Na online zkoušky dohlédne umělá inteligence z České republiky

(Praha, 23. 6. 2021) Zajistit spravedlivý, účinný a spolehlivý dohled nad nejrůznějšími online zkouškami a testy – to je hlavní úkol nové technologie, kterou vyvinuly české společnosti Scio a Born Digital. Řešení využívá umělou inteligenci k tomu, aby byla zaručena regulérnost zkoušek a usnadněna práce v online prostředí zkoušejícím i zkoušeným. Vyvíjený produkt s názvem ScioLink je unikátní nejen na českém, ale i na světovém trhu.

Vzdělávací společnost Scio musela v loňském i letošním školním roce neplánovaně a v krátkém čase zajistit online podobu Národních srovnávacích zkoušek (NSZ), které nahrazují či doplňují přijímací zkoušky na desítky vysokých škol v Česku i na Slovensku. Reagovala tak na nepříznivý vývoj pandemie COVID-19. Od té doby uspořádala více než 78 tisíc online zkoušek, nyní plánuje udržet jejich online podobu i do budoucna, avšak s využitím vlastního moderního testovacího prostředí.   

Scio na testování dosud spolupracovalo se zahraniční společností, nyní se však rozhodlo spojit síly s českým technologickým startupem Born Digital a společně vyvinuly produkt ScioLink. „V posledních měsících jsme si ověřili, že jsme schopni uspořádat tisíce online zkoušek najednou, stále jsme však byli závislí na testovacím prostředí, které nebylo naše vlastní. S Born Digital jsme schopni vyvinout online řešení v podobě, která nám bude stoprocentně vyhovovat, a navíc v celosvětově bezkonkurenční kvalitě,“ uvedl vedoucí projektu NSZ Martin Drnek

Součástí online zkoušek bude i nadále proctoring neboli vzdálený dohled pomocí umělé inteligence. Ta však bude nově schopná v reálném čase upozorňovat účastníky na potenciální porušení pravidel. Základem unikátního řešení je technologie detekce objektů, osob a hlasů. Skrze vybavení počítačů snímá všechny zkoušené, přičemž je upozorňuje na nejrůznější předměty a aktivity, které podle zadání zkoušky vyhodnotí jako nedovolené. 

„Když například kamera zachytí objekt připomínající mobilní telefon, upozorní studenta a zároveň zaznamená čas, kdy se předmět v záběru objevil.  Lidský kontrolor pak v záznamu pouze projde všechny podobné sporné momenty a posoudí, zda k porušení pravidel zkoušky skutečně došlo,” vysvětluje Drnek. Nová technologie podle něj povede k tomu, že od zkoušky nebudou muset být vyloučeni třeba účastníci, kteří si nepovolené předměty nechají ve své blízkosti omylem. Po upozornění je totiž budou moct odnést jinam.

Velkou výhodou technologie ScioLink je, že tvoří přímou součást online testu. Proctoring je integrován v testovém rozhraní, což znamená i nižší nároky na technologické vybavení uchazečů. Novinkou je i to, že organizátoři budou v případě potřeby schopni zaslat hromadnou zprávu účastníkům přímo během zkoušky. „Technologie je schopná spolehlivě monitorovat i zkoušky s tisícovkami účastníků najednou. V takovém případě ušetří zkoušejícím ohromné množství času a práce,“ doplnil ředitel Born Digital Tomáš Malovec.

V novince, která má potenciál posunout kvalitu online testování na další úroveň, se potkávají jedinečné zkušenosti dvou českých firem. Technologie propojuje dlouholetou praxi společnosti Scio s organizací a vedením zkoušek a detailní znalosti vývoje umělé inteligence, které nabízí startup Born Digital. Bohatým zdrojem informací byl pro vývoj produktu uplynulý rok, který ukázal, jaké největší problémy se s online testováním pojí. A právě v jejich řešení nový produkt, který se dostane na trh v nadcházejícím školním roce, exceluje. Scio navíc plánuje, že ScioLink k testování nabídne i vysokým školám v zahraničí, soukromým firmám a státní správě.  

O společnosti Scio

Společnost Scio, kterou založil pedagog a vizionář Ondřej Šteffl, již 25 let přináší inovace do vzdělávání v České republice. Kromě známého testu Obecných studijních předpokladů vytváří Scio i další profesionální testy, které využívají desítky českých a slovenských vysokých škol při přijímacím řízení. Scio se zabývá také vzdělávacími projekty pro školy, rodiče a děti. Je mj. partnerem platformy pro prevenci šikany Nenech to být. Prostřednictvím portálu svetgramotnosti.cz Scio již 10 let pomáhá školám rozvíjet čtenářskou a matematickou gramotnost. Společnost také provozuje vlastní síť tzv. ScioŠkol – jedenáct základních, jednu střední školu a dvě tzv. Expediční.

O Born Digital

Český startup Born Digital vznikl v roce 2019 a zaměřuje se na využití nejnovějších technologií z oblasti umělé inteligence a strojového učení k digitalizaci kontaktních center a automatizaci lidské konverzace na všech dostupných kanálech. Posláním Born Digital je ušetřit svým zákazníkům čas a náklady a zvýšit jejich prodejní potenciál. Ve střední Evropě využívají řešení startupu hlavní mobilní operátoři, banky, pojišťovny nebo distributoři energií. Hlasovým asistentům od Born Digital se denně dovolají tisíce lidí a doteď vyřídili již více než 2,5 milionu hovorů s reálnými zákazníky.

O Národních srovnávacích zkouškách

Národní srovnávací zkoušky (NSZ) jsou kritériem pro přijetí na vysoké školy, letos je využívá více než 80 fakult v Česku i na Slovensku. NSZ je v každém školním roce možné absolvovat až šestkrát, počítá se jen nejlepší výsledek. Ročně se zkoušek účastní kolem 22 tisíc uchazečů. V rámci NSZ lze absolvovat test Obecných studijních předpokladů (OSP), test ze Základů společenských věd, test z Matematiky a testy z dalších sedmi předmětů. Každá fakulta dle vlastních preferencí sama určí, jaké testy musejí její uchazeči splnit a které termíny NSZ bude uznávat.