NX Field, nový systém dálkově ovládaného fotografování

Amsterdam, Nizozemsko, 2. června 2021 – Společnost Nikon s potěšením uvádí NX Field, nový systém dálkově ovládaného fotografování, jehož uvolnění je plánováno na 17. června 2021. Aplikace NX Field podporuje uživatele v první linii reportážní a sportovní fotografie umožňuje propojit více digitálních jednookých zrcadlovek Nikon, ovládat a upravovat jejich nastavení a automaticky odesílat snímky pořízené fotoaparáty na server FTP¹.

Aplikaci NX Field uvede NPS (Nikon Professional Services), organizace jejímž prostřednictví nabízí Nikon podporu a služby profesionálním fotografům na celém světě. Systém je kompatibilní s digitálními jednookými zrcadlovkami Nikon D6 a Nikon D5, a do budoucna je plánována rovněž podpora fotoaparátů mirrorless, jako jsou modely Nikon Z 9, Z 7II a Z 6II.

Propojením více kompatibilních digitálních jednookých zrcadlovek Nikon umožňuje systém fotoaparátu Master současně spouštět závěrky na fotoaparátech Remote. Fotoaparáty lze propojit pomocí kabelové sítě LAN nebo bezdrátové sítě LAN².

Po stažení aplikace NX Field lze ovládat spuštění závěrky fotoaparátů Remote z chytrého telefonu nebo tabletu. Aplikaci lze použít pro snadné dálkové provádění množství úkolů včetně kontroly živého náhledu aktuálního záběru objektivu, změny nastavení fotoaparátu a kontroly a posílání snímků pořízených fotoaparáty. 

Aplikace NX Field podporuje dálkově ovládané fotografování prostřednictví sítí 5G³ nebo internetu, což znamená, že ji lze používat při cestování. Například umožní ovládat fotoaparáty umístěné v Tokiu z místa mimo Japonsko. 

Možností umístit dálkově ovládané fotoaparáty na místa, kam se lidé nemohou snadno dostat, jako je cílová čára závodů nebo pozice v blízkosti stropu stadionu, podporuje software NX Field zachycení rozhodujících situací a okamžiků trvajících zlomky sekund z dříve náročně dosažitelných perspektiv a úhlů.

A navíc systém umožňuje okamžité a automatické odesílání snímků pořízených fotoaparátem Master a fotoaparáty Remote na server FTP. 

Nikon bude aplikaci NX Field průběžně aktualizovat a podporovat profesionální fotografy, kteří jsou aktivní v první linii reportážní a sportovní fotografie.  

Systém NX Field vyžaduje nainstalování speciálního firmwaru fotoaparátu (zdarma) a stažení aplikace NX Field⁴ do chytrého zařízení. Podrobnosti týkající se instalace aplikace viz webové stránky NPS.

*1 Zkratka FTP znamená „protokol pro přenos souborů“.

*2 Bezdrátové spojení je možné při použití bezdrátového síťového rozhraní WT-5 nebo WT-6.

*3 Existují určitá omezení. Je vyžadován router podporující přesměrování portů. Při použití internetu k ovládání fotoaparátu se doporučuje používat pro bezpečnou komunikaci virtuální privátní síť (VPN).

Společnost Nikon

Nikon je vedoucím světovým poskytovatelem výrobků a služeb v oblasti fotografie a videografie. Inovativní optické technologie společnosti – zahrnující amatérské a profesionální fotoaparáty, objektivy a příslušenství – v sobě nesou více než 100 let zkušeností v oboru. Značka je globálně oceňována pro stanovování nových standardů v oblasti designu a výkonnosti, kde revoluční řada fotoaparátů Nikon mirrorless a objektivů NIKKOR Z představují novou dimenzi optické výkonnosti. 

Cílem společnosti Nikon je být vzorem v oblasti fotografické kultury a umožnit nejlepším světovým vizuálním umělcům využít jejich tvůrčí potenciál zprostředkováním vizuálních příběhů. Oceňované vybavení firmy poskytuje fotografům a videografům vše potřebné pro realizaci jejich tvůrčích vizí na nejvyšší úrovni.

Jako osvědčený vizionářský partner sjednocuje Nikon všechny úrovně tvůrců obsahu prostřednictvím své komunity uživatelů, nedostižné technické expertizy a přístupu ke zdrojům vzdělání prostřednictvím iniciativ, jako je Nikon škola.