Výročí úmrtí zvukového génia Amara Bose – revoluční audio produkty, které přinesl světu

Jeho jméno zná doslova celý svět. Značka Bose vyvolává stále pocity exkluzivity a něčeho výjimečného. Společnost, kterou založil, nebyla nikdy na burze proto, aby nemusel Amar Bose odpovídat akcionářům za tvorbu zisku – neobvykle velkou část prostředků totiž investoval průběžně do vývoje. Kromě toho vyučoval 45 let na Massachusetts Institute of Technology.  Až do své smrti 12. července 2013 se aktivně věnoval jak společnosti, tak i oboru psychoakustiky.

Pojem Bose vešel do povědomí svými audio produkty, které jsou dnes považovány za špičku v oblasti ozvučení interiérů, zahrad, komerčních prostor, automobilů i osobního poslechu pomocí sluchátek. Značka se stala průkopníkem nových řešení a je držitelem řady vlastních unikátních technologií a patentů. Stala se symbolem malých reproduktorů, které dokážou vytvořit nečekaně hutnou a pestrou zvukovou kulisu ve velkém prostoru. Ozvučení Bose lze najít v prémiových řadách vozů, jako například Audi, Porsche, Renault, Cadillac, Infiniti, Nissan či Mazda.

První velká legenda Bose – audiosystém 901

Psychoakustika je obor, který se zabývá tím, jak člověk vnímá zvuk. Nevěnuje se jen parametrům, jako je výkon či zkreslení. První reproduktor Bose vznikl právě proto, že milovník hudby Amar Bose nebyl spokojený s aparaturou se špičkovými technickými parametry, kterou si koupil. Při podrobném zkoumání problematiky zjistil, že více než 80 % zvuku, který vnímá člověk v koncertním sále, nepřichází k uším přímou cestou od hudebních nástrojů, ale až po odrazech od stěn. Vyšel z tohoto poznatku a vytvořil legendární produkt Bose 901. Tento audiosystém byl určen pro instalaci do rohu místnosti.  Bose ho vybavil devíti reproduktory, z nichž jen jeden mířil dopředu k posluchačům. Ostatních osm směřovalo dozadu na zeď a systém tak využíval odrazy zvukových vln od dvou stěn současně. Výsledkem byl do té doby „neslýchaný“ zážitek z poslechu hudby.

Wave Radio

Zcela novou kategorii audio produktů představil v roce 1993 Amar Bose pod označením Bose Wave Radio. Toto malé stolní rádio nabídlo poprvé zvukový výkon odpovídající mnohem větším zvukovým systémům. V roce 2004 představila společnost Bose nový, ještě výkonnější systém Wave s integrovaným CD přehrávačem a rozšířenými funkcemi a řada Wave se zařadila mezi nejznámější produkty spotřební elektroniky své doby. Od té doby byly systémy Wave dále vylepšovány až do roku 2015, kdy jejich technologie implementoval Bose do chytrých reproduktorů SoundTouch určených pro streamování hudby z internetu a její bezdrátový rozvod po domě. Jejich nástupcem je nyní řada chytrých reproduktorů Bose Home Speaker. 

Audio kostky Bose

 Malé reproduktorové kostky Bose instalované dodnes v mnoha komerčních prostorech se staly symbolem „velkého zvuku“ z malých reproduktorů. Téměř neviditelné reproduktory prodávané od roku 1994 pod označením Bose Acoustimass instalované většinou v rozích místnosti pod stropem dokážou vyprodukovat neuvěřitelně plný zvuk. Na trhu se postupně do roku 2006 vystřídalo mnoho variant a jejich nadále vyvíjené technologie jsou dodnes využívány v systémech domácího kina Bose Lifestyle. 

Sluchátka s aktivním odrušením okolí

Značka Bose je historicky největším průkopníkem sluchátek s dnes široce rozšířenou technologií ANC (Active Noise Cancelling), která dokáže pomocí elektroniky ztlumit okolní ruchy. Nejdříve využil Bose tento způsob v profesionálních headsetech pro piloty letadel, kde technologii označoval jako Active Noise Reducing (ANR). V roce 2000 se pak na trhu objevila sluchátka pro širokou veřejnost Bose QuietComfort, která nastavila na dlouhou dobu laťku všem produktům této kategorie, které donedávna dominovala sluchátka Bose QuietComfort 35. Nejvyšším modelem od Bose jsou nyní sluchátka Bose Headphones 700 oceňovaná pro své pohodlné provedení, vyrovnaný zvuk a kvalitu handsfree hovorů i v hlučném prostředí.  

