Víte, co všechno vám vyřeší bezdrátová elektroinstalace EATON xComfort?

Zjistěte více informací na stánku Eaton v rámci Stavebního veletrhu online

Pokrok nezastavíte. Nepřemýšleli jste o tom, že je nejvyšší čas si dopřát chytrou elektroinstalaci? Ale jak to udělat, když jsou elektrorozvody už hotové a v žádném případě nechci zasekávat nové kabely a dělat jakýkoli nepořádek v domě? Moderním řešením je bezdrátový systém xComfort od společnosti Eaton, který nabízí značné výhody řešení elektroinstalace jak pro modernizace bytů či domů, ale také v novostavbách. Díky dokonalé regulaci vytápění a chlazení, řízení rekuperační jednotky či jiných technologií systém xComfort v domě uspoří až 30% energií. Umožní pohodlné ovládání osvětlení a spotřebičů, bude dokonale regulovat zastínění když nejste doma a pochopitelně přinese větší bezpečnost a zvýšený komfort v ovládání. Zjistěte více na našem stánku v rámci Stavebního veletrhu online. Naši odborníci na „Chytrou domácnost“ jsou připraveni vám poradit v termínu 14. – 16. května 2021 od 9:00 do 18:00. Můžete se těšit na živé video hovory s odborníky, konzultace zdarma a materiály ke stažení. Zde je přímý odkaz na náš stánek. 

Proč si pořídit chytrou elektroinstalaci?

Prostřednictvím xComfortu je možné stmívat osvětlení a vytvářet vlastní světelné scény. Ze smartphonu či tabletu lze pohodlně ovládat spotřebiče a kontrolovat jejich stav, otevřít příjezdovou bránu nebo garážová vrata, než přijedete domu zapnout např. saunu a centrálně vytáhnout žaluzie,“ říká Jaromír Pávek, produktový manažer chytrých instalací ve společnosti Eaton. Pro jednotlivé místnosti lze individuálně nastavit požadované teploty a časy vytápění / chlazení, v grafech přehledně sledovat spotřebu elektřiny, plynu a vody a IP kamerami sledovat dění okolo domu. Systém nabízí řadu dalších bezpečnostních a komfortních funkcí, které už nelze realizovat běžnou klasickou instalací. Součástí každého domu je chytrá jednotka Smart Manager, která prostřednictvím internetu umožní ovládání ze smartphonu, ať je uživatel doma, nebo třeba na dovolené.   

Snadná a rychlá instalace s úsporou kabelů 

Systém xComfort je bezdrátový a proto nabízí snadnou a rychlou montáž do každé stávající elektroinstalace za účelem její modernizace. Je vynikajícím řešením pro novostavby, ve kterých se rozvody zhotoví stejně jako pro klasickou instalaci bez složité kabeláže, jak tomu je u sběrnicových systémů. V tom je systém xComfort unikátem, protože bezdrátová instalace xComfort totiž nevyžaduje žádné speciální rozvody ani velký rozváděč, jako u sběrnice.
Lze začít v malém s jednoduchými a praktickými funkcemi a později ji dle nových potřeb uživatelů rozšířit. Aktory lze instalovat také přímo do svítidel nebo ke spotřebičům. Hlavice pro radiátory, prostorové termostaty, nástěnná tlačítka, okenní kontakty či pohybové senzory se používají bezdrátové a jsou napájené baterií, přičemž baterie ve vypínači se mění jednou za deset let. Ovládání aktorů kromě bezdrátových tlačítek je možné také běžnými vypínači 230 V, které se zapojí na ovládací vstupy aktorů. Tím se instalace velmi zlevní a odpadne rovněž výměna baterií v bezdrátovém tlačítku. A velká výhoda je, že spotřeba kabelů je ještě menší, než u klasické instalace. 

Bezpečná a spolehlivá komunikace 

Komunikace mezi bezdrátovými prvky je vždy obousměrná s potvrzováním zpráv na frekvenci 868,3 MHz a je zabezpečená heslem. To zajišťuje vysokou spolehlivost systému. Pokud je třeba, díky známé kvalitě signálu mezi přístroji, systém komunikuje na větší vzdálenosti přes routery vzduchem, kterými se stávají všechny RF prvky napájené ze sítě 230 V. To umožní snadno obejít jakoukoli překážku v komunikaci, např. silná zeď, kovové materiály či železobeton. Pakliže by ale komunikace vzduchem mohla být problematická, např. v rozsáhlých objektech, pak se instalují RF ECI-LAN komunikační jednotky pro spolehlivou komunikací po ethernetovém LAN kabelu.

Zónové vytápění a chlazení 

Správně navržená regulace vytápění přináší nespočet výhod. Především zajištuje komfortní teplotu tam, kde si přejete a dále může zabránit zbytečnému utrácení za energii, kterou právě nevyužíváte. Systém xComfort pohlídá přetápění místností a společně s ovládáním zdroje tepla může uspořit až 30% nákladů na vytápění. Díky své bezdrátovosti ho můžete instalovat jak do novostaveb, tak do stávajících budov, které potřebují modernější regulaci vytápění pro dosažení požadovaných úspor energií.  

