Zdravou srstí ke spokojenosti mazlíčka i páníčka

Praha 26. 4. 2021 – Zima je nenávratně pryč a konečně jsme přivítali jaro. Ne vždy ho však poznáme jenom podle rozkvetlých stromů a hřejivého sluníčka – majitelé čtyřnohých mazlíčků vědí, že jaro přichází, jakmile jejich pes či kočka začne zvýšeně línat. Jaký páníček by si toto období nedokázal vybavit? Chlupy se pak nacházejí i na zcela nečekaných místech, zkrátka úplně všude. Svého mazlíčka však můžeme při línání podpořit a pomoci mu. Jak na to, nám poradí výživová specialistka Adéla Palacká ze společnosti Fitmin.

Línání čili procesu výměny srsti podle ročního období si všímáme zejména u jedinců, kteří tráví alespoň část dne venku. Některá plemena psů línají přes celý rok a někteří naopak vůbec. Zajímavé je, že línání nesouvisí se zvyšující se venkovní teplotou, ale s prodlužujícím se dnem (resp. délkou intenzity světla). 

Kočka jako královna v péči o srst

„Naši kočičí společníci se obvykle srsti zbavují s přicházejícím jarem, pokračují přes léto a kožich si nechávají narůst až zase na zimu,“ otevírá téma Adéla Palacká. Kočky jsou známé svou neustávající péčí o srst, které věnují značnou část dne. „I proto je dobré kočkám během období zvýšeného línání pomoci s vypadávající srstí vyčesáváním speciálními kartáči nebo rukavicemi. Péčí o srst můžeme předejít nežádoucímu zvracení, které se může právě v jarních a podzimních měsících objevit častěji, protože během každodenního čištění srsti pozřou kočky velké množství chlupů, které mohou v jejich trávicím traktu tvořit chlupové chomáčky a tím jej ucpávat, “ vysvětluje specialistka Palacká.

Kožich je přirozenou chloubou každé kočky, proto pravidelně kontrolujeme, jak vypadá. Zdravý kožich bývá lesklý a hebký, kočka působí spokojeně a upraveně. Základem zdravé kůže a srsti je mimo jiné i kvalitní a vyvážená strava, ze které kočka přijme dostatek živin, vitamínů a minerálů. Protože podobně jako u lidí mohou kožní problémy značit jiné zdravotní či psychické obtíže, sledujeme stav kočičího kožíšku a pokud máme pocit, že je něco v nepořádku, navštívíme s mazlíčkem veterináře – za takový projev se může brát i náhlé ztrácení chlupů, suchá střapatá srst či naopak mastící se nebo zplihlá srst. 

Česáním i doplňky ke zdravému psímu kožichu

I když psi nevěnují péči o svou srst tolik času, jako kočky, rozhodně bychom ji neměli zanedbávat a je třeba jí také věnovat pozornost. „U psů je daleko větší variabilita v kvalitě a typu srsti než u koček. Někteří ji mají jemnou, jiní hrubou. Některá plemena psů mají podsadu, jiná nikoli a stejně tak je to s línáním, někteří nelínají téměř vůbec, jiní po celý rok. Proto je potřeba k péči o srst přistupovat individuálně,“ uvádí Adéla Palacká. Základem nejen pěkné srsti, je kvalitní a vyvážená strava, která obsahuje základní živiny v odpovídající kvalitě. Velkou roli hraje například kvalita a zdroj bílkovin, tuků, vitamínů a minerálů. Projevy nevhodné stravy se na srsti projeví brzy po podávání. Pokud je v krmivu nějaká složka, na kterou je mazlíček alergický, může se projevit reakce již za chvíli po podání krmiva. Jinak obecně platí, že změnu na srsti (zlepšení kvality) lze pozorovat zhruba za 14 dní od zahájení podávání nového krmiva. Někteří lidé pak během línání své mazlíčky častěji koupou, nic se však nemá přehánět. Velmi častá koupel (za použití šampónů) může narušit kvalitu srsti a kůže, srst změní strukturu a začne ztrácet samočistící efekt. Naopak česání je vhodnou metodou, jak zbavit psa staré srsti, nečistot, a ještě mu dopřát masáž pokožky.

Zdraví pokožky a srsti našeho chlupáče můžeme podpořit i doplňky stravy. Společnost Fitmin vyvinula přípravky vhodné přesně pro potřeby zdravé kůže a krásné srsti. Fitmin Purity Srst a kůže podporuje vybarvení srsti, napomáhá zvýšit její lesk, zlepšit kvalitu a posílit kožní vazivo. Zároveň pozitivně působí na posílení imunity a celkový stav organismu psa díky přídavku beta-glukanů a nukleotidů. Do jídla svým mazlíčkům můžete přidávat také Fitmin Purity Lososový olej, který je kvalitním zdrojem Omega 3 mastných kyselin. Ty jsou nezbytné pro zdravý růst a vývoj psa, působí protizánětlivě a podporují imunitu. Podávání těchto dvou doplňkových krmiv se projeví na zlepšení kvality srsti, zvýšení soustředěnosti a výkonnosti psů.

Více informací naleznete na www.fitmin.cz

O značce Fitmin

Fitmin je tradiční česká značka sídlící v podhůří Orlických hor, kde s respektem k přírodě a láskou ke zvířatům vyrábí krmiva, výživové doplňky a naturální pochoutky pro psykočky a koně. Od vzniku značky Fitmin uplynulo už více než 21 let a za tu dobu se mnohé změnilo, avšak základní hodnota rodinného byznysu – poctivý přístup k práci – zůstala zachována. Celou společností i nadále prostupuje duch původních zakladatelů společnosti, rodiny Štěpánkových. Jejich chovatelská a zemědělská tradice měla v Helvíkovicích vždy hluboké kořeny. Jako první u nás Fitmin v roce 2010 přišel s unikátní technologií přidávání čerstvého masa do procesu výroby krmiv, díky které si produkty zachovávají skvělou chutnost. Živiny zůstávají ve špičkové kvalitě a nejsou zničeny vysokými teplotami jako v případě, že je maso nejdříve zpracováno v moučku a teprve potom do granulí. Navíc to není maso ledajaké – jedná se o maso vysoké kvality, které je srovnatelné s kvalitou masa, které se používá v potravinářství.