Nejde vidět, ale dokáže pokazit pracovní morálku. Čistý vzduch už firmy nepodceňují

Firmy si stále častěji uvědomují, že se vhodné pracovní prostředí neskládá jenom z ergonomických židlí či kanceláře plné rostlin. Dávají si pozor i na to, jestli mají v kancelářích vhodné osvětlení nebo dýchají čistý vzduch. Podle české společnosti Geocore, která dodává firmám čističky vzduchu a systémová řešení týkající se vzduchotechniky, zájem o jejich služby narostl i během koronaviru o 150 procent.

„Během probíhající pandemie Covid-19 řada společností využila prázdnější kanceláře k tomu, aby je vylepšila a připravila na návrat svých zaměstnanců. O čističky vzduchu mají zájem firmy z různých oborů, jedno mají ovšem společné, chtějí vylepšit ovzduší v budově. Tím mohou zvýšit produktivitu zaměstnanců, a navíc eliminovat jejich zdravotní problémy,“ popisuje Zdeněk Matějovský, ředitel společnosti Geocore. 

Nové čističky od českého výrobce Geocore fungují na bázi ionizace vzduchu a dokážou ničit bakterie, mikroby, ale také viry, konkrétně i vir způsobující nemoc Covid-19 – společnost disponuje certifikátem. Zvlášť v této době tak mohou čističky ochránit zaměstnance před šířením nákazy. 

Lepší vzduch než doma

Právě nyní, kdy ještě stále velká část zaměstnanců nedochází pravidelně do kanceláří, ale pracuje z domova, chtějí firmy nalákat své lidi nazpátek do budovy. I když se pracovní systém během posledního roku velmi změnil, tak bude v zájmu vedení jednotlivých společností, aby se v budoucnu vše vrátilo zpět do normálu. Tedy do dob, kdy byl home office spíše výjimečnou záležitostí.

Nalákat zaměstnance do budov mohou díky vylepšením, které jim zajistí bezpečnost a ochranu zdraví. Jednoduše jim musí nabídnout lepší prostředí než doma, to mohou dokázat i díky čističkám, které vytvoří v místnosti bez nadsázky horský vzduch. 

„I starší budovy mají pořád šanci se vzduchem uvnitř něco dělat. Často s klienty řešíme, jak zajistit čistotu rekuperačních jednotek. Odtahovaný vzduch totiž může být kontaminovaný a tím pádem přenese choroboplodné látky do čistého vzduchu, který následně dýchají zaměstnanci. Nefunkční rekuperace znamená navýšení nákladů na provoz zařízení až o 82 %. Umístěním našeho systému BION do vzduchotechniky tak firmy vyřeší čistotu přívodního vzduchu a navíc také ušetří provozní náklady,“ říká ředitel společnosti Geocore Zdeněk Matějovský.

Podle Matějovského mají o čističky vzduchu a systémová řešení vzduchotechniky zájem kromě kanceláří také sklady, logistické budovy, banky, hotely či školy. Nyní si čističky pořizují firmy například i do testovacích center, kde se shromažďuje velký počet lidí a testuje se na případnou nákazu nemoci Covid-19.