SoundLink Mini – symbol pro nejlépe hrající Bluetooth reproduktor

V době rozmachu bezdrátového přehrávání hudby, konkrétně v roce 2013, představil Amar Bose malou, nezvykle těžkou „cihličku“ Bose SoundLink Mini. Tu nahradila o dva roky později druhá generace, která proslavila značku Bose i v tomto segmentu. Mnoho let byl tento malý reproduktor v řadě srovnávacích testů odborných médií po celém světě označován z pohledu zvuku za nejlépe hrající Bluetooth reproduktor. Oficiálně byl vyráběn do roku 2019, nicméně dodnes se občas objeví na trhu ve speciální dodatečné edici. V roce 2017, kdy již Amar Bose nežil, představila jeho společnost další Bluetooth reproduktor Bose Revolve, který stojí za zmínku, protože přelstil fyzikální zákony v šíření zvuku. Díky speciální audio čočce totiž dosáhl toho, že se zvukové vlny vysokých frekvencí šíří do všech stran kolem přístroje, nejen v ose vestavěného měniče (reproduktoru). Ten je na trhu ve vylepšené variantě dodnes.

Odkaz Amara Bose žije dál – špunty pro lepší spánek a sluneční audio brýle

Firma Amara Bose pokračuje i nadále v jeho filozofii a vyvíjí další revoluční produkty. Příkladem jsou speciální aktivní špunty do uší pro klidný spánek Bose SleepBuds II, které pomáhají potlačit hluk ulice i chrápání partnera a jsou přínosem pro lidi s problémy při usínání. Využívají technologii „Noise masking“ založenou na psychologii lidského vnímání, která přehrává do uší speciálně navržené a testované zvuky. Vnější ruchy jsou tak potlačeny jiným, bližším tichým zvukem, který pomáhá utlumit nežádoucí mozkovou aktivitu. Jsou velmi malé a spolu s miniaturními vyjímatelnými reproduktorky se vejdou do uší tak, že nepřekážejí ani při spaní na boku. 

Mezi revoluční a originální produkty pro poslech hudby, které vznikly v posledních letech, lze zařadit také speciální brýle Bose Frames, které mají v raménkách vestavěny malé reproduktory úzce směrované k uším, takže zvuk slyší plnohodnotně jen jejich uživatel. K telefonu se připojují bezdrátově pomocí Bluetooth a díky vestavěnému mikrofonu fungují také jako handsfree. V nabídce jsou celkem tři modely, z nichž jeden je provedením i zvýšeným výkonem navržen pro sportovní vyžití.

O společnosti Bose:

Společnost Bose založil v roce 1964 profesor elektrotechniky na Massachusetts Institute of Technology, pan Amar G. Bose. Již první audiosystém Bose přinesl revoluční způsob řešení a revoluci v zážitku reprodukované hudby. Až do dnešní doby je společnost řízena jejími původními principy, kterými jsou investice do dlouhodobého výzkumu s cílem vývoje nových technologických řešení, které přinesou reálný přínos zákazníkům. Kromě audiotechniky vyvíjí a vyrábí Bose také zařízení pro několik dalších průmyslových odvětví. S produkty a patentovanými technologiemi Bose se setkáváme v domácnosti, autě, na cestách i na veřejných prostranstvích.

O společnosti BaSys:

Společnost BaSys je předním distributorem prémiové audio a video techniky se sídlem ve Švýcarsku a s distribučními společnostmi v několika zemích Evropy. Od roku 1990, kdy byla společnost založena, zastupuje světové značky, jako Pioneer, Bose, Loewe, Elac, Marantz, beyerdynamic, Neutrik, Bugera, Behringer, Monster, TC electronics, Midas, KlarkTeknik, Turbosound, Cordial, Rean.