnou nejistou ekonomickou situací, kdy se čtvrtina lidí bojí ztráty práce. Neví ale jak na to. „Pandemie akcelerovala neochotu lidí chodit na pobočky a osobně řešit nastavení služeb. On-line srovnávače zase mnohdy vyžadují vyplnění sáhodlouhých formulářů. Jedna instituce, která by uměla vše vyřešit na jednom místě navíc zatím neexistovala. To se teď ale změní,“ říká Lukáš Vršecký, CEO finančního antiviru Patron GO, který nyní přichází na trh. 

Unikátní aplikace Patron GO po instalaci na mobilní telefon naskenuje platby a majiteli vypíše, za co všechno by mohl platit méně. V první fázi se zaměří na oblast financí, energií a telekomunikačních služeb, časem její autoři plánují rozšíření i na další služby a nákupy.

SlužbaMožná úspora za měsícMožná úspora za rok
Autopojištění190 Kč2 280 Kč
Energie950 Kč11 400 Kč
Mobilní tarify250 Kč3 000 Kč
Ostatní služby1 110 Kč13 320 Kč
Celkem2 500 Kč30 000 Kč

Zdroj: EMA data

Finanční antivirus zkontroluje platby, nápravu sjedná on-line specialista

Antivirus Patron GO funguje na principu pasivního náhledu na bankovní účet, kde pomocí speciálního algoritmu identifikuje předražené, ale zároveň i nebezpečné transakce, typicky rychlé půjčky. Hlídá tak finanční zdraví komplexně. Identifikované platby pak označí jako viry a majitele účtu na ně upozorní.

„Finanční antivirus Patron GO je pasivním nástrojem, nemá tedy žádnou možnost na účet vstoupit či s ním manipulovat. Ostatně stejně jako jiné finanční služby a instituce, je i tato služba licencovaná a kontrolovaná,“ upřesňuje Lukáš Vršecký.

Pokud bude uživatel aplikace chtít viry odstranit, u jednodušších služeb mu bude stačit pár kliků. V případě složitějších záležitostí, jako je třeba pojištění, pak bude propojen se specialistou přímo v aplikaci. Ten mu doporučí službu, která bude srovnatelná a přitom levnější, než ta stávající. Zároveň může pomoci najít takovou službu, která bude nejen stát méně, ale bude svým rozsahem výhodnější. Uživatel přitom vše vyřeší on-line ve svém mobilu. „Aplikace přináší další výhodu – lidé nebudou vystaveni nežádoucím marketingovým nabídkám či dokonce prodeji. Našim cílem je totiž opravdu jen lépe nastavit Čechům platby,“ dodává Lukáš Vršecký. Od samotného startu je více než 100 expertů připraveno uživatelům aplikace Patron GO pomáhat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Za antivirem Patron GO stojí dlouholeté zkušenosti a know-how

Antivirus Patron GO vychází z dílny Jiřího Patáka, který stojí třeba za populárním srovnávačem finančních produktů ChytryHonza.cz a Lukáše Vršeckého, který vybudoval věrnostní platformu Rondo. Patron GO tak v sobě kombinuje hluboké finanční znalosti Jiřího Patáka a zkušenosti s mobilními aplikacemi Lukáše Vršeckého. „Finanční antivirus Patron GO otevírá úplně novou úroveň správy financí. Staví na hluboké znalosti trhu, byznysových dat a pokročilém transakčním mapování. Vše probíhá jednoduše a na jednom místě přímo v mobilu. Naší ambicí je získat 100 tisíc českých uživatelů a následně expandovat do dalších evropských zemí,“ říká Jiří Paták.

Pro rozjezd finančního antiviru Patron GO získali Lukáš Vršecký s Jiřím Patákem finanční podporu od investičního fondu Lighthouse Ventures. Jeho řídící partner Michal Zálešák k tomu říká: „Jiří s Lukášem už v minulosti prokázali, že umějí postavit firmu na zelené louce. Jako jedni z mála v České republice mají s budováním fintech startupů prokazatelné zkušenosti. Oba tak pro nás představují záruku

budoucího úspěchu. Fintech je navíc oblastí našeho enormního zájmu. S radostí jsme proto projekt finančního antiviru podpořili.”