Žaluzie z Hané stíní budovy až v jižní Africe

Z hanáckých Kralic do celé Evropy, Vietnamu i do Japonska či Austrálie putuje stínící technika od českého výrobce NEVA. Naposledy dodávka směřovala do Jihoafrické republiky. Export tvoří z produkce jednoho z předních výrobců stínící techniky 75 %. Podnik, který v malém městečku na Hané zaměstnává 160 lidí, přitom využívá i solární energii a unikátní obalovou technologii.

Firma NEVA začínala v devadesátých letech se dvěma pracovníky. Dnes se pyšní 160 zaměstnanci a stále se rozrůstajícím závodem v průmyslové zóně v Kralicích na Hané. V průběhu let se společnost vyprofilovala na předního českého výrobce stínící techniky a nyní její produkty stíní ve 42 zemích světa a exportní portfolio ustavičně rozšiřuje. Naposledy žaluzie putovaly až do daleké Jihoafrické republiky.

Rok 2020 byl kvůli globální pandemii černým rokem pro řadu trhů a firem. “Letošní vývoj podle měsíců je ve srovnání s rokem 2020 určitě rozdílný. Začátek roku byl velmi pozvolný, ale celé čtvrtletí dopadlo dobře. Větší výkyvy můžeme očekávat v dalším období, protože se dramaticky mění ceny materiálů a těžko se předpokládá jejich konečná cena. Dodavatelé také výrazně prodlužují dodací lhůty. Bude hodně záležet na tom, jak budou na tento vývoj reagovat velcí evropští výrobci a zda novou situaci zvládnou firmy, které mají horší financování. Bude to rok, jaký tady ještě asi nebyl. Nemá nic společného s krizí 2008-9. Bude prostě jiný,” přibližuje dění jednatel firmy a ředitel obchodního oddělení NEVY, Ladislav Vrána. 

NEVA stále hledá příležitosti pro rozvoj a jejím cílem je neustále se posouvat a rozvíjet ve všech směrech. Zajímá se proto také o možnosti, jak být i při výrobě co nejšetrnější vůči planetě. Od první poloviny roku 2020 mají na střeše budovy umístěnou fotovoltaickou elektrárnu. Při dobrém počasí tak jede firma 100% na solární energii. Za dobu používání fotovoltaické elektrárny ušetřili 42 tisíc kg emisí CO2. 

Firma řeší i množství odpadu, který za jejich produkty zůstává. Proto balí produkty do folie a ukládají je do speciálních beden, ty si navíc NEVA vyrábí ve vlastní truhlárně. S balením pomáhá také speciální formátovací stroj s „nekonečnou lepenkou“, který dovede každou žaluzii či roletu přeměřit a vyrobit ji krabici na míru, takže jsou maximálně eliminovány nevyužitelné zbytky obalů. Tento způsob balení pomohl nejen snížit množství použitého balícího materiálu, ale také výrazně snížit počet reklamací.