Systém xComfort je možné použít pro regulaci ústředního topení a také podlahového vodního nebo elektrického topení nebo rekuperační jednotky. Do místností se nainstalují bezdrátové termostaty pro měření prostorové teploty a na radiátory se osadí RF hlavice s plynulou regulací průtoku vody. Pro podlahové vytápění se do teplovodních rozváděčů instaluje RF Multiaktor, který nezávisle řídí až 12 topných/chladících okruhů, nebo se použijí pro samostatné okruhy 1-kanálové vytápěcí aktory – ovšem vždy s PWM regulací. 

Mluvíme o zónové regulaci, neboť každá topná zóna je vytápěna pouze v požadovaném čase s vlastním teplotním profilem. Moderní je aktivování komfortního režimu pohybovým senzorem v místnosti, kde právě jste. V noci nebo delší nepřítomnosti je vytápění udržováno na snížené teplotě – nejčastěji ekonomické nebo útlumové. Úsporný topný režim se aktivuje odchodovým bezdrátovým tlačítkem, nebo se vše napojí na zabezpečovací systém. Nastavení teplot mino dům nebo přepnutí topných režimů se provede ze smartphonu.

RF pokojový termostat s dotykovým displejem 

Bezdrátový termostat s dotykovým displejem, senzorem teploty a vlhkosti je ideálním řešením pro regulaci a monitorování klimatu v místnosti. Můžete ho rovněž použít pro regulaci el. podlahového vytápění na minimální a maximální teplotu. K termostatu lze připojit externí senzor teploty PT1000, např. pro zobrazení venkovní teploty nebo vyhodnocení teploty podlahy. Termostat může být použit zcela samostatně – ovládá RF aktor topení/chlazení nebo ve spolupráci s chytrou jednotkou RF Smart Manager. 

Velký dotykový displej s podsvícením umožňuje intuitivní ovládání, snadnou změnu požadované teploty a poskytuje přehled o vytápěcích režimech. Jakákoliv změna je automaticky přenesena do Smart Manageru a obráceně. Uživatelsky nastavitelné týdenní časové plány s výběrem jednoho ze čtyř teplotních režimů Komfort, Ekonomický, Útlum a Ochrana nabízí maximální flexibilitu pro dosažení specifických potřeb každého pokoje (zóny). Dvě dotyková tlačítka na displeji mohou být využita pro ovládání ostatních xComfort funkcí, např. libovolných aktorů osvětlení a rolet, případně scén ve Smart Manageru, které se mohou konfigurovat pomocí smartphonu. 

Nejčastěji se instaluje nalepením na stěnu bez nutnosti použití instalační krabice. Pokud ale bude využito externí napájení přístroje nebo připojení externího senzoru teploty, instaluje se krabice KPR68. Standardně je termostat napájen 2x baterií typu AAA, použít lze rovněž napájecí zdroj. Termostat je vyráběn v mnoha barevných provedeních pro rámečky s otvorem 55×55 mm. 

Komfortní ovládání osvětlení 

Osvětlení čím dál častěji dotváří správnou atmosféru pohody a používá se jako součást zařízení domu. Dopřejte si např. stmívání osvětlení a možnost vytváření vlastních světelných scén

Už jste přemýšleli, kolik budete potřebovat vypínačů pro ovládání všech světel v obytné zóně pro osvětlení kuchyně, jídelního koutu a obývacího prostoru? Už přesně víte, kam je umístíte a z kolika míst je budete ovládat? Jistě se shodneme na tom, že počet a umístění vypínačů se nejlépe stanoví až po rozmístění nábytku. 

Dopřejte si moderní způsob ovládání osvětlení pomocí světelných scén! Ke vchodu do místnosti se umístí pouze jedno bezdrátové tlačítko – obvykle se 4mi tlačítkovými body, ze kterých se vyvolá požadovaná úroveň osvětlení jednotlivých světel tak, jak si právě přejete. Lze si vybrat tu nejvhodnější atmosféru pro sledování televize, stolování nebo četbu. 

Při odchodu z místnosti centrálně zhasnete všechna světla, některá i se zpožděním pomocí stmívací funkce a například při delším stisku tlačítka se zároveň spustí i žaluzie nebo vypne televize. Nastavenou světelnou scénu můžete kdykoliv libovolně upravit. Jde to i z tabletu nebo smartphonu. 

Pro ovládání světel z více míst se do místnosti doplní patřičný počet tlačítek tam, kde postupně vzniknou požadavky na ovládání. Jelikož jsou bezdrátová, bude to snadné, funkční a komfortní!

Bezpečnost a centrální ovládání 

Při odchodu z domu uživatel zhasne všechna světla jedním stiskem centrálního tlačítka, zatáhne rolety a vypne tepelné spotřebiče, které mohou představovat potenciální nebezpečí. Od sítě 230 V se odpojí zásuvky pro rychlovarnou konvici, kávovar, sporák, žehličku apod. Vytápění se nastaví do útlumového režimu a hlavní uzávěr vody se uzavře. 

Naši odborníci na „Chytrou domácnost“ jsou připraveni vám poradit v rámci Stavebního veletrhu online v termínu 14. – 16. května 2021 od 9:00 do 18:00. Můžete se těšit na živé video hovory s odborníky, konzultace zdarma a materiály ke stažení. Zde je přímý odkaz na náš stánek.