DACHSER: 10 let logistický partner pro Kronospan

Mezinárodní logistický provider DACHSER poskytuje už celou jednu dekádu logistické služby rakouské společnosti Kaindl, která mezinárodně působí pod názvem Kronospan. Pro tohoto výrobce dřevěných a laminátových podlah a dalších výrobků na bázi dřeva zajišťuje DACHSER distribuční a nákupní logistiku po celém světě.

Každý rok přepraví DACHSER z výrobního závodu v rakouském Salcburku tisíce plných kontejnerů s výrobky Kronospan. Je zodpovědný za nakládku kontejnerů a jejich přepravu po železnici do přístavů Hamburk nebo Bremerhaven, odkud dále putují kontejnerovými loděmi například do Tokia a Osaky v Japonsku, na Tchaj-wan či do přístavů Veracruz a Altamira v Mexiku.

„Jsme významným evropským dodavatelem, takže zajištění spolehlivosti našich dodávek je hlavní prioritou,“ zdůrazňuje Volker Lenzing, vedoucí logistiky společnosti Kronospan, a vysvětluje, „vzhledem k tomu, že marže na produktech jsou nízké, je důležité, aby dodavatelský řetězec běžel hladce.“ Proto společnost nepřenechává nic náhodě a neustále hledá způsoby, jak optimalizovat balení a nakládku kontejnerů. DACHSER pak má pro každou destinaci zavedeny standardizované postupy, včetně pevných dob pro nakládky, aby se zabránilo nákladům na zdržné a stojné kontejnerů. S cílem umožnit společnosti Kaindl neustálý přehled o jejích zásilkách, implementoval DACHSER speciální IT řešení, které umožňuje zobrazovat všechna relevantní data online, a to včetně specifikací a týdenních změn. 

„Společnost Kaindl nás zpravidla informuje o požadovaném počtu kontejnerů s týdenním předstihem, ale i přesto je zapotřebí velké flexibility,“ říká Michael Rainer, Managing Director DACHSER ASL pro oblast východní Evropy a Rakouska, a dodává, „v některých případech musíme přistavit 10 až 20 kontejnerů během 24 hodin.“ To pak vyžaduje rychlou reakci a dostupnost prázdných kontejnerů přitom hraje klíčovou roli. Zrealizovat takovou zakázku bez vícenákladů pro zákazníka je úkol pro zkušené specialisty. 

DACHSER pro společnost Kaindl zajišťuje nejen exportní přepravy, ale zabezpečuje také import materiálu, především oxidu hliníku a papíru, které společnost používá k výrobě pracovních desek pro kuchyňské linky a dalších výrobků. Realizace zakázek primárně spočívá v přepravě celých kontejnerů (FCL) v importním i exportním směru, ale DACHSER poskytuje společnosti Kronospan Group také služby v oblasti leteckých zásilek a zásilek odesílaných námořními sběrnými kontejnery (LCL).  Když v loňském roce Kronospan Group rozšiřovala svoje výrobní kapacity ve městě Eastaboga v Alabamě v USA, dodal DACHSER do USA více než 200 kontejnerů včetně speciálních nadměrných kontejnerů s výrobním zařízením pro výrobu dřevotřískových desek. 

Další zásilky, většinou individuální dodávky náhradních dílů se posílají jako LCL zásilky či zásilky letecké. „Kaindl využívá naše služby v oblasti leteckých přeprav také pro zasílání svých nejnovějších výrobků do USA, které jsou určeny jako vzorkové zboží pro showroomy,“ uvádí Michael Rainer. Zákazníci společnosti Kaindl v USA a Kanadě dostávají takové zásilky s novými produkty přímo do svých showroomů a DACHSER a jeho partner v Kanadě se starají také o celní odbavení těchto zásilek při vstupu do země.

S vypuknutím koronavirové pandemie přijal DACHSER od společnosti Kaindl další úkol: „Během první vlny jsme s DACHSEREM realizovali import velkého množství palet s ochrannými pomůckami a rouškami z Číny pro zdravotnický sektor,“ říká Volker Lenzing. Společnost Kaindl tehdy věnovala velmi potřebné roušky do několika salcburských nemocnic. „Naším největším přínosem v době, kdy na volném trhu téměř neexistovaly volné přepravní kapacity, bylo pomocí našeho vlastního leteckého charteru kapacity vytvořit a garantovat včasný odlet,“ popisuje Michael Rainer. I když se v případě přepravy roušek jednalo o jednorázovou zakázku, bez flexibility, rychlého vytvoření kapacit a globální logistické sítě společnosti DACHSER by se nedala zrealizovat. A v konečném důsledku je to přesně to, o čem inteligentní logistika je.

Základní informace o společnosti DACHSER v České republice

DACHSER působí na trhu logistiky a zasilatelství již od roku 1992, kdy byla založena společnost E.S.T. a.s., poskytující služby v oblasti mezinárodní a vnitrostátní kamionové spedice, skladování a celních služeb. Portfolio společnosti bylo postupně rozšířeno i o služby v oblasti letecké a námořní dopravy. V roce 2004 se E.S.T. stala exkluzivním partnerem společnosti DACHSER pro Českou republiku, v roce 2006 uzavřela smlouvu o joint venture s mezinárodním poskytovatelem logistických služeb DACHSER a začala vystupovat pod jménem DACHSER E.S.T. a.s. Proces integrace byl završen rozhodnutím o přejmenování společnosti na DACHSER Czech Republic a.s. s účinností od 1. 1. 2010. 

DACHSER disponuje více než 56 000 m² distribučních a překládkových skladových ploch po celé republice. Ve svých osmi pobočkách (v Kladně, Ostravě, Brně, Břeclavi, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Praze a na pobočce DACHSER Cargoplus) v současné době zaměstnává téměř 600 lidí. 

Základní informace o skupině DACHSER

Rodinná společnost DACHSER se sídlem v německém Kemptenu je předním poskytovatelem logistických služeb v Evropě. Dachser poskytuje komplexní přepravní logistiku, skladování
a individuální zákaznické služby ve třech obchodních divizích: DACHSER European Logistics, DACHSER Food Logistics a DACHSER Air & Sea Logistics. Nabídku doplňují další služby jako kontraktní logistika, konzultace a poradenství a specifická řešení přizpůsobená na míru jednotlivým odvětvím. Díky komplexní dopravní síti jak v Evropě, tak i v zámoří a informačním technologiím, které jsou plně integrovány do všech systémů, poskytuje DACHSER inteligentní logistická řešení po celém světě. V současnosti zaměstnává 30 800 lidí ve 387 pobočkách a má zastoupení ve 42 zemích světa. Za rok 2020 zrealizoval přepravu 78,6 milionů zásilek o celkové tonáži 39,8 milionů tun. Celkový konsolidovaný čistý obrat koncernu DACHSER v roce 2020 činil 5,6 miliard euro. Pro více informací navštivte www.dachser.cz.