GEEN Holding otevřel v Chorvatsku už svou třetí elektrárnu na biomasu

19.7.2021 – Brno, Gospić – Další elektrárnu spalující dřevní štěpku otevřela na začátku července v Chorvatsku brněnská energetická společnost GEEN. Investice do biomasového zdroje energie Energana Gospić dosáhla zhruba 800 mil. Kč. Celkem tak má firma v Chorvatsku už tři podobné elektrárny. Hodnota celého energetického portfolia GEENu, které je rozprostřeno ve čtyřech státech světa, přesahuje 6 mld. Kč.


Celkový instalovaný výkon nového projektu, který se nachází jen kousek od rodiště slavného Nikola Tesly, je stejně jako u dvou předchozích elektráren v Benkovaci a Županje 6,1 MW elektřiny a 8 MW tepla. Společnost GEEN tak v Chorvatsku vyrobí celkem 120 000 MWh elektřiny za rok, která pochází výhradně z obnovitelných zdrojů. Takové množství by dokázalo zásobovat elektřinou celé město velikosti Liberce i s přilehlými vesnicemi. 

Proč se brněnská společnost rozhodla stavět biomasové elektrárny právě v Chorvatsku? „Tato země má jasnou a stabilní politiku v oblasti obnovitelných zdrojů, a proto zde takové projekty dávají výrazně vyšší ekonomický smysl než jinde v Evropě“ vysvětluje ředitel chorvatských biospaloven Filip Varhol. A v plánu jsou další a další projekty. „V Chorvatsku vidíme minimálně jednu další příležitost pro podobný projekt, jako jsou naše stávající elektrárny. Vše ale záleží na konkrétních podmínkách a jednáních. Dále zkoumáme příležitosti v Gruzii a Kyrgyzstánu. Obě země nabízejí určitě zajímavé podnikatelské příležitosti, ale zároveň i specifické prostředí,“ dodává ředitel společnosti GEEN Holding Vít Slezák.