Keller nabízí zaměstnání každému, kdo se nebojí drsnější práce

Kromě obav z nákazy koronavirem vládne ve společnosti strach ze ztráty zaměstnání a sociálních kontaktů. Zároveň řada lidí nebyla blíže syndromu vyhoření a pocitu, zda má jejich práce smysl. Firmy propouštějí, a odborníci rovněž hovoří o tom, že pandemie uspíší pokračující digitalizaci a automatizaci v řadě odvětví. Mnoho pracovních pozic tak v blízké budoucnosti bez náhrady zanikne a lidé si budou muset hledat práci v jiném oboru.

Jedním ze sektorů, které digitalizací a pandemií téměř ohrožené není, je stavebnictví. Důkazem je, že navzdory aktuální situaci stavební firmy stále nabírají nové pracovníky a nabízejí jim sice drsnější práci na dělnických pozicích, ovšem s dlouhodobou perspektivou.

„Stavebnictví je obor, které se nedá dělat on-line ani na home office. Na druhou stranu nabízí zajímavou, tvůrčí a jistou práci pro každého, kdo se nebojí zabrat i pracovat rukama,“ tvrdí Petr Svoboda, jednatel společnosti KELLER – speciální zakládání, spol. s r.o., která se zabývá zakládáním staveb v běžných i extrémních inženýrsko-geologických podmínkách.

Obor stavebnictví sice také zasáhla koronavirová pandemie, ovšem mnohem méně než jiné sektory, například služby. „Mezi firmami jsou sice znát obavy a firmy neplánují moc daleko do budoucnosti, ale zakládání staveb je specifický obor, bez kterého se žádná stavba jednoduše neobejde. Proto jsem přesvědčený, že zakázek – a tedy i práci pro naše zaměstnance – budeme mít i v budoucnu dostatek,“ vysvětluje Svoboda.

Sesuvy, přehrady i mosty

Speciální zakládání – ostatně, jak už název napovídá – patří mezi stavbařské královské disciplíny. Inženýři i dělníci se totiž musí vypořádat se všemi myslitelnými obtížemi, které na lokalitě mohou panovat, a to od stavby bytového domu až po úsek nové dálnice.  

„S nadsázkou se dá říci, že čím horší geotechnické poměry na staveništi panují, tím lépe pro nás. Díky nejmodernějším technologiím a strojům lze totiž založit stavby na dříve nemyslitelných místech. Umíme například zajistit několikapodlažní stavební jámu v husté zástavbě, aby nedošlo k sesuvu půdy a zřícení okolních budov. Dále zakládáme mostní objekty či speciální opěrné konstrukce, provádíme hloubkové zlepšování základové půdy, podzemní těsnicí konstrukce při stavbě hrází, sanaci sesuvů, hloubkové odvodnění či zabezpečení při ražbě tunelů,“ vypočítává Svoboda.  

„Často řešíme u stavebních jam problematiku podchycování sousedních objektů, které jsou postaveny zcela proti všem předpokladům nebo dokumentaci skutečného provedení, a vzniká tak riziko deformací či škod. Ty samozřejmě nikdo nechce. Proto je někdy naše práce na stavbě dávkou adrenalinu, a když se vše dokončí, i zaslouženého pocitu vítězství,“ tvrdí Svoboda.

I vystudovaný filosof může řídit 70tunový stroj 

Na pozici dělníka při zakládání staveb přitom není nutné žádné speciální vzdělání ani předchozí praxe. Podle Svobody je hlavní zodpovědnost a chuť pracovat. „Na vzdělání opravdu nezáleží – pracuje u nás inženýr i filosof, který k nám šel rok před dokončením univerzity na brigádu a už u nás zůstal. Stejně tak zaměstnáváme řadu pracovníků se základním vzděláním,“ tvrdí jednatel stavební firmy, která nabízí řadu volných míst.

„Potřebujeme zajistit překryv generací pracovníků. Aby zaměstnanci, kteří u nás pracují léta a blíží se jim důchodový věk, mohli předat své zkušenosti mladším. Stále proto hledáme mladé lidi a absolventy, zodpovědné za sebe a za svoji práci. Někteří mladí si totiž neuvědomují, že vedle sedmdesátitunového stroje si jednoduše nemohou chatovat s kamarády na mobilu,“ dodává historku z praxe Petr Svoboda. 

Podle Svobody je práce ve stavebnictví šancí pro každého, kdo chce mít po práci čistou hlavu, rád pracuje manuálně a výsledky jehož práce je okamžitě vidět. „Našim zaměstnancům nabízíme práci na smlouvu, dobré platové podmínky, prémie a diety, ubytování ve tříhvězdičkových penzionech či služební auto i telefon. Týmové hráče se sounáležitostí k firmě umíme dobře ocenit,“ upozorňuje Svoboda a dodává, že firma nabízí mladým lidem i brigády. 

„Zejména přes léto nabízíme řadu brigád. Často se stane, že brigádníkům v se práce pro drsné chlapy v terénu a na čerstvém vzduchu zalíbí a zůstanou u nás,“ uzavírá Petr Svoboda, jednatel společnosti KELLER – speciální zakládání, spol. s r.o.